starasst

Jaký máte názor na šíření islámu v ČR?

Jen mě zajímá váš názor.

Nejlepší odpověď
Malvína

Vysoce negativní.

Další odpovědi
schranka

Nevím jak je myšleno šíření. 1. Násilná konverze, kdy jedni vnucují svou víru druhým? To se v ČR neděje. 2. Když někteří sami od sebe přistupují na islám (ateisté, křesťané nebo Češi jiného vyznání), protože se pro to rozhodli a věří tomu? To je jejich věc, svoboda vyznání, věc víry a vlastního přesvědčení. Ale ani to se v ČR neděje, rozhodně ne masivně, takže to není důležité. 3. Příliv migrantů do ČR, kteří vyznávají islám? To by mohlo být, ale prozatím se to neděje. Muslimských uprchlíků je v ČR minimum, zanedbatelné číslo o pár jedincích a když uprchlíci, tak jsou tu spíš Ukrajinci a z jiných evropských zemí. Domnívám se, že je to hypotetická otázka, protože se v Česku islám nešíří. Co kdyby se šířil a z jaké příčiny? Nevidím a nepředpokládám žádné násilné šíření. Nedá se ani očekávat, že by Češi hromadně sami od sebe a z ničeho nic konvertovali k islámu. Proč taky? Nepředpokládám ani nějak velký příliv muslimských migrantů. Pokud jde o uprchlíky, myslím že když by je stát uměl začlenit, tak by nebyl problém, kdyby přibylo pár muslimů. Pokud stát migranty příjmout neumí, tak si myslím, že je vcelku jednu, jestli jsou to muslimové nebo například Ukrajinci. Problémoví mohou být kteřikoliv uprchlíci. Nebo vůbec nemusí.

Tradičně a kulturně je Česko křesťanské, to se nemění a měnit by se nemělo. Za posledních sto let tu však velmi zesílil ateismus. Už to silně narušuje tradice.
Neshledával bych šíření islámu v Česku na úkor naší kultury nebo na úkor čehokoliv jako pozitivum, ale žádné šíření nevidím ani neočekávám. Pokud jde o dobrovolnou konverzi k islámu, nevadí mi to a ani s tím nic nenadělám. Pokud jde o příjmání bezúhoných muslimů s rozumem, tak by mi to taky nevadilo.
V několika islámských zemích žije taky plno křesťanů, budhistů nebo animistů a fungují normálně. Mají svobodu vyznání a žijí bez problémů pospolu.

Filip84

Většina lidí na světě nedokáže žít s faktem, že jsou skutečně sami, proto mají potřebu utíkat se do Rausche fantasijního světa domněnek, který se zove institucionali­sované náboženství. V dnešní době, tedy alespoň na západě, to dávno není o tom, že chodí do kostela, a tam jim důstojný pán říká, čeho by se měli v životě vystříhat, a naopak, co by měli v životě dělat, a oni to víceméně dodržují. Dávno ne, institucionali­sované náboženství má, spíš, kulturní funkci, a s příkazy a zákazy jde na věřící spíše opatrně a oklikou, aby jim neutekli ke konkurenční značce, která nezakazuje.

Čím dál, tím víc, lidí opouští „péči“ institucionali­sovaných církví a náboženských společností a uchylují se k duchovnu, mystice, nebo jen k víře bez potřeby tuto sdílet s ostatními. Zkrátka a dobře, institucionali­sovaná náboženství jsou na oubytě, ale zároveň do západní společnosti neodmyslitelně pat­ří.

Se samotným islámem by problém nebyl. Islám je striktně monotheistické náboženství, semitského původu, a když se podíváš na mapku rozšíření Semitů (https://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/thumb/c/ca/A­froasiatic_lan­guages-en.svg/1024px-Afroasiatic_lan­guages-en.svg.png), no tak zhruba korreluje s islamisací té části světa. Svou mentalitou a logikou je islám blízký judaismu, naší mentalitě a křesťanství je bytostně vzdálen.

