Wang

Jakým kabelem má být připojena zásuvka pro el. troubu u kombinovaného sporáku? A jaké má být jištění (jistič)?

Mohu ji připojit do normální zásuvky (zásuvkový obvod pro celou kuchyň – zásuvky nad linkou) nebo by měla mít extra vlastní zásuvku?
Doplňuji:
Příkon el. trouby je dle výrobce max. 3300 W.

Nejlepší odpověď
brillant

měla by mít samostatný přívod (extra vlastní zásuvku), jaký použít kabel a jaké jištění se dá určit až nám zveřejníš utajené údaje (příkon)
Doplňuji:
přívodní kabel pro zásuvku např. CYKY 3Jx2,5
jistič 16 A charakte­ristika B

Další odpovědi
ferda60

Nahlédneme – li do současných norem, je tam doporučení, že spotřebiče jejichž příkon přesahuje 2kW připojujeme na samostatný okruh (přívod) a také (pokud jsou instalované na jednom místě) „na pevno“ – bez zásuvky (svorkovnicí) s hl. vypínačem na přívodu, umístěným na přístupném místě.
Pro příkon 3,3kW průřez vodičů min 2,5mm2
Doplňuji:
2,5 mm2 Cu

mosoj

Můžeš ji připojit do jakékoliv zasuvky ( pokud tak máš sporák přizpůsoben).
Obvod zásuvky musí být ale jištěn jističem 16 A. 10 A ten maximální příkon neudrží. Po dobu používání trouby na stejném okruhu ale již nic moc nezapneš.
Doplňuji:
dr Axl : Problém je v tom že to není jenom o tom co je dnes, ale stále je většina elektroinstalací podle starých norem kde je světelný okruh 6 A na hliníku 2,5 a zásuvkový 10 A na hliníku 4. Ten Al 4 snese i 16A jistič, takže je to jenom o té výměně jističe.

Deli

Letos na jaře jsme takovýto sporák připojovali v mé provozovně, takže to mám i zrevidované a schválené. Máme ho připojený napevno (ne do zásuvky, ale do svorkovnice), na samostatný okruh a jistič a na kabelu na zdi u sporáku je ještě hlavní vypínač, takový ten bílý s páčkou – nahoru zapnu, dolů vypnu.
Jinak technické parametry nejsou moje parketa, ale ty Ti tady poradilo dost dalších odborníků.
Doplňuji:
Ano, Dr. Axl má pravdu, nemám sporák kombinovaný, ale celý na elektřinu 🙂

anonym

Jediný ferda60 odpověděl precizně a dle dnes platných ČSN.
Jen si ujasněme pojmy:

  1. Kombinovaný sporák je s plynovými hořáky na vařidlové desce a el. troubou. (ad Deli, tvá sporáková kombinace – to je ten páčkový vypínač s doutnavkou, je na klasiku a 3f, kde jsou fáze rozloženy pro rovnoměrné zatížení, kde bývají i gril, turbo a celkový příkon i k 10kW.)
  2. Je-li trouba opatřena vidlicí (viz diskuze, musí mít i kabel s předepsanou dimenzí již od výrobce, bývá klasická gumová flexošňůra 3×2,5mm2)
  3. Kromě samostatně jištěné tzv. varné zásuvky nad linkou, má být trouba též na samostatný okruh. (ad mosoj, zásuvkové okruhy mají dnes zásadně jištění 16A, zatímco 10A je výhradně pro světelné okruhy.)
  4. Je-li sporák v záruce, asi bude nový a jako takový musí mít návod k použití včetně předepsaných požadavků na připojení do sítě.
  5. ad Kole, vrať vyhlášku „padesátku“ a konečně tu přestaň kázat bludy a kraviny – 5-ti vodičový kabel má smysl jen u plněelektrického sporáku na třífázový proud. Vzhledem k proudovému zatížení je průřez 4mm2 naprostý nesmysl, to se používá na silné motorové zásuvky obvykle osazené na vnější fasádě (pro cirkulárku, míchačku apod.).

Zbůhdarma mateš a strašíš neznalé uživatele. Pokud bys u mé firmy spáchal takovýhle úlet, máš výpověď na hodinu – viz nedávná otázka. (Pravděpodobnější však je, že by s tebou nikdo ani pracovní smlouvu nepodepsal, při takových výplodech při přijímacím pohovoru).
Doplňuji:
P.S. Detailní zkušenosti s vlastní verzí připojení sporáku má Sůwa, jež na rozdíl od podnikatelky Deli, pohrdla instalací od předepsané odborné firmy s příslušným oprávněním, revizní zprávou a garancí.

honza19hk

na troubu 16A a hlavní jistič si nech navýšit,a dej tam aspon 25A.Tím budeš mít jistotu že pokud zapneš troubu,k tomu třeba vysavač a mikrovlnku,tak ti to nevyrazí.Pokud bys tam měl slabý jistič zapneš troubu-dobrý,zapneš třeba konvici na kafe a prásk.
Víš co tím myslím.

