VIO

Jde za Toyota Yaris připojit autopřepravník ?

Jde legálně převážet autopřepravník (bez naloženého auta) s Toyotou Yaris 1.0 50Kw (r.v. 2002) ?
Tažné zařízení je na 1.000 Kg a řidičský průkaz B+E mám.

Parametry autopřepravníku:
Celková hmotnost 2600kg, hmotnost přívěsu 544kg, užitečné zatížení 2056kg
Celkové rozměry 5570×2010×615mm

Nejlepší odpověď
Kazatel

Jaký přívěs můžete zapřáhnout?
Příklad: V TP auta je hmotnost nebrzděného vozíku 685 kg a v TP přívěsu 750 kg. Smím ho táhnout?

Ano, ale jeho okamžitá hmotnost včetně nákladu nesmí přesáhnout 685 kg.

Co říká zákon: Okamžitá hmotnost přívěsu nesmí být větší než největší povolená hmotnost přípojného vozidla stanovená pro tažné vozidlo. Údaj najdete v technickém průkazu auta. Současně pro nebrzděné vozíky kategorie O1 platí, že smí být zapojeny jen za auta kategorií M nebo N, jejichž provozní hmotnost je nejméně dvojnásobkem hmotnosti připojovaného vozidla, pokud při schválení technické způsobilosti tažného vozidla nebylo stanoveno jinak.

Jak můžete přívěs naložit?
Příklad: Moje auto uveze jen 1000 kg, ale vozík má v TP 1200 kg. Mohu ho připojit?

Ano, ale nesmíte ho naložit na víc než 1000 kg a kromě toho platí ještě podmínka, že jeho největší povolená hmotnost 1200 kg nesmí činit víc než samotné auto. U rámových pick-upů je to o polovinu víc.

Co říká zákon: Největší povolená hmotnost přípojného vozidla kategorie O2 (brzděný vozík nad 750 kg) není větší než největší povolená hmotnost tažného vozidla u vozidel kategorií M1 a N1 a 1,5násobek největší povolené hmotnosti tažného vozidla u vozidel kategorií M1G a N 1G.

Další odpovědi
Schluker

Kdyz mate B+E tak nevim proc se ptate. Odpoved je jasna; ne, nelze. Celkova hmotnost podvalu nasobne prekracuje max hmotnost na taznem. Jestli je prazdny nebo ne neni relevantni.

Edit: necham si to tady pro ostudu viset; Kazatel dohledal a odpovedel zjevne spravne. Sypu si popel na hlavu.