Kelt

Jaký je rozdíl mezi platbou kartou a platbou Paypal?

Jaký je v tom rozdíl, výhody nevýhody a podobně? Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

PayPal je prostě prostředník, který se postaví mezí vás a vydavatele vaší platební karty. Údaje platební karty díky tomu zná tento prostředník a ten z ní příslušný obnos strhne a pošle jej obchodníkovi který se k údajům vaší karty tím pádem přímo nedostane.

Je to v principu totéž co Google Pay, Apple Pay, Huawei Pay a kdo ví jaký ještě *pay …

Zajímavěji to má řešené Revolut, tam zadáte svou platební kartu ale platíte virtuální revolut kartou, která vytváří bezpečnou abstrakci a brání zneužití původní karty. Revolut má navíc tu výhodu, že jej obchodníci nemusí speciálně podporovat, můžete jej použít u kohokoliv kdo umí přijmout platbu kartou (při online platbě je naprosto jedno zda používáte skutečnou bankovní kartu nebo virtuální kartu revolutu, obě budou fungovat stejně), podstatný rozdíl je ale opět v tom, že díky použití údajů té virtuální nezná obchodník údaje vaší běžné bankovní karty svázané přímo s vaším osobním účtem (k tomu ještě navíc máte u virtuální karty revolutu výrazně výhodnější měnové kurzy při nákupu v eurech/dolarech než jaké běžně nabízí paypal a vaše banka)

Další odpovědi
Edison

Je v tom podstatný rozdíl. Pay navíc systém peněženky. Ne všechny společnosti akceptují Pay, ne všechny karty. Další je vyšší anonimizace platebního kanálu pro příjemce platby. Ochranný systém Pay zvyšuje bezpečnost platby a to i v případě, že je na pay účet připojena platební karta. Při použití pay peněženky, kterou si nabíjíš třeba z účtu, nebo z karty jen pro konkrétní platbu je ještě vyšší bezpečnost financí (to ale už nedělám, bo bych musel pro každou platbu převádět peníze jakoby dvakrát a to jsem línej). Jinak bezpečnost platby kartou je rověž velmi vysoká. Taky jsem se stal obětí podvodnýho obchodu a platbu kartou MC u svý banky plnohodnotně vyreklamoval.

ElonMusk

Jednak může Paypal fungovat jako (1) prostředník (popsáno v jiných odpovědích), a nebo také svým způsobem jako (2) samostatná „banka“ (Paypal není bankou ve formálním slova smyslu, alespoň co vím).
Můžete si například nechat poslat peníze na váš Paypal účet, bez toho, abyste ke svému Paypal účtu připojil vaši debetní kartu nebo číslo bankovního účtu. S vaším Paypal zůstatkem následně můžete zaplatit u obchodníka, který Paypal platby akceptuje. → V daném případě tedy není vůbec zapotřebí mít vedený účet u klasické banky.
Jméno na vašem Paypal účtě může být vymyšlené, pokud nehodláte připojovat kartu/banku (v opačném případě se musí jméno u banky a na Paypalu shodovat). Zároveň někteří podnikatelé (např. Alza) přijímají platby přes Paypal, ale pouze pokud jméno na Alza účtu odpovídá jméně na Paypal účtu.
Zároveň je nutné upozornit, že pokud budete používat Paypal účet bez přidání debetní karty či bankovního spojení, je vysoká pravděpodobnost, že vás Paypal systém automaticky vyhodnotí jako hrozbu, a třeba vám na nějakou dobu zmrazí zůstatek na účtě nebo vám účet rovnou zavře nadobro (s možností výběru zůstatku až za 2 roky nebo nikdy). Traduje se, že pokud si založíte Paypal účet, a 20–30 dní počkáte s jakoukoli aktivitou, tak vás systém automaticky nevyhodnotí jako hrozbu.

Zdroj: Založil jsem Paypal.