Disraeli

Jaký máte postoj k USA?

Netýká se vyloženě Američanů-občanů, ale prostě státu, jejich politického systému, formy vlády a jejich působení ve světě. Prostě jejich politika od vzniku do dneška (a hlavně dnes). Pokud nějaký, tak prosím proč (klidně ve stručnosti).
Varianta „Jiný“ nebude. Ptám se těch, co mají názor/postoj (a to je jeden z těch tří/čtyř) a NENÍ žádná povinnost dávat jinou možnost.

Nejlepší odpověď
Kelt

Neutrální, nebo nerozhodný

Asi jako většina lidí, kteří žili do roku 1492. Někdo možná tušil, že tam na druhé straně za mořem je nějaká země, jiným to bylo jedno. Je sice pravda, že jsou tady na youtube nahrávky, kde se mohu podívat na různá místa, a je pravda, že tam někteří lidé byli. Také vím, že bývalý spolužák odborník popisoval, že mu nepovolili vízum. Něco mají dobré, něco špatné, asi jako každý. Ale netvrdím že The best of USA. Nebyl jsem tam a nemám zájem tam jet.

Další odpovědi
zjentek

Neutrální, nebo nerozhodný

dalo by se říci (dle toho jakou cestou se „prozápadní“ lidstvo vydalo) že dnes v té zemi mají před námi Čechy „jen náskok“. My budeme smýšlet stejně, jako dnes smýšlejí tam u nich. Nevím, kdy to bude. Potrvá to, ale dojdeme k tomu. Vymýšlet vlastní či alternativní cesty je náročné na myšlení a tak jdeme tou prozápadní, je to pohodlné, tak proč ne. Proto pocítíme vše, co dnes ve svých myslích cítí Američané. Oni se nezastaví, budou se také vyvíjet. A stejně tak i my je budeme stále dohánět. Ono se to už vlastně děje od pádu režimu, i když si to neradi přiznáváme. Dnes jsme na mentální úrovni lidí narozených v USA někdy v 80's, i když jsou v mentalitě různé rozdíly (za což poděkujme jen a jen politice). IMHO tomu nebude jinak do další světové války.
Každý jedinec má dar cítil celou podstatu bytí. A to i bez vzdělání či různých praxí. I já ji v sobě cítím a vnímám. Je zcela zřejmé, jak se na ní podepisuje systém sociální, školství a politiky.
Dalo by se rozebírat, jak se USA chová doma, ve světě, ale… Takto se vyjadřuji já, zjentek, svým prostým mozkem. (;

Kepler

Pozitivní

I když ne bez výhrad. Jedna velmoc nejsilnější být musí a jsem rád že to (zatím) není Čína nebo Rusko. Myslím, že tento světový policajt funguje.

MarekVašut

Neutrální, nebo nerozhodný

Velká země, s velkým počtem politiků = mnoho kladů i záporů. To by vydalo na deset knih, a stále by to bylo málo.

Oceňuji nejrozvinutější kapitálový systém na světě – celý svět chce obchodovat na New York Stock Exchange. Patriotismus – jakkoliv mají různé státy ve federaci různé názory a jiné politické přesvědčení, všichni stojí za vlajkou USA. Také lze ocenit dlouholetou demokratickou tradici, největší političtí myslitelé pocházejí z USA. Jsou partnerem Evropy a jsou garantem bezpečnosti v Evropě. Líbí se mi architektura, zpravidla široké ulice, domy z 18. a 19. století zejm. v Bostonu a Filadelfii.

Mezi největší zápory kladu přílišné rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými. Není to sociální stát, není tam všeobecná zdravotní péče (pojištění), představa o americkém snu je falešná. V řadě států se dělají sbírky pro dětské domovy. Velké korporace mají pod palcem jak univerzity, tak vládnoucí administrativu (zdokumentováno v dokumentu Finanční krize z roku 2010). Polovina lidí žije v nájmu, většina nemá možnost vydělat si na život ve svém. Což je důsledek kapitalismu, který lze vidět všude, nejen v USA (nejsem proti kapitalismu, jen bych pravidla nastavil jinak – skutečně progresivní daň, sektorové daně – hned by to vypadalo jinak).

Pepa25

Pozitivní

Jsou nám v řadě věcí vzorem (v některých tedy opravdu ne, ale těch je menšina).

Rokio

Neutrální, nebo nerozhodný

Je to krásná země, ale bydlet bych tam nechtěl.

Nelíbí by se mi na Spojených státech amerických jiný soudní systém, horká léta a multikulturismus.

Je ale pravda, že je to země neomezených možností, má širokou diverzitu a chudá rozhodně není.

Rys95

Neutrální, nebo nerozhodný

Poslední dobou nečitelné.

GM

Neutrální, nebo nerozhodný

paul1

Neutrální, nebo nerozhodný

Do té doby, než si zvolili Trumpa, jsem měl pozitivné názor, potom už ne a nejhorší to bylo v dobu, kdy Tramp tak zblbnul část národa, že zaútočili na Kapitol. To jsem si o moudrosti a vyspělosti Američanů pomyslel svoje.

Porkman

Pozitivní

Teďka jo, za Trumpa ne.

zjentek

Opomenul jsem podotknout drobný detail, že jsem i v USA léta pobýval. Proto si stojím za svými vyjádřeními.

MarekVašut

A kde jsi pobýval?

zjentek

Jo takhle…No, tak nepobýval. Pohyboval jsem se a to po celých státech, mimo jiné. Když jsem byl zcela zdráv, měl jsem takovou zvláštní „úchylku“ poznávat. A rozvinula se u mě naplno, čili nebylo to jednoduché období, které trvalo stručně řečeno dlouho. Jé, ahoj Marku, znám tě z TV a HLAVNĚ z reklamy! (; D; D;

MarekVašut

To je super! Já také strávil nějaký čas v USA jako turista.. určitě se tam chci vrátit, je tam toho spousta k vidění. Jen na nás tam je draho, tak ideálně půjčit auto, a udělat si z něj i hotelový pokoj.

zjentek

Jo. A při projíždění a poznávání tam leckde můžeš přiložit ruku k dílu (to není pravda že práce je málo, to jen lidí je moc) a hned se ti bude zdát, že tak draho tam zase tak není, na tebe… ((;