Svobodny

Jaký je rozdíl mezi údajem: „minimální trvanlivost do:“ a „spotřebujte (nejlépe) do:“?

Není to, prosím Vás, jedno a totéž? Děkuju Vám za případnou odpověď!

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď na opakující se otázku jste mohla najít v archivu. Zkuste se podívat do odkazu,. dovíte se mnohem víc..

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=minim%C3%A1ln%­C3%AD%20trvan­livost%20

  1. " Datum minimální trvanlivosti (anglicky best before, německy mindestens haltbar bis, pozn. red.) najdete na odolnějších a pomaleji se kazících potravinách. Vyjadřuje, že v nejlepší kondici je potravina před uvedeným datem. To však neznamená, že po něm se již nedá pozřít,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest, kde připravili seznam potravin a dobu, po kterou jsou poživatelné po uplynutí minimální trvanlivosti.
  2. Pokud datum spotřeby (anglicky use by date, německy zu verbrauchen bis, pozn. red.) uplyne, nesmí se potravina dál prodávat a není bezpečné ji konzumovat atd.

    Pokud má potravina prošlé datum minimální trvanlivosti, nevyhazujte ji automaticky do odpadu a zaměřte se na čtyři základní ukazatele, podle nichž lze poznat, zda je výrobek vhodný ke konzumaci:

    1. Skladovali jste potraviny v předepsaných podmínkách?
    2. Má výrobek neporušený obal?
    3. Vypadá, chutná a voní dobře?
    4. Neobjevili se v potravině škůdci? "

    Zdroj: https://www.id­nes.cz/onadnes/zdra­vi/potraviny-expirace-datum-spotreby.A190413_105­656_zdravi_abr

Další odpovědi
Drap

Neni. Spotřebujte/ nejlépe/ znamená dobu kdy výrobce doporučuje spotřebovat. Minimální trvanlivost, deklaruje do kdy je zaručena trvanlivost výrobku, přesto však při vhodném skladování, je výrobek použitelný i později. Bez ohledu na to, že to jsou povinné údaje, které musí být uvedeny.

Arne1

Není. Berteto i tak, že „minimální trvanlivost“ je věta oznamovací, „Spotřebujte do…“ je věta rozkazovací. Už z toho vyplývá, že je v tom velký rozdíl. Jedno je informace, druhé je příkaz.

led

Minimálna trvanlivosť určuje dokedy musí byť produkt plnefunkčný. Spotrebovať do, hlavne u potravín, označuje dobu dokedy potraviny nie sú závadné so zárukou bezpečnosti zdravia.
Po tomto termíne je ešte takzvaná „krátkodobá bezpečnostná rezerva“ so zníženou predajnou cenou,kedy ešte pri správnom skladovaní a príprave môžte dané potraviny konzumovať.

PS.
Toto napríklad využívajú obchodníci, keď hlavne obchodné reťazce, toľko verejne vychvalované svojou sociálnou pomocou pre bezdomovcov a nezamestnaných, tieto potraviny tesne pred koncom záruky, alebo v bezpečnostnom termíne rozdávajú ako charitu.
Kto neverí, nech sa ide pozrieť do skladov a rozdeľovní charít.

Funna

rozdíl je v tom, že u „spotřebujte do…“, bys to měl spotřebovat do, pak už může být problém…
u minimální trvanlivosti je to ale tak, že výrobce do tohoto data garantuje „nezkaženost“, ale to neznamená, že je to nepoživatelné…je spousta potravin, které můžeš jíst i po tomto datu…např. kysané výrobky, mouka, rýže, UHT mléko, čokoláda, hořčice........