Ametyst

Jaký je rozdíl v chování voliče a nevoliče?

Je rozdíl mezi tím, pokud někdo nepůjde k volbám, a nebo půjde, ale hodí neplatný hlas? Registruje se ten neplatný hlas také? Jak se zachází s neplatným hlasem, kromě toho, že se počítá účast u voleb?

Nejlepší odpověď
Filip84

Tak je to forma odporu, tedy, pokud to není nedopatřením, že.

Protože když se do volební místnosti dostavím, předložím dokumenty (to hlavně, i když mne znají – to máme od Němců: Ordnung muss sein! 😅), tak si do těch ouředních análů zapíší – že jsem se dostavil. Vydají mi sadu lístků, ouřední obálku, já, dejme tomu, zajdu do místa pro úpravu hlasovacích lístků, a tam jenom přehodím obálku z levý ruky do pravý, dojdu k tý hlasovací urně a hodím tam tu prázdnou obálku. A, čistě theoreticky, budu ve volebním obvodu jediný.

Tak, pro příklad, dostavilo-li se 100 voličů, 100 voličů hlasovalo a 99 hlasů bylo platných.

Čistě theoreticky: když by lidé k volbám nechodili, no tak volby budou anulovány, bude úřednická vláda, soudruh president bude dál sedět na Hradě, atp. do doby, než budou volby nové.

Když by ti lidé ale přišli, volební účast by byla (téměř) 100%, ale platný hlas by byl 1, slovy: jeden (tak elkon hlasoval, ne? 🤷‍♀️😃), tak by to dopadlo absolutně stejně.

Má to ale jednu nespornou výhodu: ti nahoře by věděli, že jim na ten systém lid zvysoka sere, že to není jenom, co já vím, o lenosti někam jít, o tom „je mi to jedno“, atp, protože si dali tu práci, došli do volební místnosti, předložili dokumenty, nechali se zapsat, šli za tu plentu, hodili obálku.

Měli by to těžší „komunikovat“, takhle by mohli říct: musíme zapojit mladé, uděláme kampaň, lidé neserou na nás, serou na politiku a věci veřejné celkově. Takhle by to říct nemohli!

Další odpovědi
aliendrone

Zhovadilost dem(ent)okratického volebního systému jsem zde rozebíral již mnohokrát. (Naposledy když jsem vysvětloval JAK SNADNO a „podle pravidel“ může ve volbách zvítězit ten, kdo má podporu jen MENŠINY oproti tomu s většinovou podporou.)

V zásadě i vhození neplatného hlasu JE HORŠÍ variantou, než prostá volební neúčast. Totiž – i když na volebním výsledku ani jeden nic nezmění, tak díky VYŠŠÍ volební účasti vítězní dobytkové mohou pindat, že mají „silný mandát“. JE ROZDÍL, když to pindá vítěz z voleb, kterých se zůčastnilo 60 % voličů v porovnání s vítězem, kde se zúčastnilo degeškomedie jen 10 %. 😐

O „nevolím svinstvo“ se již dlouho diskutuje a to i na odborné úrovni. Je to forma vyjádření protestu proti systému, který NENÍ trestně postižitelný a ani nebude. To je ale asI tak vše, co lze v dem(ent)okracii udělat BEZ NÁSLEDKŮ.

Jednu výhodu nevoliči oproti voličům (ať již volili jakkoliv – vítěze či poraženého) MAJÍ. Je spíše efemérní, prostě „dobrý pocit“, že za svinstvo které PŘIJDE zcela určitě NENESOU odpovědnost. Ale on i ušetřený čas, který se zbytečně nepromrhá trapným volebním šaškováním a děláním ze sebe kašpara se počítá. Což je pozitivum, kterým bych rád skončil odpověď. 🙂

elkon

Jít k volbám je občanská povinnost. Nejvíce kritiků je ale z řad těch, kteří k volbám nechodí. Zde je příklad z volby prezidenta, jak to vše vypadá: https://www.i­rozhlas.cz/vol­by/volby-scitani-hlasu_230113073­0_mfk
Jiný příklad je zde: https://tn.no­va.cz/zpravodaj­stvi/clanek/472142-volebni-manual-kdy-je-hlas-neplatny-video

Emefej

Neplatný hlas se nikam nezapočítává, před započetím počítání výsledků je vyřazen a výsledky tak nemůže nijak ovlivnit.

Pepa25

Fakticky ve výsledku voleb (v dopadu na mandáty) není žádný rozdíl mezi neúčastí ve volbách a neplatným hlasem, protože mandáty se rozdělují podle platných hlasů.
Neplatný hlas ovlivňuje jen údaj o volební účasti (který nikam nevstupuje, nemáme minimální ani povinnou účast ve volbách).

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1995-247#p48

Drap

Rozdíl je pouze v tom, že každá strana dostává za voliče jistý peníz. Hlasy těch, oprávněných voličů se rozpočítávají mezi vítězné strany, a strany za ně peníze dostanou, stejně tak se započítávají hlasy voličů kteří vhodí prázdnou obálku. Jiná situace je, když do obálky vložím lístek , ale ten je z nějakého důvodu neplatný, například přetržený, přeškrtaný a podobně. Za takové hlasy nejdou peníze žádné straně. Nepamaruji si to už přesně, ale takto nějak to bývalo. U prezidentských volem se peníze za hlas stranám nevyplácejí. Takže volič který nepříjde stejně tak ten který vhodí prázdnou obálku příspívá svým přístupem finančně na provoz jednotlivých stran. Té vítězné samozřejmě nejvíce.

Pepa25

Drap: příspěvek dostávají politické strany za hlasy odevzadné pro ně, tedy za platné hlasy, takže ani na toto nemá vliv, jestli někdo nepřijde k volbám, nebo přijde a hodí tam „protestní“, neplatný hlas. Neplatný hlas je prostě jen póza naprosto k ničemu, ale samozřejmě nikomu neberu jeho právo tak činit!!!