zjentek

Jaký je váš názor na užívání léků po expiraci?

Tak jasně, bude to záležet lék od léku. Ale pojďme konkrétně, volně dostupné léky proti bolestem. Ty mají tuším doporučené datum spotřeby. Mě potkala náhlá bolestivé příhoda a protože jsem neměl koupený čerstvý lék od bolesti a protože jsem doma našel jen s expirací někdy 4/2021 a protože bolest byla silnější než nad tím dlouze přemýšlet, užil jsem ho. No a stalo se to, že zabral, jako obvykle. A ani později jsem žádné změny nezaznamenal, nic, ale… Já samozřejmě nevím, co v organismu proběhlo, že ano. Jen říkám, že si nejsem vědom ničeho, kdy bych měl zbystřit, protože jsem užil tři roky prošlé léčivo. Zjevně tedy zafungovalo.

Já se na tohle ptám, protože já takto spolknu i 10 tablet za pět let, když je to špatné. No a protože expirace u dostupných léků na bolest je zpravidla cirka tři roky no a protože byznys, tzn. nenažranost a zhovadilost konzumu v jednom zařídili, že I V TOM NEJMENŠÍM balení je min. 24 tablet, v rámci úspor a všeobecné spořivosti mě to vede k jasnému směru, používat léčivo s doporučeným datem expirace, i hodně dávno po ní.

Zajímají mě tedy vaše názory a prosím, použijte v odpovědích u této otázky výjimečně ZDRAVÝ mozek, nikoli jen doporučené rady, převzaté ze stanov, vyhlášek, zákonů, nařízení, etc, protože vašimi radami coby lidskými se mohu i řídit. Děkuju.

Aliene, I am groot!

Nejlepší odpověď
Ametyst

Klídek, chemikálie se nekazí. Nanejvýš zvlhnou. Nic se neděje. Datum expirace musí brát vážně hygienické stanice při kontrole skladových zásob, a samozřejmě samotné lékárny, včetně nemocničních.
Samozřejmě se expirační doba řídí i tím, aby se kšefty hýbaly, a lidi nakupovali další a další balení. U chemických léčiv je minimální pravděpodobnost nějaké změny po expiraci, na rozdíl u potravin, kde můžou vyrůst plísně, vylíhnout se broučci, a pod.

Další odpovědi
led

Skutočná životnosť lieku záleží aj od spôsobu skladovania. Preto oznam „doporučené datum spotřeby“ berte ako čas kedy výrobok (liek) pri doporučenom správnom skladovaní (viď popis lieku) má ešte potrebnú plnú účinnosť. Po tomto záručnom termíne môže mať liek slabšiu účinnosť, prípadne (hlavne ak čas expirácie už dávno minul) môže byť zdraviu nebezpečný.
Liek po termíne „záruky“ nevyhadzujte do smeti, ale odovzdajte v ktorejkoľvek lekárni, kde vám buď vysvetlia, či je ešte bezpečný vášmu zdraviu, alebo ho bezpečne, pre vás bezplatne, zlikvidujú.

Dochy

U běžných léků by překročení expirace o pár měsíců vadit nemělo. Ale nikdo to nezaručí, takže ani za mnou nechoď když Tě nějaký expirovaný lék zabije 😉
Ale 2 roky prošlý to už je dost. Použil bych jen v nouzi.

led: U léků není EXP doporučené datum spotřeby. Léky po expiraci by měli být zlikvidovány. Bude to jediná ofic. rada jakou dostanete. Něco jiného jsou sušenky a čokolády. Tam obvykle bývá doporučené datum spotřeby a po něm je to jen na vašem uvážení. Pokud nejsou žádné známky degradace, pavučinky od molů, hovínka od myšek..... Tak proč to nesníst. Léky jsou jiná kategorie.

aliendrone

I když jsi ZJENTEK, tak máš snad rozum a nebereš chemikálie „jen tak“. Osobně pokud je možnost, tak beru lék dle doporučení voodooMUDra (ale i TAK si přečtu příbalový leták, už mi to dokonce možná i život zachránilo!!! 😮)

Když se musí, tak se MUSÍ! Klidně na řeznou ránu aplikuji celých 5 let prošlý Jodisol, pokud není nic lepšího po ruce (skladovaný v garáži FAKTICKY mizerně – původem byl z autolékárničky, jistě chápeš ty podmínky). Raději než riskovat tetaHnus (i když jsem očkován) nebo jiný moribundus. Uvážím prostě „větší zlo“.

