jaký je rozdíl mezi jeptiškou a řádovou sestrou?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Řeholnice (z latinského regula, pravidlo) je členka ženského církevního řádu, řehole. Významově podobné slovo jeptiška (ze středolatinského abbatisa, abatyše) označovalo původně úžeji členku řádu žijícího v klášterní klausuře a vyžadujícího takzvané slavné sliby, šlo tedy o ženský protějšek mnicha.[1] Jako novicka se označuje žena, která ještě nesložila řádové sliby a na plnoprávné členství v řádu se připravuje. Řeholnice se obvykle oslovuje jako „sestra“ nebo „ctihodná sestra“. Ženské řeholní společenství vede matka představená či – v některých řádech – abatyše.

Stejně jako mužští mniši se řeholnice mají řídit evangelijními radami chudoby, čistoty, a poslušnosti, k nimž se zavazují řeholními sliby, a dodržovat řeholi, pravidla svého řádu. Zpravidla oblékají řeholní roucho typické pro daný řád či kongregaci.

Ženy, žijící v jiných náboženstvích (buddhismus, taoismus) podobným způsobem života jako křesťanské řeholnice, se zpravidla označují jako mnišky, někdy se však podle křesťanských vzorů označují i jako jeptišky či řeholnice.[2] Mniška je ženská forma slova mnich (ze starohornoněmeckého munih, původně přes latinské monicus, monachus z řečtiny monachós = poustevník

Další odpovědi
Terryle

lerak14:
to myslím není tak úplně pravda, ke vstupu do řádu se klidně může rozhodnout nejenom mladá dívka, ale i dospělá žena, která do té doby vedla normální život, včetně sexuálního… samozřejmě ho už ale nesmí vést po vstupu do řádu :)

annas

Podrobnosti najdete na citované stránce. Jde ale o strojový překlad.

Zdroj: http://jeptis­ka.navajo.cz/

Miroslavst

Žádný, obě dvě jsou řeholnice.

oskar

Já myslím,že je to jedno a totéž.

lerak14

žádný oě by měli být panny