zjentek

Jaký bojler na ohřev vody doporučíte?

Potřebuji poradit s nákupem bojleru na vodu.

Na trhu jsou nějaké bojlery, čert aby se v tom vyznal. To máte Dražice, Tatramat, Ariston, Mora, Stiebel… a tady rozsah mého povědomí končí.

Dosud jsem měl Ariston, ovšem byl jsem s ním tak nespokojený (za všechny nedostatky jen hlučnost spirál, kdy kotel při nahřívání hlučel jako rychlovarná konvice před varem), že tuto značku již nechci ani vidět. Odešel po sedmi letech, přestože byl servisovaný.

Ocenil bych pomoc. Cokoli kohokoli napadne. Kotel v budoucnu servisovat nemíním. Finančně se vyplatí se na to vyprdnout a koupit nový, až odejde. Zatím co jsem zjistil různě od chlapů z votopo, tak vše je o štěstí- někdo má bojler 8 let a problémy, jiný 18 let a bez problémů. Já mám zkušenost jen s Aristonem z OBI a… hrůza a děs (jak elektronicky, tak ostatní- na šasi po 7 letech „bublina“ atd…). Bojler zvažuji mezi 80 a 50 litrů. Měl jsem 80, ale možná stačí i 50, pokud jsem sám (mám rád teplou vanu- co myslíte). Dále mně nebude vadit, když nebude prošpikovaný elektronikou, Ariston Velis byl a nakonec se ukázalo, že nic z funkcí navíc se v praxi nevyužijě, krom běžného nahřívání.

Otázku pokládám v domnění, že někdo poradí typ/značku bojleru, s kterým má například dobré zkušenosti, nebo je všeobecně označován za spolehlivý, další rady, doporučení, anebo poradí konkrétně cokoli, co není v doplnění uvedeno, protože o tom prostě nevím. Pokud by někdo byl tak laskav a zašel tak daleko, že by mi navrhl konkrétní kotel, tak jen doplním, že se poohlížím po horizontálně závěsném kotli, neboť klasický vertikal se mně na dané místo nevejde. Děkuji.

Alien>>>jde o zahradní domek, je tam jen elektrika. Ale dá se tam bydlet, vytápění je taky elektrické, v podlaze. Čili žádný komín, žádný vrt, nic, 3jentek. 👍👍👍 (;
(Rozhodně nechci rýpat do bůhví jaké zhoubné entity bosou nohou, ale v otázce se píše o bojleru a to je dost jednoznačný, nemyslíš? (; D; D;)

Je pravda, co mně sem druzí píší o „průtokáči“? Nebo platí tvý doplnění v diskuzi? To naznačuje, že el. průtokáč nehrozí. Taky si neumím dost dobře představit, jak by průtok vody „přes proud“ dostatečně ohřál sprchu pro chlapa, nebo jemu přiměřeně napuštěnou vanu. To by asi muselo „čůrat“ jako při močových šutrech, ne? Alůe třeba se pletu. Mohl bys mně k tomu napsat více, ať nemusím obrátit vzhůru nohama internet? Podle mýho je „elprůtok“ nemožný, ale pokud nějaký takový kotel existuje, tak cena nehraje roli a jdu do toho! Bojler mně jaksi vadí, nemám v něj důvěru nebo co. Pro upřesnění: jestli vše dobře chápu, tak průtokáč se zásobníkem nehledáme, bo to je de facto bojler. Bavíme se o přímém průtoku od zdroje zahřátí rovnou na tělo a v domku je zaveden pouze proud a voda, nic víc, clear? (; D;kuji děkuji. (;

Našel jsem ještě tohle>>>Vysoce výkonné průtokové tlakové ohřívače EPPE a EPPV představují ideální ohřev vody pro místa s vyšší spotřebou, jako jsou sprchové kouty i vany. Výkon 11–24 kW zvládne ohřát dostatečné množství vody na požadovanou teplotu. U obou typů si můžete nastavit teplotu vody od 30 °C do 60 °C.

…Po pravdě, moc tomu nerozumím. Asi je budu kontaktovat.

