Avatar uživatele
Altair-AC

Jaký je rozdíl mezi asociálem a antisociálem?

?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 1660 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Rokio

Odpoveď byla označena jako užitečná

Antisociální chování je horší než asociální chování. Antisociál porušuje i právní normy, zatímco chování asociála je v rozporu pouze s morálkou a normami dané společnosti, ale daný jedinec škodí pouze sobě.

Zde je odkaz na poruchy chování, kde jsou vysvětlené: https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Poruchy_chov%C­3%A1n%C3%AD
zdroj: Wikipedie

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Altair-AC Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

asociál – člověk bez sociálního cítění, sobec

antisociál – člověk angažovaný proti daným společenským normám, např. násilí, agresivita, šikanování, kriminalita

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=asoci%C3%A1l
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=anti­soci%C3%A1l&ty­p_hledani=pre­fix

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

Asociala mám spojeného s vyžírkou. Žije na cizi účet. Nikdo nemá rad asocialy a vyzirky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ivzez

Příliš rychle uzavřená otázka
a za nejlepší je nominována chybná odpověď.

Člověk s asociálním chováním, kam spadá i alkoholismus a tabakismus neškodí jenom sobě, ale i svému okolí (často své rodině), někdy
i společnosti > např, neomluvené absence nebo dopravní nehody
po (větší) konzumaci alkoholu).

před 1660 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Předpokládám, že ta „chybná“ odpověď byla od Rokia. Kuřák ani alkoholik většinou nebývá asociál a nemusí škodit okolí. Rozdíl mezi asociálem a antisociálem je především v ANGAŽOVANOSTI, podobně jako rozdíl mezi ateistou a antiteistou.
Skryla jste Rokiovu odpověď jen proto, že má na věc jiný názor, než vy?

před 1660 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

jj, mínila jsem Rokiovu odpověď.

Vám nepřijde alkohol za volantem společensky nebezpečný?

před 1660 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Samozřejmě, že ano, ale to ještě neznamená, že to musí být asociál.

před 1660 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Já to vidím jinak.
Člověk, který sedne za volant po požití alkoholu podle mne jedná asociálně. Neohrožuje (neškodí) jen sebe/sobě, ohrožuje společnost.

Tím ovšem neříkám, že každý, kdo se napije alkoholu, jedná asociálně. Muselo by se to posuzovat případ od případu.

(Jen jsem chtěla říct, že asociálním jednáním nemusí ščlověk kodit jen sám sobě.)

před 1659 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Rokio

ivzez: A ne každý, kdo vysadí léky, je asociál. Vysazení léků a opití je zhruba ekvivalentní. Z tisíce duševně nemocných je jenom asi několik nebezpečných. Pokud je člověk opilý, tak je relativně vysoká šance, že něco provede, nebo se bude chovat velmi amorálně (pokud je středně až silně opilý). V obou případech se bude s vysokou pravděpodobností jednat buďto o nedbalost vědomou, nebo o nepříčetnost, jestliže něco spáchají. Vycházím ze starších neaktuálních zákonů České republiky, kdy to tak platilo.

před 1659 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Podle mne nelze vysazení léků obecně posuzovat stejně jako požití alkoholu před jízdou.

Záleží na tom, o jaké léky jde, a co jejich vysazení může způsobit. To by pochopitelně musel posuzovat znalec – odborník, nikoliv laici.

Vycházet lze pouze z platných (tj. aktuálních znění) zákonů, nikoliv z dříve platných zákonů.

Rokio, proč se pořád chováš jako malé dítě?

před 1659 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Nevím co psal Rokio, takže je možné že mi něco ušlo. Ale jako asociála označit někoho kdo pije alkohol jen proto že by třeba mohl někdy řídit pod vlivem (bez informace o tom zda to dělá nebo nedělá) mi připadá ulítlé.

U nás ve firmě mají právě kuřáci nejrozvinutější sociální vazby kvůli tomu jak se hezky potkávají v dešti, zimě, větru, horku na plácku před barákem.

před 1660 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek