Avatar uživatele
Zlatý

Jak vzniklo slovo okamžik?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Okamžik je spřežka, , která vzniklo ze dvou slov - mžik oka - dnes působí jako přehozený slovosled. Označuje velmi krátkou dobu, moment.

1. původ podstatného jména mžik, mžikat od J. Rejzka v Etymologickém slovníku.

"mžik je odvozený od slovesa mžít ‘drobně pršet’. . Psl. *mьžiti, *mьžati (z *mig-ē-), úzce souvisí s *migati (viz :míhat). K těsnému vztahu mezi kmitáním víček a míháním se před očima (drobného deště ap.)

Variantní kořen *meik- je v lat. micāre ‘míhat, škubat’ i v č. nář. mikat se ‘míhat se’. Původní význam byl ‘kmitat, rychle se pohybovat’, odtud pak i ‘mít mžitky před očima, zavírat oči’."

Také se spojuje s latinským výrazem moment. Slovo moment přeloženo do češtiny jako ‘okamžik’, . Přes něm. Moment z lat. mōmentum ‘hybná síla, pohnutka, okamžik’ z *movimentum od movēre ‘hýbat, pohánět’
--
2. Václav Machek o původu slova mžik uvádí trochu jinak.. Odvozené od mžíti ´mrkati očima, omžíti se - ukázati se na chvíli, pobýti krátce. Zamžíti oči - staročeské (oka)mženie, novočeské okamžení -
- původní oka mžení = okamžitě, v mžiku, v oka mžiku, rychle jako mžiknutí oka.

Rozšířeno o k - mžikati, mžitka,. mžik. Přesmykem han. žmikat.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Němci mají Augenblick, což je prakticky stejné. Kdo tedy bylprvní, nevím,ale každopádně je to pěkný. (Dnes už tu bylo "skálopevný" a napadá mě spousta dalších vydařených složenin)


Avatar uživatele
Stříbrný

Hodně zde bylo již napsáno. Ale ještě k tomu přistupuje jedna zajímavost: mžik očních víček nemá jen čistící a vlhčící funkci očí, ale navíc vytváří pro mozeg časovou mezeru pro zpracování vjemů. Funguje to tak, že mozeg nejprve "vypne", mžikne očními víčky a opět "zapne". Proto je okamžik považován za mnohem kratší děj, než skutečně je, neb mnoho z nich, vzhledem k "době vypnutí mozgu" jedinec vnímá jako mnohem kratší, nebo vůbec.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4095
Zlatý Kepler 1777
Zlatý Drap 1656
Zlatý quentos 1561
Zlatý mosoj 1509
Zlatý led 917
Zlatý marci1 904
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý ivzez 631

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.