anony.M

Jaký je rozdíl mezi příkazem k úhradě a inkasem?

Omylem jsem v internetovém bankovnictví zadala místo příkazu k úhradě příkaz k inkasu.Datum splatnosti jsem dala na za 14 dní.Už jsem to potvrdila a teď nevím,co s tím dělat,jestli z toho nebude problém:(…

Nejlepší odpověď
annas

Příkaz k inkasu znamená, že dáváte souhlas, aby si příjemce vybral částku z vašeho účtu.
Může být i jednorázový, tzn. na jednu platbu.

Příkazem k úhradě poukazujete finanční prostředky vy na účet příjemce.

Pokud jste uvedla správně plátce a příjemce, jednorázový příkaz k úhradě, mělo by být vše v pořádku.

Už se nemusíte o úhradu starat, ale čekat, až si ji příjemce vybere sám z vašeho účtu.

Další odpovědi
hanulka11

řekla bych že
příkaz k úhradě -je jednorázový příkaz

inkaso -je pravidelná platba
třeba se ale mýlím
Doplňuji:
Bylo by dobré kontaktovat pobočku, kam jste příkaz zadala -jinak budou platby probíhat pravidelně.

ReHu

Příkazem – dáváte příkaz bance, aby vám z vašeho účtu předvedla částku na účet uvedený v PP.
Inkaso – dáváte souhlas, aby vám protistrana sama strhla příslušnou částku z vašeho účtu. Podle toho, když jsem souhlas k inkasu zařizovala, je potřebam aby o tom byly protistrana informována, vyplňovala jsem formulář s uvedenými čísly obou účtů a také s maximální možnou inkasovanou částkou. Podobný souhlas se dává i do bank, ze které budou peníze odcházet.
Datum inkasa je určován protistranou, tedy tím, kdo má Kč dostat, takže 14ti denní lhůta je v tomto případě asi irelevantní.
Také ( nevím, jestli ve všech bankách)lze ještě ne neodeslanou či neinkasovanou částku na internetovém bankovnictví uzrušit.

Zkusila bych proto ten příkaz / inkaso zrušit a zadat znovu správně, jako PP, ale myslím, že původní příkaz ú inkaso stejně nebude proveden.

hanulka11 – není to inkaso, ale trvalý píkaz k úhradě. Pro platby, které se platí ve stejné výši pravidelně třeba každý měsíc.

quentos

hanulko, nemýlíte se :{)>

hanulka11

quentos děkuji-
píši to jak to cítím já