Dazma

Jaký je rozdíl mezi fašismem a nacismem?

Byli Němci za 2. světové války obojí?

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-fasismus

Nacismus – Nacionální socialismus, z německého Nationalsozia­lismus, zkráceným výrazem nacismus (Nacionální socialismus) je totalitní ideologie oficiálně uplatňovaná diktaturou v Německu v letech 1933–1945 (tzv. Třetí říše) prostřednictvím Národně socialistické německé dělnické strany (Nationalsozi­alistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) vedené Adolfem Hitlerem. Nacistická ideologie kombinuje prvky socialismu, nacionalismu, pangermanismu (preference rasy před národem a idea sjednocené germánské Evropy), fašismu, rasismu (zvláště antisemitismu).
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Na­cismus

Nacismus je jistým typem či formou fašismu, která byla státní ideologií v Hitlerově Německu (1933–1945) a liší se od původního (italského) fašismu zejména svou rasovou teorií (nadřazenost arijské rasy apod.)

Doplňuji:
Odpověď na druhou část vaší otázky – ano.

zden28

Pro německý nacismus byly typické a zásadní myšlenky tzv. národní pospolitosti (Volksgemeinschaf­t), nadřazenosti německého národa, árijské rasy a etnické a rasové nenávisti. To se v původním fašismu (Itálie, Mussolini) ani neuplatňovalo. Dokonce v nacismu vznikla jakási pseudověda, která učila, jak poznat Žida, zabývala se měřením hlav a obličejů, provnáváním barvy očí a vlasů atd. Tiskly se tiskoviny (Der Stürmer) a točily se filmy (Věčný Žid) plné antisemitismu. „Ahnenerbe“ byl výzkumný ústav SS, jehož hlavní úlohou bylo doložit nacistické teorie o původu a nadřazenosti Árijců a mezi nimi vůdčí úlohu tzv. nordické rasy. – Nacisté měli plán, jak zlikvidovat tělesně a duševně postižené osoby tzv. Akce T4. Celkem bylo takto od r. 1939 usmrceno až 250 tisíc postižených. Národ tak měl být vylepšen. – „Lebensborn“ byl v nacistické říši podporovaný SS spolek, jehož cílem bylo podle nacistické ideologie o „rasové hygieně“ zvýšit počet árijských dětí. Cíle mělo být dosaženo prostřednictvím anonymních porodů a následného nabídnutí dětí (včetně těch pocházejících z mimomanželských styků) k adopci, a to zejména příslušníkům SS. Tyto děti měly zalidnit prostor vyprázdněný po vyhlazení či odsunu původního (podřadného) obyvatelstva tzv. podlidí. (z Wikipedie). – Nacisté nakonec dovedli svou rasovou nenávist až k vyvražďování především židovského obyvatelstva v tzv. Konečném řešení židovské otázky. — Více také na Wikipedii: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nacismus

Hlomoz

Troufám si tvrdit, že nacismus se od fašismu v antisemitismu a obecném rasismu zásadně liší a není jediný důvod to směšovat a překrývat. Že měli nějaké společné rysy vůdcovského principu nebo částečně i ekonomické praxe je málo. Náckové prostě byli nacisté a italský fašista je proti němu odlišný. Ani pomazané hlavy akademické nemají sjednocovací paušalizaci atributů moc v oblibě.. Mussolini měl daleko spíš určitý typ následovníků v Portugalsku, Španělsku, Řecku a Jižní Americe. Adolf je jiná váhová kategorie a ideologická liga.
Ne, není žádný jednoznačný a rozumný důvod označovat nacisty za fašisty.. obzvláště ne za WWII.