paul1

Jaký by měl být prezident ČR?

Podle „Centra pro výzkum veřejného mínění“ v roce 2003 by měl mít prezident republiky následující tři vlastnosti: být vzdělaný, morálně bezúhonný a nadstranický. Jaké další vlastnosti by měl mít:

Vzhledem k pochybnostem doplňuji o zdroj:
https://cvvm.soc­.cas.cz/media/com_for­m2content/docu­ments/c2/a273/f­9/100185s_PI30228­.pdf

Nejlepší odpověď
Disraeli

jiná odpověď

Žádný. Měl by to být král. Dědičný, alespoň s výkonnou mocí (tedy hlava vlády). V tom případě samozřejmě ne ČR jako spíš ČK nebo lépe ZKČ – Země Koruny české.
BTW Prezident téměř nikdy nemůže být nadstranický a nestraný. Je to vyloženě politik-byrokrat a politická osobnost vycházející z politických stran, voleb, z určitých ‚politických táborů‘, většinou mající politickou (stranickou) minulost. Navíc i pointou voleb (jako jejich průběhu; podporovatelů/spon­zorů, investorů), nemůže být nestranný – a je naopak zavázaný (někomu). Pokud se už při samotncýh machinacích neušpinil – podplácením, korupcí, přijatelným vyjednáváním – hrozením, slibováním aj. (což se stává i v těch „největších demokratických“ republikách).

Ty varianty nedávají moc smysl. Proč by jedno mělo vylučovat druhé…? Pochopitelně, něco z toho může být důležitější než druhé, ale i tak se nevylučují a taková osoby by toho MĚLA splňovat více. A není ani nejmenší důvod, proč by nemohl a neměl mít více pozitivních atriburů. Nemluvě o tom, že snad všechny uvedené možností se vzájemně podmiňují, zakládají na sobě, vycházejí ze sebe (jak to může být respektovaný státník bez autority, bez pevných postojů a opačně; být státníkem znamená co a na čem to zakládá? a tak dále..).
Hlava státu a hlava vlády jsou dvě nejdůležitější osoby ve státě, pochopitelně toho musí splňovat spoustu a mít mnoho kvalit, aby byli kompetentní a mohli být úspěšní.

Další odpovědi
da ny

jiná odpověď

Nic z toho, „můj“ prezident nepotřebuje. 😉
Měl by mít na mysli hlavně blaho vlastního národa/lidí.
Hodnoty a postoje se někdy musí měnit, podle vzniklé situace. Trvat na nich tvrdošíjně, je ošidné.
Kulturu projevu uvítám.
Měl by umět oponovat výmyslům vlády (i když má mizerný vliv), v zájmu národa..
Ovládat historii země, mít světový, politický přehled, základní obecný přehled..
Nestranný, nezaujatý, pohled na věc, ze všech stran.
Žádná slibotechna (tlučhuba) nebo megaloman.

Filip84

jiná odpověď

To je poněkud dětinské! 🙄😃

I. Být vzdělaný.

Co to je vzdělaný? Při tom jsem si vzpomněl na Quentina Tarantina & Pulp Fiction : Historky z podsvětí: „To, že tě někdo vychoval neznamená, že máš vychování.

To jako že má školu / školy? To neznamená, že je vzdělaný. A jak vzdělaný? Kartesiánsky, jako je dnes dobrým zvykem, pragmaticky vycvičená opice? To k ničemu není.

A kdo to bude posuzovat? Ministeriální komise? Nebo ti voliči sami? Ale lid je vůl: jak může nevzdělaný posoudit, kdo je vzdělaný? Vždyť je to úplná důvoda! 😂😂👌

Obávám se, že si lidé nepřejí, aby byl soudruh president vzdělaný, protože byl-li by vzdělaný, tak většina vzdělaných lidí nebude mít potřebu jim podávat realitu po lžičkách, a už vůbec ne konat tak, aby se někoho nedotkl. Tak? Kecaj! 😈33

II. Morálně bezúhonný.

Co to je?

To nějaká prasečí hlava rozhodne, co je morálka? No ne, protože pohybovat se v rovině legální – nelegální, trestný – netrestný, to není problém. Jedna věc je, je-li skutek trestný (soudně nebo správně). Další rovina, úplně jiný level, je, je-li legální, protože je spousta nelegálních věcí, co jsou dokonale a naprosto netrestatelné pořadem práva trestního. Pak jsou dobré mravy, ty už nejsou až tak exaktní, ale pořád se pohybujeme v nějaký uchopitelný rovině. Ale morálka? Subjektivismus, relativismus, snadno zneužitelný. 🙃

III. Nadstranický.

To je zase takový pojem.

To bych tam mohl jít já: já, prakticky, žádné partaje neznám, nemám s nimi žádný styky, jsou mi úplně a naprosto a komplexně u prdele, politiky nesnáším, vůbec bych se s nimi nebavil. Prostě bych rozhodl, kancelárium by to vyhotovilo, já bych to podepsal, v. k. vypravila (něco, jako u soudu), a dál by se o tom nežvanilo.

No ale to by milostivým voličům nevyhovovalo. Politikům, a jejich partajím, by to už vůbec nevyhovovalo. Tak?

Čistě theoreticky může být soudruh president dokonale a naprosto nadstranický, astranický, antistranický i mimostranický. Ale pokud to není „hospodský Palivec“ & „host jako host, třebas Turek, zaplať si pívo a žvaň si co chceš!“, což, objektivně vzato, není asi ideální osobnost pro funkci konstituční pojistky, no tak se, dříve či později, jeho postoj musí dostat do rozporu s postojem některý z partají. No, dobře, a v tu chvíli Sicher bude, když ne totožný, tak ale velmi podobný (hlavně vágně formulovaný!), postoj zastávat partaj, která bude v oposici. A v tu chvíli bude stranický, ať chce nebo nechce, protože prostý občan pilný, oddaný trůnu Josef Vyskočil a vůbec fajn chlap tyto drobné nuance nebude poněkud s to rozlišit. Tak? 😃

Jist jsem sobě tím, že nechtějí nadstranickýho presidenta, ničím si nejsem tak jist, jako tímto! 😂

Ale ono je to jedno. Dokud bude systém, že presidenta 1. bude vybírat široká masa (=zkorumpovatelná, manipulovatelná, naivní, blbá) a 2. z těch, kteří presidentem chtějí být, tak je bezpředmětné se o nějakých „kvalitách“ bavit.

Ono to dá rozum, že když strejda nemůže chodit, tak nemůže dělat jelena! 🙃🤷🏽‍♀️

Drap

jiná odpověď

Takový, jakého vyberou krajané a hlavně jejich potomci v zahraničí, kteří sice realitu neznají ale média jim napoví

zjentek

jiná odpověď

To podle toho jsme li v Rusku, Koreji, ČRdeli, Bruselu, Washingtonu a nebo Ghaně.

Dochy

jiná odpověď

Z ankety nelze vybrat. Od všeho zmíněného potřebuje porci.

Ametyst

jiná odpověď

Neměl by být prezidentem Evropské unie pro Českou republiku. Měl by mít rád ČR, včetně lidí, a nepovyšovat se nad ně, jako by věděl všechno nejlíp.

plebs

jiná odpověď

Fešák jako Tony ten měl obdiv u socialistických dam anebo fešák jako Pavel ten má hlavně obdiv u kapitalistic­kých dam.