Kris

Poradíte, zda je možné, abych mohla nastoupit na 2. mateřskou dovolenou na 3 roky, ne na 4? Co je k tomu potřeba?

Dobry den,
od roku 2012 jsem nastoupila na čtyry roky na rodičovskou dovolenou .Délku jsem si určit nemohla, jelikož jsem otěhotnila hned po škole a neměla odpracováno. S novým přítelem čekám druhé ditě, které se narodí koncem září. Slyšela jsem od známé, že si délku druhé mateřské mohu napsat na partnera, abych mohla mít tříletou mateřskou dovolenou. Je to možné? Přítel je zaměstnaný už skoro tři roky ve stejné firmě.
Chci se zeptat, zda je to možné a co je k tomu potřeba, abych mohla nastoupit na druhou mateřskou dovolenou na tři roky a ne na čtyry.
Děkuji za odpovědi.

Mateřská dovolená

Odpovědi
da ny

Info např. zde:
„Problém“ bude u přítele asi se zaměstnáním, podobně jako u ženy (zjistěte si řádně podrobnosti, kontroly chodí. Úřady dobře ví, že může jít o účelové jednání).
http://www.ma­minka.cz/clanek/ma­terska-dovolena-2015--vse-co-potrebujete-vedet
http://poradna­.aktualne.cz/cer­pani-dovolene-v-pripade-ze-materska-dovolena-navazuje-na-rodicovsk/

ivzez

Kris, zaměňujete pojmy.

Mateřská dovolená trvá 28 týdnů a rodičovská maximálně do tří let věku dítěte.

Vy jste zřejmě před prvním dítětem neměla zaměstnavatele, proto jste nečerpala mateřskou ani rodičovskou dovolenou (to je volno od zaměstnavatele pro zaměstnané matky/rodiče), jen jste pečovala o dítě a pobírala rodičovský příspěvek.

Nemáte-li zaměstnavatele, nemůžete čerpat mateřskou ani rodičovskou dovolenou.

Je-li otec dítěte nemocensky pojištěn (odvádí-li za něj zaměstnavatel sociální pojištění), budete moci volit výši i délku výplaty rodičovského příspěvku, na který budete mít nárok od porodu. Příspěvek může otec dítěte začít vyřizovat na kontaktním místě úřadu práce hned po porodu.

Přesné informace najdete zde:
http://portal­.mpsv.cz/soc/ssp/­obcane/rodicov­sky_prisp

_______

Doplňuji:

Dříve se kvůli možnosti volby varianty RP převáděla péče o dítě na otce a po volbě zpět na matku, ale od roku (tuším) 2012 může o dítě stále pečovat matka. Stačí jenom potvrdit otcovy příjmy – přesněji otcůn vyměřovací základ.

Je to legální postup, takže se žádných kontrol bát nemusíte.