Adelaide282

Jaký měsíc ve sluneční soustavě je nejmenší? Phobos?

Doplňuji:
Je Phobos 2.nejmenší měsíc ve sluneční soustavě?Nebo jaký je?

Nejlepší odpověď
Damiana

Deimos – Nejmenší známý měsíc sluneční soustavy měří jen 15 × 12,2 × 11 km s hmotností 1,80 × 1015 kg a střední hustotě 1,8 g/cm3. Deimos obíhá Mars téměř po kruhové dráze o výstřednosti 0,0028 s velkou poloosou 23478 km dlouhou. Oběžná dráha je téměř shodná s rovníkem planety. Doba oběhu činí 30 hodin a 18 minut. Také rotace Deimosu je vázaná. Měsíček je neobyčejně hladký, největší kráter Votaire měří v průměru jen dva kilometry. Povrch tvoří prašný regolit stejně jako u většího Phobose.
Doplňuji:
Ano. Phobos je druhý nejmenší.
Vzdálenost mezi povrchem Marsu a Phobosu je jenom 5760 km. Phobos obíhá svou planetu velmi těsně a asi za sto miliónů let ho slapové síly roztrhají na kusy, které dopadnou na Mars. Rozměry měsíčku jsou 27,0 × 21,6 × 1­8,8 km, při hmotnosti 1,08 × 1016 kg a střední hustotě 1,9 g/cm3. Střední výstřednost dráhy dosahuje 0,021 s hlavní poloosou dlouhou 9832 km. Oběžná dráha téměř splývá s rovinou rovníku Marsu. Oběh trvá jen 7 hod. 39 min. a pozorovatel by spatřil jeho východ nebo západ 3 x za marsův den. Phobos má vázanou rotaci a tak obrací ke své mateřské planetě tutéž tvář. Povrch měsíčku je tvořen prachovou horninou – regolitem, který odráží jen 6% dopadajícího světla. Sondy odhalily na satelitu rýhy dlouhé několik kilometrů a široké 100 až 200 metrů s hloubkou asi 20 metrů. Rýhy vznikly před miliardou let dopadem velkého meteoridu, který vytvořil největší kráter Phoba zvaný Stickey s průměrem 10 km.

Adelaide282

A Phobos je 2. nejmenší?