Avatar uživatele
sesednizkola

Jaký je rozdíl mezi slovy koukat a vidět?

Koukám a vidím před sebou…

Díky.

Upravil/a: annas

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? marci1, hapiky, EKSOT123 před 1856 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Z pohledu jazyka je základní rozdíl v tom, že sloveso koukat je hovorové, je tedy určené jen pro mluvenou řeč ve významu dívat se.

Další významy – posuzovat, nahlížet, divit se, žasnout; ohlížet se, snažit se ; vyčnívat; jevit se pravděpodobným.

Některé významy jsou expresívní a jejich význam je přenesený. Zjistíte ve slovníku.

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/koukat

Vidět – sloveso spisovné, neutrální, dá se použít v psaném i mluveném projevu v několika významech.

vnímat zrakem; mít schopnost vnímat zrakem; potkávat, setkávat se; pozorovat; setkávat se; představovat si; vybavovat si; pokládat; považovat; pronikat k podstatě něčeho.

Opět se můžete podívat, v jakém kontextu se používají uvedené výrazy.

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/vid%C4%9Bt

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?kenyrts, Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Na Moravě se slovo koukat moc nepoužívá, ale přeložit by se to dalo jako čumět, upřeně se dívat, zírat, nevhodný dlouhý pohled. Míjím nějakou rašpli nebo kandelábr – vidím, potkám sexbombu a koukám! 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Koukám a oči kulím, ale nevidím, nechápu, co chtěl malíř svou obstrakci říct. Lidé říkají o hlubokých pocitech, já vidím jenom čáry, cik-cak.
Pane policajte, já koukal před sebe, ale v té rýchlosti přes 200 jsem vás s terčíkem neviděl…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Kdo kouká, ten vidí! Koukat je dívat se nahlas! Koukat je čumět jako hrom do glvaně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Koukat mi připadá spíše jako hledět, čumět, čučet a vidět jako vidět očima, zrakem. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
EKSOT123

Omlouvám se, když někdy nedám palec všem, přestože odpovídají pěkně a zasloužili by si ho.

před 1855 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Kepler a ten kandeláber pred sebou ste videli?

před 1856 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Když konkurovala ta sexbomba, tak ani ne…

před 1856 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek