setapouch

Co znamená a jakého původu je označení „pucek“?

Cítím to jako hanlivé označení nepříjemné, skoro asociální osoby.
Pokud vím, používá se převážně v židovské společnosti, ale proniklo i mezi většinovou společnost. Je skutečně hebrejského původu?
Doplňuji:
marci1: máš pravdu, ale to slovo mi připomněla Teorie velkého třesku, série 4., epizoda 23 – Zásnubní reakce. Paní Wolowitzová dostala infarkt poté, co se dozvěděla o zasnoubení Howarda a Bernadette. Howard vzbudil v Bernadette dojem, že za infarkt může ona a ta, když se to vysvětlí, řve na Howarda „Jsi pucek!“ a „Jsem zasnoubená s puckem“.

Nejlepší odpověď
annas

Máte pravdu, že" pucek" má něco společného s Židy, ale nikoliv v tom významu, který citovala marci1. Ale v jiném významu, který se v současné době užívá jako pucka – vulgárně ženské přirození; nebo zadnice
.
Jungmann uvádí původ slova slova " pucka" ( viz ) od citoslovce buc, bouchat, stejně jako duc, od ducat (Rejzek: Etymologický slovník) – takže zřejmě český původ..

Fr. Št. Kott v Česko-německém slovníku vysvětluje sloveo puc (pucek) takto: :

1. "Slovo pucek, puclík je zdrobnělá zkomolenina ze slova puc, buc, bucek = dítě, které má buclaté, kulaté tlusté tváře

Další významy pucek – u ovoce, kde byl květ, pupček, sušen = der Butz, Kriebs, das Kerngehäuse. Us.
Pucek . v chlebu, chuhel, závalek, brok, der Patzen, Klump.."

2. pucek – techn. nálitek nákovek – z německého Butzen = „hrot, výčnělek,výstupek“. Jindra 1921 – SNČ.

2. Pucek = putz = penis – das Bärtchen eines Hahnes – původ z židovské němčiny. "

Vzhledem ke své profesi se zajímám o etymologii, původ a význam slov, proto používám knižní zdroje – např. SNČ, PSJC, Rejzkův i Machkův etymologický slovník atd. Jsou spolehlivější.
Doplňuji:

Jungmann uvádí původ slova " pucek" ( viz 1 – . přepsala jsem se.

Dodatek
Pucka = v moravštině rovněž baculaté dítě a ještě navíc hadrový míč – výraz jsem používala jako dítě – má stejný původ, i když jiný etymolog Machek vysvětluje podle vydutého buclatého tvaru. Výraz pro „ženu“ je synekdocha – 2005 Ouředník. – SNČ

Je vidět, že výklady původu jsou podobné, i když praslovanský základ je shodný.
.
Výrazy se liší oblastně stejně jako brambor – české slovo x brambora. – moravské.

Jinak diskuse

Další odpovědi
talka

To annas: konečně vím, proč se většinou píše „s bramborAMI“ – po moravsku!

anonym

Já to slovo známn jedině od Jana Palouše z knihy Mušketýři s hokejkou – ve významu puk, touš..
;-D

marci1

Pucek je obtloustlý člověk nebo dítě, také bumbrlíček. Původ neznám.
Doplňuji:
Na tento dotaz mi bylo odpovězeno z www.ptejtesek­nihovny.cz toto:
„Slovo pucek je označení pro různé věci zavalité, okrouhlé, ztluštělé a přitom zakrnělé. Můžeme se s ním setkat ve významu malý, baculatý člověk, zprvu především označení pro dítě; dále označení pro koudelový odpadek, cucek; kousek nevypečeného těsta v chlebu; chuchvalec v předivu; zakrnělý ovocný plod. Do této skupiny patří snad také moravská pucina ve významu nepálená cihla, pucák= tlustý a krátký kus chleba. Setkat se můžeme také s adjektivem pucatý. Podobná slova lze najít i u jiných národů, např. v Polsku puc(ek), pucka o jiných vydulých věcech (rtech, koncích prstů apod.). Pravděpodobně souvisí se slovem buclatý, baculatý a moravsky je právě puclatý.“

Použitá literatura:

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80–7106–242–1.

Příruční slovník jazyka českého. V Praze: Státní nakladatelství, 1935–1957. 9 sv.

Národní knihovna ČR

Zdroj: http://www.jur­kovic.cz/slov­nik/pdf/p.pdf

PePoHc

Zaujalo ma, že čeština má podobný problém, na západnom Slovensku je pucek niečo ako nedonosenec, poškrabok, vulgárne potrat, na strednom Slovensku je pucka (ž.rod) búracie kladivo a na východe Slovenska je pucka stredný vulgarizmus pre penis.

annas

Domnívám se, že se původní význam posunul a používá se významu hlupák, idiot, ironicky třeba nádhera apod.