emamamisu

Jaký etymologický původ má slovo prošvihnout?

údajně tak slovo vzniklo podle jména někoho kdo přišel pozdě k nějakému panovníku

Nejlepší odpověď
annas

"švihat, švihnout, švih, švihadlo, švihák, švihácký, našvihat, prošvihnout, rozšvihat, sešvihat, vyšvihnout (se), zašvihnout, zášvih.

Souvislosti jako u většiny slov podobného charakteru nejisté. Lze uvažovat o onom. původu, možný je kmitat – souvislost se . svigát’ ‘procházet se, spěchat’, litevsky. svíegti ‘hodit, udeřit’, svaĩgti ‘být omámen’, sthn. swīhhōn ‘bloudit’z in­doevropského *su̯eig-‘kroužit,ohýbat’,.

Předpona pro- má různé významy – znamená něco ve významu před; vyjadřuje . postup n. proniknutí děje naskrz něčím; provádění něčeho, důkladnou, zevrubnou činnost;proniknutí děje ven, na veřejnost n. vyjevení něčeho, co mělo zůstat utajeno: před někým.

Jiří Rejzek: Etymologický slovník

Je to vidět i ze současného významu slovesa podlel PSJC

  1. švihnutím proraziti, proniknouti.
  2. (čím) expr. rychle, prudce proběhnouti něčím, prostoupiti něco.

--
Kdo co prošvihl, co se neměl třeba někdo dovědět, nebo se nedověděl, můžeme jen spekulovat.

Další odpovědi
Cenobita

Nejsem si jistý, že nějaký pan Švih ze Švihova něco u krále něco prošvih.

Vidím to spíš takto: v našem 4-rozměrném prostoročase, je třeba určovat k setkání všechny čtyři souřadnice, tedy jak prostorové tak časové, jako „Schůzka bude pod ocasem koně, zítra ve 4 odpoledně, přesně.“ Pokud přijdu dříve, mohu počkat a schůzka se uskuteční, pokud druhá strana dorazí, ale pokud přijdu pozdě, byť jen o okamžik, může to být právě tak krátký okamžik, jako ono švihnutí proutku, tak se schůzka nevydaří a je prošvihnutá, pokud druhá strana nevydrží čekat.

Ideální objekty pro prošvihnutí jsou dopravní prostředky, schůzky, zkoušky, lásky a vztahy a různé zdroje financí.

Je patrné, že prošvihnutí se vždy týká oné časové souřadnice, ne té prostorové (na tu se hodí „netrefil“).