Michal Kole

minimálně CYSY 5Cx2,5

raději bych dal přece jen vodič 4, je silnější a snese případné přetížení a větší mechanické namáhání, pokud bude manželka se sporákem často hýbat a vytírat za ním

Funna

jistě, že ji můžeš zapojit do normální zásuvky…ale pokud máš staré dvoužilové hliníkové rozvody a jištení 10A, tak je trochu, tedy víc než trochu, průšvih…pak ti nezbude, než si osadit novou zásuvku jištěnou 16A a napojenou kabelem CYKY-J 3×2,5…a do té nové, můžeš vesele a s klidem zapojit svou novou troubu…
pokud ovšem tvá elektroinstalace je už na tak vysoké úrovni, že máš zásuvkový jistič o hodnotě 16A, bude k tomu určitě přiveden i odpovídající kabel (i když už jsem taky viděla jen měď 1,5mm2), takže tě tohle trápit nemusí…co tě ovšem musí trápit je fakt, že pokud do nějaké jiné zásuvky, která je zapojená na stený jistič, jako ta s troubou, která právě jede na plný výkon, přidáš jakýkoliv další spotřebič, může se stát, že ti vyletí jistič (ale nemusí, záleží na okamžitém odběru a typu jističe)…norma sice doporučuje samostatný okruh…ale všichni víme, že normy nejsou závazné a zapojovat jednofázovou troubu napevno a přes vypínač je naprostý nesmysl…
přeji hodně chutných jídel z nové trouby .-)

Mapel

Dr Axl a Fera popsali jasně. Jen doplňuji, že se sice setkává stará a nová instalace. Proto je vždy na posoužení elektrikáře zvolit kabel a jištění. Pokud však mohu udělat bezpečnější připojení podle nové normy, tak ho udělám. Každý další bezpečnostní prvek je vždy přínosem. Zásadně nesouhlasím s tvrzením, když je to podle staré normy, tak to udělám po staru.

elektrikář

Slušně zhotovený přívod by mněl být kabelem CYKY 4 × 2,5 samostatně jíštěný 16 A . Propojení na sporák lankovou šňůrou o stejném průřezu. Cc dva metry pro připadnou manipulaci se sporákem. Pokud za něj neco spadne.

Michálek1245

Troubu ideálně napojit zvlášť a tak, aby měla vlastní jistič. Zvlášť, když to má poměrně dost kilo wattů. Nebo udělat takový by pass ze svorky od https://www.schmachtl­.cz/svorky-a-konektory a mít to tím pojištěné, ale to je taková vyšší dívčí a revizní zaměstnanec by se vám na to díval asi všelijak. Za mě osobně je lepší mít prostě troubu připojenou zvlášť. Sporák pak podle plotýnek a podle toho, jak jsou fáze. Dneska už jsou možné obě dvě varianty. 😉 Navíc nevím, jestli nemáte plyn, tak to radši neřeším.

Sůwa

I když nerada, musím tuto výzvu přijmout. V době, kdy jsem ještě netušila co je zač nick Dr.Axl, jsem ho mailem požádala o radu, jak správně připojit nový el.sporák. Pochopitelně odmítl, nabídl se, že sám sporák zapojí, ale nakonec přece jen jednu ze zaslaných fotografií označil za správné připojení. Jednalo se ovšem o foto původního sporáku, zapojeného elektrikářem před 20ti lety. Chápu, že podobné rady odborník nesmí dávat, ale dávat nesprávné rady je směšné ba přímo nebezpečné ( mohu dokázat, vše mám uloženo).
Pro info uvádím, že se jednalo pouze o výměnu spotřebiče ( všechno ostatní zůstalo původní ) a nové sporáky jsou vybaveny svorkovnicí s možností připojení na 2 fáz. nebo 3 fáz. Sporák mám zapojený správně a skvěle funguje.
Nechápu proč Dr.Axl odpovídá a sbírá body, když vyčerpávající odpověď již dal ferda60, stačilo mu dát nominaci.

Wang

Sporák má klasickou zástrčku do zásuvky, takže kvůli záruce ji teď tak napojit musím. Děkuji všem za odpovědi.