agentpv

Jaký je hlavní rozdíl mezi frankfurtskou a gulášovou polévkou – někdy mi přijdou dost podobné?

Doma ji nevaříme, znám ji z jídelen a nádražních hospod -hlavně jako ranní vyprosťovačka – pokud nenabízí gulášovku.

Nejlepší odpověď
Filip84

To Ti mohou přijít, no, akorát je to asi takový rozdíl, jako mezi pojmem a průjmem.

Gulyásleves je gulyás + Kartoffele + rajčata. Orestuje se maso, vyndá se, orestuje se cibule, vrazí se a zarestuje se rajčatový protlak (nebo zblanšírovaná, oloupaná, vypeckovaná a nakrájená rajčata), zapráší se sladkou paprikou, krátce zarestuje, vrátí se maso, zaleje se to vodou a dusí se to, až je to skoro měkké. Pak se přidá více vody, vrazí se do toho Kartoffele a mrkev (případně i celer, petržel atp.), majorán, pepř, dovaří se to.

Gulaschsuppe se liší region od regionu. Může být z hovězího, vepřového nebo jejich kombinace. Orestuje se maso, vyndá se, vrazí se cibule, zarestuje, vrazí se do toho rajčatový protlak, orestuje, zapráší se paprikou, krátce orestuje, může se zaprášit moukou (např. Tiroler Gulaschsuppe), zarestuje na Roux, zalije vývarem / vodou / vínem (podle zvyklostí v místě, Tiroler Gulaschsuppe se deglasíruje červeným vínem), deglasíruje, a v případě, že je v tom Roux, míchá se metlou, „seká“, aby se do toho dostal vzduch, a aby se mouka nesrazila. Vrátí se maso, podusí, a pak se minimálně přidají Kartoffele, ale podle lokality i celá Mirepoix (tj. celer, mrkev), nebo jenom mrkev, ano, zeleninová paprika – sladká či pálivá, chilli, etc. etc. etc.

Frankfurtská polévka je konstrukt lidově demokratického normování společného stravování a poválečného nedostatku.

Receptura 10,135 – POLÉVKA FRANKFURTSKÁ – 10 porcí

1 porce 0.33 l, včetně 20g párku
Světlá, paprikově narůžovělá až načervenalá polévka, mléčno-paprikové vůně a chutí z použitých párků, krémově zahoustlá, s vložkou nakrájených párků.

Výrobní postup:
Na tuku osmahneme do růžova nakrájenou cibuli, zasypeme jí moukou, připravíme světlou zásmažku a do ní zamícháme papriku. Zásmažku za neustálého prošlehávání metlou zalijeme vlažným vývarem, uvedeme do varu, a za občasného prošlehávání zvolna vaříme nejméně 1/2 hodiny. Ke konci varu přidáme mletý pepř a mléko, polévku ještě krátce povaříme a procedíme hustým cedníkem.
Do procezené polévky přidáme párky nakrájené na jemné plátky a znovu jí krátce povaříme. Hotovou polévku dochutíme polévkovým kořením.
Propláchnutou, jemně nakrájenou petrželovou nať vkládáme do polévky při expedici.
(Při přípravě většího množství polévky je vhodné vkládat dávku prohřátých párků do jednotlivých porcí až při expedici.)

Suroviny:
Druh potravin – Hmotnost hrubá – odpad – čistá
Párky jemné 200 g
Margarín 100 g
Cibule 100 g – 15 g – 85 g
Mouka hladká 200 g
Paprika mletá sladká 20 g
Vývar B, receptura 10,101 3,000 g
Pepř mletý 0.5 g
Mléko konsumní 250 g
Polévkové koření 20 g
Petrželová nať 10 g – 2.5 g – 7.5 g
Hmotnost potravin 3,900.5 g – 17.5 g – 3,883 g
Ztráty celkem 463 g
Množství hotové polévky včetně párků 3,420 g

Ještě existuje receptura 10,135/A Fran­kfurtská polévka s párkem a brambory.

Další odpovědi
elkon

Z dotazu je patrné, že vůbec nevíš o co jde, protože se to nedá absolutně porovnat. Ať použitím surovin, tak chutí. Zřejmě ten kdo ti to vaří, vůbec vařit neumí.

marci1

Asi takto: Ve frankfurtské jsou párky, v gulášové maso. 😄

agentpv

A co buřt-guláš, bramborový guláš…?

Filip84

Polož si otázku. To je zase úplně jiné jídlo.