TEREZA.B

V jaké vzdálenosti od Slunce je teplota 20 °C?

Nejlepší odpověď
gecco

Teplota čeho???
Vakua???
😁
Ale třeba na Zemi je dost často 20°C, střední vzdálenost Slunce-Země je 149,6×106 km…

Další odpovědi
Dochy

Myslim, ze otazku chapu ale mela by byt polozena presneji. Predpokladam ze Ti jde o hypotetickou vzdalenost, kdy idealne cerne teleso z pohledu termodynamiky dostatecne (nekonecne) male bude mit diky slunecnimuu zareni teplotu prave 20C. Lze to vypocitat ze vzorce pro vyzarovani idealne cerneho telesa, pokud znas vyzarovany vykon slunce. Pred casem jsem pocital neco podobneho, tato teplota na urovni zeme vychazi nekde mezi 0 a 30C, presnou hodnotu si nepamatuju. Pokud to potrebujes, muzu to spocitat pokud zitra budu mit cas a naladu. Dnes uz by byla velka pravdepodobnost ze vypocitam hovadinu 😉

lexx

i ve vakuu lze hovořit o teplotě, ne ? Měsíc nemá atmosféru, na povrchu panuje vzduchoprázdno a teplota tam kolísá v širokém rozsahu cca (±) 100–120 °C

gecco

Lexx → ale to je teplota povrchu Měsíce…
Vakuum je ´nic´ – to teplotu mít nemůže, stejně, jako nemá hmotnost, hustotu – je to nic…
😉

Dochy

Ale záření, které je v daném místě přítomno, lze přisoudit odpovídající teplota. Jen je to trochu komplikovanější, protože na rovnovážnou teplotu případného tělesa mají vliv další okolnosti. Kromě intenzity záření jsou to zejména: sklatba toho záření a vlastnosti povrchu tělesa (odrazivost na různých vlnových délkách) a tvar tělesa.
Vakuum: Nikdy není dokonalé 😉