zjentek

Jaký je věkový rozdíl mezi teletem a telátkem?

Nejlepší odpověď
annas

Není to tak jednoznačné, jak uvádí marci1. Je to jinak, než se na první pohled jeví.

Zdrobnělé výrazy vyjadřují:

  1. kvalitu (citový vztah),
  2. kvantitu (menší míru – např. velikosti)
  3. vztah k původnímu slovu byl přerušený – třeba hrdlička, cvoček – přenesený význam metaforou nebo metonymií.

Tele je mládě asi do jednoho roku.

1. Telátko je zdrobnělý výraz pro tele.

  1. Vyjadřuje citový vztah, u něhož nemusí rozhodovat velikost, často ani stáří – vztah kvalitativní.
  2. Výraz telátko se častěji používá pro malé narozené mládě, které je ještě bezmocné, takže v tomto případě rozlišujeme velikost či stáří telátka od telete. – vztah kvantitativní.
  3. Vztah k telátku může být kladný, ale i záporný – používá se jako nadávka. Jsi neohrabaná jako venkovské tele či telátko.

Z pohledu jazyka se slova liší – tele je neutrální, telátko je expresívní výraz.

K příspěvku v diskusi – v tomto případě je to podobné jako u telete a telátka.

dítě = nedospělý jedinec asi do 14 let .
1 děťátko = zdrobněle nedospělý jedinec

  1. citový vztah – kvalitativní – spi děťátko, spi…
  2. častěji se užívá pro dítě do doby, pokud se chová v náručí. – kvantitativní vztah. .
  3. Jak to u zdrobnělin bývá, opět může být děťátkem někdo, komu se vyjadřuje citový vztah, třeba i k dospělému. něžné oslovení mezi manžely, milenci, mladší osoby osobou starší, případně ironické oslovení – přenesený význam.

--
Je to mnohdy individuální, nedá se zevšeobecňovat. Zejména ženy užívají zdrobnělé výrazy častěji, prý jde o výraz zženštilosti.

Jak je vidět, i zdrobnělé výrazy mají rozdílné významy, záleží na kontextu, tedy jejich využití v určitém stylu.

Zdrobnělé kuřátko má mnohem víc významů, ale nemají vztah přímo ke kuřeti, jde o nové názvy, i když přenesené.

kuřátko -´malé kuře; houba; název hvězdokupy Plejády.
Kuře – kuřice – slepice. Jinak jako u předchozích zdrobnělých pojmenování platí kvalitativní i kvantitativ­ní vztah.

Další odpovědi
marci1

Řekla bych, že žádný. Telátko je zdrobněle tele. Třeba jako kuře a kuřátko.:-))

Dochy

Jak píše Annas. Věkový rozdíl může být i nemusí. Neexistuje žádná pevná hranice (pokud ten rozdíl vyjadřuje rozdílný věk) a navíc tím věk být vyjádřen ani nemusí, může být vyjádřen citový vztah.

klumprt

Telátko je druh telete. Takové jako spíš menší tele.

Cenobita

telátko (někdy jen telecí) je označení pro mladé, nezkušené naivní dívky, mohou být vzdělané, ale nejsou zběhlé ve vztazích; kouká jako telátko, nebo tele na nová vrata;

telecí:

„Deset pozvánek na šest recepcí, občas románek s mladým telecím,“

http://www.ka­raoketexty.cz/tex­ty-pisni/folk-team/nadclovek-477810

zjentek

marci1, aha, takže ani mezi ďeťátkem a dítětem není podstatný věkový rozdíl?