A ještě doplnění: Nemám tuky, takže ani netvrdím, že vana je naprosto hnusná a zbytečná nádoba bez využití, naopak rád se v ní rochním jako tuleň nebo lachtan, bo nemám strach že se tam neotočím jako mrož, tomu snad rozumíš? (; ((; Proto jsou pro mě informace o množství teplé vody a o rychlosti jejího získání zásadní, chápeš? (;

Nejlepší odpověď
Dochy

Mám za to, že Dražice mají docela dobré jméno. Co se elektroniky týče, tak pokud se nemýlím, je tam bimetalový termostat 😉
U mamky jsme měli 160l vertikální asi od roku 1985, před cca 5 lety ho měnili opět za Dražice, ale menší. Sice ten původní po cca 10 letech začal trochu kapat, pak zas ale přestal, tak jsme ho nechali sloužit dál. Pokud jde o hlučnost – No nikdy jsem nic neslyšel. Nevím jestli cvaká ten spínač, máme bojler spínaný stykačem za zdí a ten stykač tedy cvaká slyšitelně.

Hlada: Nevím s čím máš jakou zkušenost. Já s těmi bojlery, který je zkrátka bez problém v rodinném domě. Pak s plynovým kotlem s průtokovým ohřevem a nově s kondenzačním kotlem s malým zásobníčkem na TV. Co se komfortu týče, tak bojler jednoznačně vede. Co se problémů týče, tak vedou ty plynové kotle. Nutné pravidelné kontroly, nutný servis kvůli poruchám, nepravidelná dodávka teplé vody (vyřešil by velký zásobník, na ten ale v malém bytě není místo)

Další odpovědi
Jiří Bohumil

V současné době doporučuji spíše koupelnová lázeňská kamna na dřevo. 🙂
https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/o­pop-lk-100/#utm_source=se­arch.seznam.cz&ut­m_medium=hint&ut­m_content=pro­ducts-opesBB&utm_ab=1165%2F­2205%2C1174%2F2223%2C115­2%2F2168%2C1154%2F2174&ut­m_term=opop-lk-100&utm_query=kou­pelnov%C3%A1%20­kamna%20l%C3%A1­zensk%C3%A1

Hlada

Opravdu je tam potřeba bojler? Já bych tu velikou věc s trochou věčně studené a špinavé vody nedoporučil ani svému nepříteli. Není možné tam dát plynový nebo elektrický průtokový ohřívač?

Emefej

Nešiř tady protiruskou propagandu. Nevěřím tomu, že ruský Ariston je takový šmejd.

aliendrone

Hmm, co takhle PODMÍNKY? Elektrický? Kombinovaný (ke kotli)? Karma na plyn (máš vyvložkovaný komín)? Chjo… ty budeš jistě 3jentek! ;) :D :D

(To jsem, na to „z“ vyzrál, že jo?) :D :D :D

paul1

My jsme na doporučení známého si dali průtokový ohřívač bez zásobníku. V něm totiž a to platí i pro bojlery platí, že v něm mohou žít bakterie legionelly, co je pěkné svinstvo.

elkon

Nemá smysl psát hafo nesmyslů, jak tu je zvykem. Když bojler, tak jedině Dražice.

aliendrone

zjentek>>> Je to pravda. Venkoncem ti to píše i Jiří Bohumil, je vidět, že má PRAKTICKOU zkušenost. Jediná výhoda průtokáče je v jeho malých rozměrech/hmot­nosti. Ale jak píši, 12kW příkon je MINIMUM pro PRAKTICKOU použitelnost, ty kolem 20kW už jsou OK. Jenže musíš mít k tomu odpovídající hlavní jistič a jeho „uprgrade“ na větší není zdarma (venkoncem jsou pak vyšší i stálé poplatky).

Hodně záleží také na tom, kolik chceš proinvestovat. Pokud bys pořídil bojler s kombinovaným ohřevem (elektřina/krbová kamna s výměníkem v zimě a solární TEPLOVODNÍ KOLEKTORY v létě), tedy že by sis v zimě přitápěl poleny v kamnech (ušetřil elektřinu podl. vytápění a zároveň ohříval vodu v bojleru) a v létě předehříval (když je pařák, tak jen ohříval BEZ elektřiny) vodu v bojleru v kolektorech, tak v konečném důsledku by se to jevilo jako velmi energeticky úsporné řešení. Přirozeně počítám s patřičnými sazbami NT. Záleží ale také na ceně, za jakou bys to byl schopen pořídit (návratnost investice). Pokud bys na to sehnal kámoše (není to stavba pyramidy) nebo svépomocí, mohlo by to být ancvaj jednak a laciné druhak, oproti firmě, která bude chtít pořádně vydělat. Ve hře je dost faktorů, no. :)

zjentek

Jo, zapomněl jsem na zdroj u přepisu v doplnění otázky, takže>>>https:/­/www.wterm.cz/ob­sah/vybirame-prutokovy-ohrivac-do-sprchy-rady-a-tipy

zjentek

Elkon a co el. průtokový ohřívač, k tomu se vyjádřit by se ti chtělo? Jak ukládá doplnění otázky? Dík. Zbytečnostmi se vážně zabývat nemusíš, když nechceš. Jsi už jako ten Paul, si to přečti sám draku 🤦‍♂️

elkon

Emefej – Ariston není ruská, ale italská firma.

