mateřská a rodičovská dovolená

Dobrý den, vloni jsem dostudovala a hned jsem nastoupila do práce, kde mám úvazek na dobu neurčitou. Chtěla jsem se zeptat jak to je s mateřskou-rodičovskou dovolenou, kolik bych dostávala peněz v tomto „prorodinném“ období. Nějak se v to neorientuji. Prosím (nejen) maminky o radu. Moc děkuji.

Nejlepší odpověď
Saurus

Peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává z vašeho současného výdělku, a výše rodičovského příspěvku se odvíjí od toho, jakou variantu si zvolíte: momentálně je to tak, že při dvouleté variantě pobíráte 11400,– Kč měsíčně, při tříleté variantě 7600,– Kč a při čtyřleté prvních 9 měsíců 7600,– Kč a pak už jen 3800,– Kč. Od roku 2012 ale mají být změny. Stále ale bude platit, že pokud si ani jeden z rodičů nebude platit nemocenské pojištění po nějakou minimální dobu, zaniká nárok na PPM, a automaticky se nastupuje na nejméně výhodnou čtyřletou variantu – já to tak mám, ale vás se to naštěstí netýká, vám platí nemocenské poj. zaměstnavatel 🙂

Zdroj: http://www.na­seporodnice.cz/zme­na-rodicovsky-prispevek-2012.php

Další odpovědi
Drap

Tyto dávky se počítají z průměrné mzdy a taky se liší, podle toho jak dlouhou rodičovskou dovolenou si určím.