Tereza.li

Pálení jazyka po ovoci a zelenině?

Dobrý den,
Kdykoliv si dám ovoce (hroznové víno, ananas, mandarinku, pomeranče,..) nebo zeleninu (rajčata), udělá se mi na jazyce buď boule, nebo se mi začne sám rozežírat jazyk. Vůbec nevím, co s tím a ráda bych znala někoho, kdo má stejný problém (nebo zkušenost) a věděl by, zda jde o pouhou citlivost, nebo už se jedna o alergii.
Děkuji za jakoukoliv radu.

Odpovědi
Edison

A jak to máme asi vědět? Na alergie se dělají celkem složitá, rozsáhlá a dlouhá vyšetření…

Kryšpín

Jednoduše vyřadit z jídelničku, některá zelenina i ovoce se sklizejí předčasně dozrávají v komnatách a plynových komorách, sluníčko skoro neznají, tudíž je u někoho menší reakce

miroslav.bk

Ahoj, ano, muze byt z alergicke reakce.
Doporucuji nechat si udelat KOMPLETNI testy. Ale pozor, pojistovna je pro dospele nerada plati (vim, protoze me, jako diteti, je udelali „na pojistovnu“, manzelce ne – viz dale) takze kdy natrefis na hodnou alergolozku, da se domluvit ze ti je udela navickrat – tj., rozlozi to do nekolika sad testu v ruzne dny. Take se priprav, ze objednaci doby k alergologum nejsou z nejkratsich..

Ja jsem ty testy mel jako dite, tedy nekdy ve 13–14 letech, po dlouhych utrapach, kdy si uz nikdo nevedel rady s vecnymi „chrapikami“, „virozami“, „zanety prudusek“ apod. Nepomahalo nic – klasicke prasky, antiniotika..

Tak jsem se nejakym zpusobem dostal na alergologii a doktorka se zhrozila z toho, kolik let uz je to zanedbane. No nic, nasadila lecbu a po nejake dobe (uz si nevzpominam, ale rok, dva to bylo urcite) muzu i to, co by me drive „poslalo na 14 dni marodit“ – kdyz nevedeli, ze je to z alergie).

Clovek by se divil co s vim souvisi – potraviny, piti, travy, sromy, nektere „vonavky“ (parfemy), praci prostredky, avivaz..

Ted muzu vse, ale kdyz to prezenu, tak to poznam rychle. Nastupuje to pozvolna, ale kdyz to vcas nezarazim (a dal si davam to, co mi ublizuje), dostanu horecku, zimnici, tresavku, kaslu, tece mi z nosu i oci, pali v krku, na patre, v nose.. boli klouby, ruce, nohy a cele telo..

Pokud bych a tim sel k doktorce, podle symptomu mi da ATB a na 14 dni PN. Pritom staci prestat konzumovat to, co vadi, a den, dva nejist nic + pit jen cistoz vodu. Telo se tim „vycisti“ a clovek je jako rybicka. Fakt. Nezazit, neuverim.

Pry to souvisi se alinivkou a tvorbou inzulinu – alergolozka povidala, ze neprijit jeste „chvilku“, pichal bych si inzulin. No mama byla tehdy na prasky.

OT, a nikoho nenavadim, da se toho zneuzivat pri skolni dochazce :) – neco vecer „sikovne“ sezeres (predpoklad, ze znas svoje telo a vis co a v jakem mnozstvi at zbytecne netrpis) a rano „jdes“. Pak se vycistis a druhy den, v horsim pripade za dva, ti nic neni. Jen s branim prasku se to musi udelat sikovne, aby rodice neprisli na to, ze je neberes (stejne by ti nepomohly, protoze ikdyz mas priznaky jako z nemoci, z nemoci to neni a cpes je tak do sebe zbytecne – pomuze bud lek na alergii 《od alergologa, Zyrtec apod.zabrat nemusi!》 nebo „vycisteni“ (u me den, dva nic nejist a pit jen cistou vodu – nepomuze vynechat jen to, co ublizuje, protoze to telo je uz tak oslabene, ze bude reagovat na vse a priznaky „nemoci“ se budou zhorsovat)..

Jinak, preji hodne stesti at ti brzy odhali puvod trapeni, protoze je to dost utrpeni, kdyz nevis „co a jak“ (ano, da se vypozorovat to, co skodi, ale samolecit ne)

Zdroj: Osobni zkusenost

Edison

Koukám, kolik se tu vyrojilo specialistů na internetovou alergologii… 😁

Edison

Nebo internetových specialistů na alergologii??