Avatar uživatele
Bronzový

Jaký je rozdíl mezi psem s průkazem původu a pouze čistokrevným psem ?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pes s průkazem původu je čistokrevný pes. Jinak všichni ostatní jsou oficiálně kříženci.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud je pes čistokrevný, musí mít PP a musí být zapsán v plemenné knize! Všichni ostatní psi jsou bastardi, něco jako pouze čistokrevný pes neexistuje!


Avatar uživatele
Zlatý

Žádný, pokud není v plánu jezdit se psem po výstavách. Soutěžní prezentace psa vyžaduje "papír", zatímco pes "kamarád" žádný papír nepotřebuje ;)

Z jiného úhlu pohledu může být zásadní rozdíl třeba ten, že psa s jakýmkoli cárem papíru (průkazem původu) si musíš pořídit v nějaký reg. chovný stanici (někdy tzv. množírně), zatímco čistokrevnýho psa si můžeš pořídit třeba v útulku pro psy anebo třeba od souseda, pokud se jeho čistokrevná fena spářila s čistokrevným psem a sused teď chudák neví, co se štělaty.

Shrnutí:

Z právního hlediska se za čistokrevné zvíře považuje jedinec, který se narodil ze spojení čistokrevných, chovných zvířat s PP, a pro něj samotného je vystaven PP a je zapsán do PK.

Na druhou stranu z humánního či morálního hlediska by MĚL existovat i tzv. čistokrevný pes bez PP, jelikož definice slova ČISTOKREVNÝ nám jasně určuje význam- pocházející z předků téže rasy, plemena, rodu!


Avatar uživatele
Zlatý

Vnímám to tak, že průkaz původu je osvědčení o čistokrevnosti. Čili mezi těmi psy bude fakticky pouze rozdíl v ceně. Prakticky pak psa bez tohoto osvědčení nelze za čistokrevného považovat, i když geneticky to tak být může.


Avatar uživatele
Stříbrný

U psa s průkazem původu máš (velkou) jistotu, že lze dohledat jeho předky a tedy i to, že nejen že nedošlo v předchozích generacích ke křížení jak různých ras, ale že pro chov byli uznání pouze jedinci kteří splňují příslušné regule.

Pes bez průkazu původu je každý ostatní, kdy výše uvedené nemusí hrát naprosto žádnou roli, tedy rovněž se může jednat o nekříženého pejska, s dobrými předky, ale nemáš na to papír, no a pak jsou tu ti nečistokrevní, u kterých je to vidět na první pohled, ale na jejich oddanost, kamarádství, atd., to nemusí mít naprosto žádný vliv.


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud seš si jistá že je čistokrevný, pak je rozdíl jen v ceně a v tom, že jej jako čistokrevného nemůžeš nikde prezentovat (chov, výstavy,...)


Avatar uživatele
Zlatý

Pes bez PP není čistokrevný.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zvířata

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1488
Zlatý beer 709
Zlatý www 558
Zlatý annas 502
Zlatý briketka10 384
Zlatý marci1 361
Zlatý Kepler 344
Zlatý ReHu 311
Zlatý hanulka11 296
Zlatý zjentek 285

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.