Frogman

Jaký je rozdíl mezi HUSTOTOU, VISKOZITOU a KONZISTENCÍ?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Lidé si často pletou hustotu s viskozitou. Např. moje mamka klidně o oleji řekne, že je hodně hustý, ale on ve skutečnosti má hustotu nízkou. To, čemu mamka říká „hustý“, je ve skutečnosti viskozita.

Další odpovědi
anonym

Hustota – měrná hmotnost, tedy hmotnost vztažená k objemu (ρ = m/V)
Viskozita – vazkost, je dána vnitřním třením kapaliny, počti si – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vis­kozita
Konzistence – spojitost, soudržnost (ale i pevnost, hutnost…) – stav ´hmoty´

Kelt

Určitě bys našel odpověď na googlu, wikipedii atd. Hustota je měrná hustota, určuje nám hmotnost stejného objemu látky za stejné teploty. Protože zde chceš vědět něco o hustotě a viskozitě, budu psát hlavně o kapalinách – tekutinách. Například voda má hustotu 1, ale hustota se mění s teplotou. S teplotou hustota klesá, objem se zvětšuje, ale voda má zajímavou vlastnost, že největší hustotu má při teplotě 4 °C, proto voda nezamrzá až na dno v zimě.
Viskozita charakterizuje tekutost a také souvisí s teplotou. Například olej med je za nízké teploty málo tekutý, ale za vyšší teploty, protože má nižší viskozitu, teče lépe.
Viskozita je dvojí – kinetická a dynamická a charakterizuje odpor kapaliny vůči tečení. Konzistence je určitý stav kapaliny – ale pro podrobné informace viz Google.