Jaký je rozdíl mezi slovy tlustý a obtloustlý?

Nejlepší odpověď
annas

Poněkud tlustý, tedy má více tuku, je silnější. Zavalitá žena, poněklud obtloustlá.

Předpona ob – znamenala – na té i na oné straně. Takže má dotyčný víc tuku na obou stranách, ob – vyjadřuje určitou mírou vlastnosti, jevu atd.

Mrkla jsem se na význam předpony do Machkova slovníku.

Další odpovědi
Edison

Obtloustlý je, podle mě, mírnější forma nadváhy, než tlustý.

Pěťušek

Obtloustlý je mírnější než tlustý.

Podle…

  1. Spisovného slovníku češtiny:

obtloustlý = poněkud tlustý;

  1. Slovníku spisovného jazyka českého:

obtloustlý = poněkud tlustý; přitloustlý, tělnatý

Je to analogické k „obhroublý“, které oba slovníky definují takto:

  1. obhroublý = poněkud hrubý;
  2. obhroublý = trochu, poněkud hrubý;

Mluvnice češtiny 1 k tomu píše (str. 381):

„Zcela samostatným způsobem odvozování adjektiv s významem zeslabení (stupně) dané vlastnosti nebo jejího neúplného projevení je tvoření adjektiv smíšeným způsobem prefixkálně-sufixálním. Patří sem […] ob – l(ý) , např. obtloustlý, obhroublý, obstárlý […]“

A sekci výše na téže straně:

„K zeslabování vlastností se jen zřídka užívá předponového tvoření. […] Předponami po-, popř. ob- se u adjektivních podob na -š(í) podtrhuje ztráta komparačního významu, např. pomenší, poslabší, polehčí, obstarší.“

Zdroj: Slovník spisovné češtiny, Slivník spisovného jazyka českého, Mluvnice češtiny 1