Rokio

Jaký je rozdíl mezi obtěžováním a šikanou?

Já zde vidím rozdíl v tom, že obtěžování může mít i dobrý úmysl a konané zlo při něm je spíše vedlejším produktem, zatímco šikana má vždy zlý úmysl a je opakovaná.

Každopádně je jisté, že šikana je mnohem horší než pouhé obtěžování a obtěžování není předstupněm šikany.

Jak to vidíte vy?

Nejlepší odpověď
annas

"Šikanování je cílené obtěžování, zneužívání či týrání slabšího(ch) jedince(ů), kteří se neumí příp. z nějakých důvodů nemohou bránit.

Obvykle přitom jde o použití (příp. o vyhrožování použití) fyzického násilí či jiných jeho primitivních forem, ale lze i jinak. Cílem je demonstrace vlastní převahy a nadřazenosti a často i hmotný či nemateriální prospěch. Opakování je časté, není však nezbytnou podmínkou.“

V odkazu najdete druhy šikany atd.

http://mobbin­gfreeinstitut­.cz/encyklope­die-sikany/

"Obtěžování je
jednání, které je druhou fyzickou osobou oprávněně vnímáno jako nevítané, nevhodné nebo urážlivé a jehož záměr nebo důsledek vede ke snížení důstojnosti fyzické osoby nebo k vytváření nepřátelského, ponižujícího nebo zneklidňujícího prostředí

Obtěžování z důvodu příslušnosti k pohlaví, sexuální orientace, rasového nebo etnického původu, zdravotního postižení, věku, náboženství či víry a sexuální obtěžování se považuje za diskriminaci."

https://busines­s.center.cz/slov­nicek/obtezova­ni-2112/

Jinak podle SSJC

obtěžovat

"1. (koho čím, s čím, koho, 4. p.) být někomu něčím na obtíž, způsobovat někomu obtíž, být nepříjemný, obtížný; dotírat (na koho s čím): o. někoho návštěvou, dotazy; dnes tě nebudu s ničím o.; promiňte, že vás s tím obtěžuji zaměstnávám; ten pán vás obtěžoval? (Čap.-Ch.) byl dotěrný; mouchy obtěžovaly výletníky

2. k obtížiti 2–4; zatěžovat: o. žaludek těžkou stravou; – o. paměť mnoha daty; – zast. tím se dýchání koupajících velmi obtěžuje (Něm.);

obtěžovat se .

  1. (čím, s čím, s kým) zabývat se něčím, co působí obtíž: o. se hledáním knihy pro přítele; o. se s odpověďmi na dotazy; děkuji, že jste se tak obtěžoval; neobtěžuj se se mnou
  2. (též obtěžovati si R. Svob.) poněk. zast. (co) považovat za obtíž, pociťovat jako obtíž: (ve zdvořilém vyjadřování) obtěžujte se k nám přijďte, pojďte; sama se obtěžovala dolů k vozu (Pech.) odebrala se; neračtež se o. těchto několik řádků napsati (Havl.)"

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=obt%C4%9B%C5%B­Eov%C3%A1n%C3­%AD+

Jinak synonyma

"btěžovat

  1. rušit, zdržovat (při práci), dotírat na koho, (expr.) otravovat, (ob. expr.) opruzovat
  2. dotírat (sexuálně)

--
obtěžovat se
dát si práci s čím, namáhat se (přijít), zdržovat se, (expr.) otravovat se"

https://www.nechy­bujte.cz/

Je rozdíl mezi slovy obtěžovat a obtěžovat se. Zkuste si projít významy i synonyma a zjistíte sám, o co jde při obtěžování, obtěžování se a při šikaně.

Další odpovědi
paul1

Obtěžování jsem, pokud si dobře pamatuji nezažil, zato šikany poměrně dost, nejvíce na vojně,
ale i potom, už v civilu. Štvalo mne to jen do té doby, než jsem zjistil, že „osladit“ mi život šikanou
se nejvíce snažili lidé, kteří měli nějaký handicap, nebo byli závistliví a snažili si takto odreagovat
svoje mindráky. Po tomto poznání jsem už je spíše litoval.