zjentek

Jak vzniklo slovo okamžik?

Nejlepší odpověď
annas

Okamžik je spřežka, , která vzniklo ze dvou slov – mžik oka – dnes působí jako přehozený slovosled. Označuje velmi krátkou dobu, moment.

1. původ podstatného jména mžik, mžikat od J. Rejzka v Etymologickém slovníku.

"mžik je odvozený od slovesa mžít ‘drobně pršet’. . Psl. *mьžiti, *mьžati (z *mig-ē-), úzce souvisí s *migati (viz :míhat). K těsnému vztahu mezi kmitáním víček a míháním se před očima (drobného deště ap.)

Variantní kořen *meik- je v lat. micāre ‘míhat, škubat’ i v č. nář. mikat se ‘míhat se’. Původní význam byl ‘kmitat, rychle se pohybovat’, odtud pak i ‘mít mžitky před očima, zavírat oči’."

Také se spojuje s latinským výrazem moment. Slovo moment přeloženo do češtiny jako ‘okamžik’, . Přes něm. Moment z lat. mōmentum ‘hybná síla, pohnutka, okamžik’ z *movimentum od movēre ‘hýbat, pohánět’

2. Václav Machek o původu slova mžik uvádí trochu jinak.. Odvozené od mžíti ´mrkati očima, omžíti se – ukázati se na chvíli, pobýti krátce. Zamžíti oči – staročeské (oka)mženie, novočeské okamžení -
 – původní oka mžení = okamžitě, v mžiku, v oka mžiku, rychle jako mžiknutí oka.

Rozšířeno o k – mžikati, mžitka,. mžik. Přesmykem han. žmikat.

Další odpovědi
EKSOT123

Němci mají Augenblick, což je prakticky stejné. Kdo tedy bylprvní, nevím,ale každopádně je to pěkný. (Dnes už tu bylo „skálopevný“ a napadá mě spousta dalších vydařených složenin)

Edison

Hodně zde bylo již napsáno. Ale ještě k tomu přistupuje jedna zajímavost: mžik očních víček nemá jen čistící a vlhčící funkci očí, ale navíc vytváří pro mozeg časovou mezeru pro zpracování vjemů. Funguje to tak, že mozeg nejprve „vypne“, mžikne očními víčky a opět „zapne“. Proto je okamžik považován za mnohem kratší děj, než skutečně je, neb mnoho z nich, vzhledem k „době vypnutí mozgu“ jedinec vnímá jako mnohem kratší, nebo vůbec.