sesednizkola

Jaký je rozdíl mezi slovy koukat a vidět?

Koukám a vidím před sebou…

Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Z pohledu jazyka je základní rozdíl v tom, že sloveso koukat je hovorové, je tedy určené jen pro mluvenou řeč ve významu dívat se.

Další významy – posuzovat, nahlížet, divit se, žasnout; ohlížet se, snažit se ; vyčnívat; jevit se pravděpodobným.

Některé významy jsou expresívní a jejich význam je přenesený. Zjistíte ve slovníku.

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/koukat

Vidět – sloveso spisovné, neutrální, dá se použít v psaném i mluveném projevu v několika významech.

vnímat zrakem; mít schopnost vnímat zrakem; potkávat, setkávat se; pozorovat; setkávat se; představovat si; vybavovat si; pokládat; považovat; pronikat k podstatě něčeho.

Opět se můžete podívat, v jakém kontextu se používají uvedené výrazy.

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/vid%C4%9Bt

Další odpovědi
Kepler

Na Moravě se slovo koukat moc nepoužívá, ale přeložit by se to dalo jako čumět, upřeně se dívat, zírat, nevhodný dlouhý pohled. Míjím nějakou rašpli nebo kandelábr – vidím, potkám sexbombu a koukám! 🙂

led

Koukám a oči kulím, ale nevidím, nechápu, co chtěl malíř svou obstrakci říct. Lidé říkají o hlubokých pocitech, já vidím jenom čáry, cik-cak.
Pane policajte, já koukal před sebe, ale v té rýchlosti přes 200 jsem vás s terčíkem neviděl…

hapiky

Kdo kouká, ten vidí! Koukat je dívat se nahlas! Koukat je čumět jako hrom do glvaně.

marci1

Koukat mi připadá spíše jako hledět, čumět, čučet a vidět jako vidět očima, zrakem. 🙂

EKSOT123

Omlouvám se, když někdy nedám palec všem, přestože odpovídají pěkně a zasloužili by si ho.

led

Kepler a ten kandeláber pred sebou ste videli?

Kepler

Když konkurovala ta sexbomba, tak ani ne…