Jaký je rozdíl mezi automatickou a poloautomatickou převodovkou?

Prosím o přesný popis rozdílu mezi automatickou a poloautomatickou převodovkou?

Odpovědi
Lencis

  • manuální řazení – řidič volí konkrétní rychlostní stupně (pokud chce přeřadit, musí přesunout páku z polohy „rychlostí stupeň 3“ na „r. s. 4“, přičemž používá spojku) – většina Evorpských automobilů
  • sekvenční řazení – řidič ovládá tlačítka nebo páčku pouze „nadřadit“ a „podřadit“ (pokud chce přeřadit, pouze zmáčkne tlačítko „nadřadit“, spojku nepoužívá) – některé závodní automobily, dosud i Formule 1
  • automatické – řidič se o řazení vůbec nestará, systémy vozidla si samy rozhodují, kdy budou a jak řadit – městské autobusy, automobily v USA, v Česku jen luxusní limuzíny; v Evropě jsou již automatické převodovky standardem, ať klasické (hydrodynamické) nebo poloautomatické (klasická manuální převodovka, ale řazení provádí počítač, řidič nemá spojku)

Sekvenční převodovka takzvaný poloautomat je kompromis mezi manuálem a automatem. Pokud řadit chci, tak můžu, pokud řadit nechci, stačí páku zasunout do polohy D a jen šlapat na plyn (žádná manuální spojka v tomto systému není).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org

Dandi

Přesně jak píše kolegyně…jen bych ještě doplnil, že poloautomaty mají většinou řazení pákami pod volantem.

Attack-design

automat řadí úplně sám zpravidla stačí nahodit jedničku nebo zpátečku, poloautomat řadí jen částečně např. 2,3,4

pepee32

automtická- je zpravidla dražší ale řadí se také.Sice jen zpátečka a n neutálu>> na 1.
poloautomatická- je ve většině vozidel a řadí se všechny stupně rychlosti ručně