Venkoncem i ti mizerní felčaři sami doporučují např. při masivním tepenném krvácení ho zastavit/ucpat strčením ruky do rány. A to bez ohledu na zanesení infekce. Chápeš jak to myslím?

Jinak „v rámci úspor“ šetřit na sobě (zvláště v takovém případě, nejde o nějaké boty nebo jídlo)… Víš jak to chodí, někdy ušetřených pár korun přijde v konečném důsledku SETSAKTRA DRAHO! Popřemýšlej o tom. 😉

paul1

Mně tedy málokdy napadne zjišťovat, jak je to se záruční lhůtou u léků a to platí
i pro potraviny. Více to hlídá manželka, i za mne 🙂

cappuccino

Nejspis je to otazka, koho se zeptas? V lekrne ti poradi, lek okamzite vyhodit.
Ja moc leku neberu, tudiz mi lezi doma a bez problemu ho vezmu i 3 roky po expiraci. Ale samozrejme opticky zkontroluju, jestli je v poradku. Nektere masti jsou treba zlukle. Snazim se, kazde 2 roky lekarnicku probrat a vytridit.
Americani dokonce delali nejakou studii a podle te se leky mohou pouzivat i 15 let po expiraci, pokud ovsem byly dobre skladovane. Vyjimkou jsou tekute leky.
Podivej se zde:
https://jakzdra­ve.cz/zdravi/bez­pecnost-proslych-leku/
Ale myslim, ze 15 let uz je hodne velke riziko!

Lída Novotná

Já osobně bych nikdy nebrala léky ani v době expirace. Nevím, ale jsme zastáncem toho, že problémy se mají řešit a ne je udržovat formou léku…

Životní styl, strava, cvičení a pohyb, změna myšlení a řešení příčin je cesta k uzdravení.

Léky mají spoustu vedlejších účinků a způsobují nenápadně další zdravotní problémy, pokud jsou užívané dlouhodobě.

Ale volba je na tobě…

zjentek

Poslouchaj Novotná, začínaj se mě líbit! 💁‍♂️

cochee

Lídu rozbolí zub a oteče jí půl úst a ona si půjde zaběhat a rozhýbat to ;)

led

Dochy, zjavne už slovenčine nerozumiete (som prekvapená po množstve vašich reakcií na moje príspevky v slovenčine). alebo ste moju odpoveď nedočítal do konca, Preto sem vkladám môj preklad dôležitého textu do češtiny_
Takový lék po uplynutí "záruční“ doby nevyhazujte do koše, ale odneste jej do kterékoli lékárny, kde vám buď vysvětlí, zda je ještě bezpečný pro vaše zdraví, nebo jej bezplatně bezpečně zlikvidují".

Dochy

Myslím, že slovenština mi problémy nedělá, ale zkrátka s pojmy zde potíže máme. Ani záruka není správný termín a v lékárně jednoznačně řeknou nechte to tady, my to zlikvidujem, s radostí prodáme nový. Nemají možnost postupovat jinak, vystupují jako oficiální instituce. Říct co lze použít a co ne Vám může neoficiálně někdo známý. Na co jsme ale narážel je, že dle našich pravidel zde máme dvě různá označení pro trvanlivost potravin:

  • „Spotřebujte do“ pak oficiálně po tomto datumu nelze výrobek nikomu nabízet. U léků je ekvivalent „Exp“. Po tomto datu oficiálně není považován za bezpečný
  • „Minimální trvanlivost“ – lze s opatrností použít i po tomto datu