kaja987

Proč má voda největší hustotu při 4°C?

Je to tom, že voda tvoří při 0°C dvojmolekuly, které se vlivem tepla do teploty4°C rozpadají na jednotlivé molekuly a tak se zvětšuje objem?

Nejlepší odpověď
Kepler

Tato hustotní anomálie vody je způsobena polární stavbou její molekuly a schopnosti zapojovat se do vodíkových vazeb (zvané též vodíkové můstky). Domnívám se, že tato schopnost se zřejmě s teplotou mění a není důvod, proč by voda měla tvořit právě dvojmolekuly.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Voda

Další odpovědi
EKSOT123

Technicky netuším, ovšem v žádném případě to přece nemůže souviset např. s Něčím plánem na přežití ryb v rybníku. Spolu s její velkou tepelnou kapacitou.