HZK

Jaký je rozdíl mezi FLAC a WAV formáty?

Oba jsou bezztrátové, oproti MP3, FLAC je prý o menší velikosti než WAV.
Jak jsou na tom tyto formáty kvalitativně?

Nejlepší odpověď
anonym

Z uživatelského pohledu pokud se odprostíme od technikálií pro běžného uživatele nezajímavých. Lze zjednodušeně říci že FLAC a WAV jsou (FLAC vždy, WAV většinou) bezztrátové formáty, a praktický rozdílů mezi nimi je ten, že FLAC používá mnohem efektivnější neztrátovou kompresi, takže přesto že s FLACem o žádnou kvalitu nepřicházíme, zabírá takový soubor na disku mnohem méně místa než běžný WAV(PCM). Tedy vyplatí se téměř za všech okolností preferovat FLAC pokud chceme zvuk uložit bez ztráty kvality a přitom efektivně.

Nechme stranou že se do WAV dá teoreticky uložit i audio komprimované metodou FLAC, protože jde o obecný kontejner, stejně jako FLAC můžete uložit do kontejneru MKA například, tohle je sice pravda ale v praxi se s tím moc nesetkáte a na rovinu, když vidíte WAV je to velmi pravděpodobně jen neztrátový PCM, toto lze tedy v zájmu zjednodušení odpovědi ignorovat.

Další odpovědi
Dochy

Bacha, WAV je kontejner… Přestože obvykle je v něm zvuk kódován bezztrátově a nepříliš úsporně tuším metodou PCM, nemusí to tak být vždy.
Z principu pokud jsou bezztrátové (a to v zásadě jsou – pokud se u WAV omezíme na majoritní kodek) pak jsou na tom kvalitativně stejně – nemění kvalitu.

aliendrone

Kvalitativně stejně, přesně jak píše Dochy. FLAC je ovšem komprimovaný, prostě taková „empétrojka BEZ ztráty kvality“. :)

Kepler

alien: není to naopak? Soudě podle velikostí souboru. Jinak je mi to fuk, rozdíl nepoznám.

Dochy

Při stejné „kvalitě“ zdroje (bitová hloubka, frekvence vzorkování) bych očekával největší soubor WAV (PCM), FLAC, nejmenší pak mp3.
(Ale to je hodně obecné, zejména u mp3 bude záležet na parametrech kódování). Ale nemám s FLAC zkušenosti…

Kepler

Já jenom, že soubory FLAC jsou v porovnáním s ostatními soubory asi největší a čím dál víc, jsou mezi hi-fisty upředňostňovány. Stejně se to mezi nabídkami uloz.to množí, protože už ty parametry nejsou limitující, jak stoupá výkon PC a jejich paměť.

Kepler

Pokud bych mohl doplnit zkušenost s formáty videa: na samém počátku mi přišlo všechno větší, než 1 GB u běžného filmu, jako žrout paměti. Teď už mají ty filmy i desítky GB. Proč? Protože je to možné. Osobně i tam, z pohledu nenáročného uživatele, připadá mi to jako zbytečný luxus. Stejně jako vysílání TV ve formátu HD, které je asi zpoplatněno. Ať se jdou bodnout.

anonym

HD vysílání není zpoplatněno, potřebuješ k jeho příjmu ale novější TV či settopbox který ovládá formát H.265(HEVC) (obecně to v letácích najdeš prostě jako podporu DVB-T2) … oproti H.264 která se používá u první generace digitálních programů, je novější standard efetivnější atak při podobném datovém toku umožňuje distribuovat obraz ve vyšším rozlišení.

aliendrone

No to s tím upřednostněním FLACů je právě proto, že jsou bezztrátové. MP3 kódování ti originální zvuk „očeše“, jakkoliv ten rozdíl oproti originálu je malý, tak v hi-fi je znatelný.

A s filmy to máš tak – pokud máš 4k monitor (nebo ještě jemnější), tak POTŘEBUJEŠ pro co nejlepší pokoukání i to 4k rozlišení. (A to obnáší pochopitelně větší soubor, dále jde i o framerate atd.) Obraz je MNOHEM ostřejší, tedy i lepší detaily (i při bližším kukensie), prostě je to ZNÁT, no.

Jinak v HD vysílá spousta kanálů zdarma, dokonce si můžeš vybírat, jestli budeš na prolhanou ČT a spol. koukat obyč nebo HD (jde o vytížení připojení, HD zatěžuje tvůj internet o dost víc)

Tohle vidíš tak pouze proto, že jsi pamětník hrůzince VHS (i když – byla to TENKRÁT pecka mít video), pak DVD, pak HD, pak FullHD a dnes máš 4k, 8k no. A stejně jako tenkrát, když přišlo DVD, taky sis určo říkal „jak jsem se na ten kazetoshit VHS vůbec mohl vydržet koukat“?

Tak asi tak. :)

anonym

plus další navýšení velikosti souboru přináší 3D, tam máte video záznam hned dvakrát pro každé oko zvlášť a velikost souboru opět roste 🙂 opět je to ale vizuálně takový pokrok, že se proště mnohým vyplatí při stahování počkat ještě o něco déle. A tak to asi bude i v budoucnu kdy lze očekávat ještě minimálně upgradě na VR180 formát, který opět výrazně zvýší nároky na rozlišení i datový tok.

Kepler

No jo, máš recht, my staří leopardi si pamatujeme šumící rádia a zrnící obraz v TV. Na východě republiky to nikdy nebylo tak dokonalé, jako v Práglu. No a ty tehdejší VHS kazetové rekordéry, šíleně drahé a na hovno. Dnes bych za to měl středně ojeté auto…