To, samozřejmě, může mít pro západního člověka jisté kouzlo a přitažlivost, ale vždy to bude velice marginální záležitost.

No, ano, to je náš pohled, tady tak jako Říše a Francie, nebo i Polsko, prostě Evropa. Aladinové to vidí poněkud jinak.

Oni, především, vyrůstají a žijí v integrálním státě, kde islám je nosnou myšlenkou a morálním kriterionem všeho. Jsou s to pochopit, že je někdo křesťan, ale pro ně je prostě nepředstavitelné a nepochopitelné, jak může někdo být „bez vyznání“. Třeba postavení mešity, nebo dokonce minaretu, vnímají poněkud odlišně, než by to vnímal, třeba, německý Herr Pater, kterému by bylo povoleno postavit kapli se zvonicí, třeba, v Qataru.

Jak říkám, islamisace větší části evropské společnosti je nereálná. To, že tady Aladinové & ahoj, já jsem Bloud, VelBloud, přijdou, žijí, pracují, je jiná věc. Ať tady žijí a pracují, ale ať se jim nepovoluje výstavba mešit s vnější symbolikou a hlavně minaretů (protože kde je minaret, je území pod vládou Allaha). A bude klid a mír na zemi.

Bohužel, naši společnost definuje více, než co jiné, nihilismus a celková bezstarostnost a naivita. Možná, že se to s tou chorobou a drahotou kolem Ukrajiny & RF změní, ale moc od toho také nečekám.

Takže, větší nebezpečí, než islám od Aladinů, jsme pro sebe my sami.

EKSOT123

Býval takový vtip: V ČR je jedenáct uprchlíků, a proto chce Miloš zavřít hranice. To nepomůže, stejně odsud utečou.
Muslimové nejsou hloupí, jdou, kde mají co nejlepší ekonomické podmínky. V ČR je jich málo, oficiálně něco přes 20000. Z toho část Čechů, což je podle mého křesťanského názoru smutné. Protože jestli naši předkové věřili něčemu, co mezi jinými náboženskými, ateistickými a dalšími moderními přesvědčeními nemůže mít rozumovou ani citovou konkurenci, je to velká ztráta a pokles.
Jinak jsem ale řadu let v zahraničí pracoval s mnoha muslimy a mám s nimi celkem dobré zkušenosti. Možná lepší než s našimi.

Podle svědectví z různých zemí bývá soužití s muslimy relativně dobré, dokud tvoří menšinu. Ale jakmile začnou ve společnosti převládat, je to pro ostatní špatné až velmi špatné.

Rocker

No,za můj názor ohledně islámu jsem byl zablokován na FB a několikrát měl ban na Novinkách.
Stačí taková odpověď?😄

M i r e k

Jedna věc je šíření myšlenek – to je přirozené. Ale jiná věc je šíření způsobu života. Někteří lidé porušují dobré mravy a dokonce zákony, a odvolávají se na svoje náboženství. Já zastávám nulovou toleranci v této oblasti. Pokud někdo chce žít v ČR, musí dodržovat naše zákony a chovat se v souladu s dobrými mravy, které tady uznáváme. A jestli se to někomu nelíbí, tak ať jde jinam. Češi v cizině jsou také nuceni dodržovat pravidla, která tam platí, pokud vím.

postcd

Myslím si, že by se neměly dělat ústupky jako že můžou nosit do škol apod. ten jejich hidžáb nebo něco jiného, zkrátka že ti, kdo zde chtějí žít se musí přizpůsobit naší kultuře, ne naopak. A mělo by to být v zákoně nebo tak, aby si nemohl dělat kdo chce co chce. Násilí/šikana prováděná muslimy a cílená na Čechy (kteří islám nevyznávají) by měla být přestupkem nebo trestným činem v závislosti na závažnosti.