Kalpy

Jaký je rozdíl mezi kacířem, pohanem a jinověrcem?

V jedné knize jsou u kacířů uvedení valdenští a kataři, u pohanů muslimové a u jinověrců Židé, takže jsem zmaten, já měl za to, že pohan a jinověrec je jedno a totéž a že každý pohan je zároveň kacíř…

Nejlepší odpověď
annas

„Nevěřící – podst. jméno – příslušník nepravé víry, jinověrec, pohan; nevěrec, bezvěrec, ateista.“
viz odkaz
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-neznaboh-a-ne-neverici

„Pohan – příslušník náboženství primitivních, polyteistických, uctívajících rozličně bohy a modly, zprav. příslušník jiného náboženství než křesťanského ,židovského nebo. mohamedánského“
 –
kacíř – křesťan držící se učení církví zavrženého; bludař, heretik = ten, který se dopouští hereze = (v křesťanských náb.) odchylky od oficiální círk. doktríny v oblasti učení a kultu, kacířství "

Původ slova kacíř najdete v odkazu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-byly-kaciri

Původ slova pohan je uvedený rovněž v odkazu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-pohanstvim-a-wiccou

Významy slov najdete v odkazu
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

V podstatě jde o synonyma v širším slova smyslu, ale víte, že to jsou nejen slova stejného významu, ale i podobného.

Další odpovědi
Kelt

Všechno závisí, jak se na to díváš ty, nebo autor. Například Karel May ve svých knihách z Arábie považuje muslimy za jediné věřící. Pohan je ten, kdo nebyl pokřtěn, kacíř je ten, kdo má jiné názory než daná církev. Ono to škatulkování lidí není nejlepší vizitka. Pokud se dotyčný stará o svou rodinu a zemi a neubližuje jiným, tak je to OK.

Klaproth

Kacíř – zlobivý člen církve. Jinověrec – člen jiné církve. Pohan – věří v přírodní bohy.

dubraro

Kaciři jsou křesťané, kteří jen mají na některé otázky víry jiný názor, než je oficiální dogma. S kacíři je nakládáno přísně, jejich zbloudilá duše osvobozována ohněm a mečem. Pokud ale je jinak smýšlející skupina věřících dost silná a početná, než aby mohla být pro větší slávu boží vyvražděna, tak jsou to jinověrci – např. pravoslavní, protestanti, židé, muslimové. Za pohany se obvykle označují ti, kdo nevěří v jediného židovsko/kreš­ťansko/muslim­ského boha, ale mají jiný náboženský systém, např. polyteismus, přírodní božstva apod.

dubraro

Slovo „pohan“ pochází ze slova „pagan“, což je latinsky „vesničan“. To vzniklo v době, kdy ke křesťanství přecházela především šlechta a obyvatelé měst, kdežto vesničané ještě zůstávali u víry ve stará božstva.

annas

Vím, vysvětloval jsem už dříve, stejně původ slova kacíř, vložila jsem odkaz, i když se na to neptal.