Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou ?

Nejlepší odpověď
kropitko

Na mateřské dovolené dostáváte peníze od zaměstnavatele a na rodičovské od státu.
Doplňuji:
Omylem jsem napsala, že mateřskou vyplácí zaměstnavatel, ale má se to tak, že ji vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení.
Omlouvám se,,,:-(,,už jsem dneska nějaká unavená, to bude asi tím počasím,,,

Další odpovědi
hanulka11

Mateřská dovolená přísluší zaměstnankyni po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů. Dávka pobíraná při mateřské dovolené se nazývá „Peněžitá pomoc v mateřství“ (dále jen PPM) – pro více informací klikněte zde.

Rodičovská dovolená se poskytuje matce či otci dítěte po skončení výplaty PPM nebo ode dne narození dítěte rodiči, kterému nevznikl nárok na PPM a to vždy pouze na nejmladší dítě v rodině.

Není možné současné pobírání PPM a Rodičovského příspěvku v jednom kalendářním měsíci. Zákon tuto situaci řeší tak, že na Rodičovský příspěvek vzniká rodiči v tomto měsíci nárok, pouze tehdy, je-li vyšší než PPM (počítá se jeho poměrná část). Toto platí i pro oba rodiče – tzn. vznikne-li matce nárok na PPM, otec ztratí nárok na Rodičovský příspěvek (není-li vyšší). Ani v rámci jedné rodiny nelze pobírat současně PPM a RP.

zde je moc zajímavých věcí

http://www.ba­byweb.cz/Rubri­ky/s162-Materska-a-rodicovska-dovolena.aspx?ut­m_source=adwor­ds&utm_medium=cpc&ut­m_campaign=ob­sah

Zdroj: http://www.ba­byonline.cz/te­hotenstvi/rodi­covska-dovolena#rodi­covska1