katsumi

Jaký je rozdíl mezi přepravou a dopravou?

Doplňuji:
a např. dopravce a přepravce, dopravní a přepravní služby

Nejlepší odpověď
Alesh

Přesné definice vygoogluješ. Jedná se o odlišné pojmy, i když spousta lidí i třeba v médiích je tak nějak ztotožňuje.

Přeprava je proces (vč. manipulace) přemístění objektu z bodu A do bodu B.
Doprava je proces, součást přepravy, je to to samotné vezení dopravním prostředkem.
Dopravce je např. řidič náklaďáku, přepravce je objednavatel, tedy zákazník.
Dopravní firma zajistí dopravu (auto – odveze, přiveze). Přepravní firma to zajistí se vším všudy, třeba i přeložení na jiný druh dopravy, balení atd.

Další odpovědi
Hamon

Doprava osob, preprava nakladu.

marci1

Přeprava je pojem pro cílevědomé přemístění osob, nákladu či zvířat dopravními prostředky z místa A do místa B po dopravních komunikacích za účelem zisku. Je produktem dopravy.
Doprava je účelný a zamýšlený pohyb dopravních prostředků po dopravních cestách. Produktem dopravy je přeprava.

annas

marci1 zapomněla vložit odkaz na zdroj, z měhož čerpala
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C5%99e­prava