hapiky

Jde stále se vyvíjející vyspělost na úkor lidských emocí?

Pudy podobné zvířatům jsme se už s vyspělostí naučili eliminovat. Čeká to i emoce?

Odpovědi
zjentek

Ano. Již se to zřetelně projevuje v komentářích na internetu. Všimni si, jak je jakýjoli negativní názor dnes pranýřován! Stačí zajít někde pod video nějakýho oblíbenýho YTubera/ky a být tam z příspěvku „nenadšen“. Rázem seznáš, co z tebe udělají ostatní „pozitivní“. Tvá negativní reakce bude vstupenkou do společenského pekla, budeš vyvrhel pozitivní společnosti. Myslím, že na stejným principu kdysi dávno vznikal typický AMERICKÝ ÚSMĚV. Holt i když drahně pozadu, jsme na stejný cestě! (;

NoFear

Žádné takové pudy jsme neeliminovali. Pudy jsou naše nejsilnější motivátory, síly a součástí naší osobnosti, je to do jisté míry neovladatelné nutkání, které se nedá plně ovládnout (naopak to spíš ovládá nás a určuje, co děláme, co si vybíráme), natož se toho zbavit. To nejde, to je nesmysl. Taková sexuální síla (či pud) je asi tou největší, kteoru máme a rozhodně se ji nedje zbavit ani ji zcela dostat pod kontrolu. Totéž pud sebezáchovy nebo všechny ostatní pudy, které mají lidi i zvířata.
Lidi se od zvířat neodlišují tím, že něco nemají (pudy, jak říkáš), ale naopak, že mají něco navíc. A to jsou zákony, řád, morálka, chápání, které ty přirozené pudy akorát do jisté míry ovlivňují či trochu usměrňují (co je dobré a co špatné – například někoho zabít nebo znásilnit). Bez zákonů a bez socializace (zvyků a chování) od narození bychom byli taky zvířata.
Lidi mají úplně všechno, co mají zvířata, ale díky vývinu mají i další věci (racionalitu či logiku, doboru paměť,..). Lidi mají úplně jako zvířata všechny pudy a instinkty, navíc ale mají vlastnosti, schopnosti a dovednosti, které si můžou sami během života osvojit, nějak vypěstovat (ale určitě neeliminují pudy. Pudy jsou pořád víc než tohle všechno, alespoň v tom smyslu, že jsou silnější a budou vždy převažovat). Na pudech se zakládá život, i když degenerace taky nastává ve smyslu LGBT, která ty pudy deformuje, ale to je spíš vinou kultury a mravů s ní spojených.
Emoce se taky neztrácejí. Naopak skoro všechna lidská rozhodnutí i ta velmi důležitá se zakládají na pocitech, emocích a aktuálních náladách. Samotná demokracie je na tom založená. Dav de neřídí racionálnem a niččím takovým, ale emocemi a s nimi spojenými obrazy, představami (platí nejen pro dav, ale i pro parlament a politické strany).
Emoce se nevytrácejí. Lidi jsou ještě víc přecitlivělejší než kdy dřív. Předsudky, strach a egoismus. To taky velkkou část lidí ovládá a taky jsou to emoce nebo s nimi úzce souvisí – tzn. vyvolávají konkrétní emoce. Lidi můžou být míň citliví vůči ostatním, to ano. Ale to vůbec neznamená, že ztrácí emoce. Jen že například ochybuje jejih soucítění s ostatními vcítění se do ostatních atd. Ale emocí jsou lidi pořád plní, ať těch dobrých nebo špatných.

Kepler

Spíš si myslím, že jsme naučili emoce lépe skrývat, což se ovšem netýká choleriků a sangviniků. Člověk bez emocí by už nebyl člověk.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kyril Čouda

Ne. Je to stejné, jako před tisícem let. Jediné, co se změnilo, jsou způsoby, jakými emoce vyjadřujeme.

NoFear

zjentek, to ovšem vůbec neznamená, že lidi přicházejí o emoce. Co je strach, nenávist, hněv nebo zloba či dokonce agrese, sobectví, stud, smutek, znechucení, odpor, překvapení? Něco z toho jsou emoce, něco ne, ale úzce s nimi souvisí. Hlavní je, že plno z nich nejsou pozitivní emoce (vůči ostatním), ale pořád JSOU to emoce. A těch se fakt nedá zbavit. Jde tu jen o převažování pozitivních nebo negativních emocí, nálad atd.
Je dobré chápat co jsou pudy a emoce.