Emefej

Italská firma, montované v Rusku.

zjentek

Bohumil 😅

Jiří Bohumil

Zjentku, sice jsem to prvotně myslel jako srandu, ale vzhledem k Tvému dodatku bych to až tak jako srandu nebral. Proto se zde rozepíšu víc.
Co se týká těch průtokáčů o kterých uvažuješ, tož jsem poměrně fundovaný elektrikář a mohu Ti přímo říct, aby jsi si to moc dobře rozmyslel. Pro dostatečné množství vody, pro napuštění vany, ale nakonec i na pořádnější osprchování je opravdu potřeba výkon průtokáče minimálně těch 12 kW a spíše i víc. No a ten 12 kW má proudový odběr, třífázově, na 400 V, cca 18 A. Takže si musíš zhodnotit, jakou máš hodnotu přívodního jističe. No a i když by jsi jej měl 25A (i když u zahradních domků, o kterém píšeš, to bývá i pouze 16A), tak pokud si budeš napouštět vanu a přítelkyně si zapne ve várné konvici vodu na kafe ( cca 2 kW = cca 9A) tak během deseti minut přívodní jistič 25 A vypadne. No a pokud by byl tedy těch 16 A, nebo ten průtokáč byl s vyšším příkonem, tož to bude ještě horší.
Na a k tomu koupelnovému válci, o němž jsem psal.
Tak třeba já jej mám na chatě, u koupelny, ze zadní strany venku, takže bez komína a kouř jde přímo nahoru do luftu. Mám jej zaizolovaný polyšem a obalený PVC. A napojení mám provedeno alternativně i hadicí do koupelny a je z něj možné si v ní napustit i tu vanu.
Běžně se tedy my ale sprchujeme venku (pochopitelně v létě), ale když se chceme „vyrochnit“ ve vaně, třeba když přijdeme promoklí z hub, tak si ji napustíme. No a pokud pod válcem zatopím pár polínky (dřevo mi roste za chatou), tak je voda během 1,5–2 hodin horká a pokud se pouze sprchujeme (2–3 lidé) a po osprchování ještě přiložím, tak pak většinou voda vydrží, na sprchování, ještě další dva dny. Co se týká běžného ohřevu menšího množství vody pro kuchyni a koupelnu, tak to mám společný malý průtokový el. ohřívač 6 kW na 2 fáze a ten mi na umývání a na nádobí stačí úplně.
No a pokud by jsi jej měl i v koupelně v domku, tak dnes je poměrně velmi jednoduché si udělat komín třeba vně objektu (je-li koupelna u vnější zdi a situačně to jde- třeba kovový dvouplášťový). A pokud jsi šikovnější tak jej z komínové „stavebnice“ postavíš i sám.
Jinak, pokud tohle vše vyloučíš, pak je opravdu jediné řešení, ten el. bojler cca kolem 80–120 l a s příkonem kolem 2 kW. A podle mých zkušeností jsou celkem dobré ty Dražice.
Kde jsou ale ty doby, kdy ty Slovenské z Myjavy (Tatrasmalt) vydržely i 15 až 20 let.:-)

aliendrone

Hlada>>> 6kW? To je tak na oplach rukou (průtok cca 3l/min). Půl 200l (střední) vany bude napouštět přes PŮL HODINY a než to napustí, tak mu voda vystydne. Minimálně DVOJNÁSOBNÝ výkon pro praktickou použitelnost. Jistič 3×20A/400V absolutní nezbytnost. Ledové obklady na čelo (až přijde vyúčtování elektřiny) TAKTÉŽ! ;) :D :D

Hlada

Dochy: Jak je vidět, tak každé zboží si najde svého zákazníka. Já jsem před 32 lety koupil nový domek, kde byl 200 l ležatý kombinovaný bojler. Větší hnus jsem nezažil. Voda špinavá, často došla, takže se muselo čekat až se přihřeje, po sedmi letech jsem ho musel svařovat, protože nádoba prorezavěla. Už nikdy. Od roku 1998 tu máme karmu 371. Za téměř čtvrt století bylo potřeba jen dvakrát vyměnit membránu a několikrát vyčistit výměník. Teď uvažuju o jeho výměně, protože jsem koupil nový za 800. Nezabírá místo a teplé vody je neomezené množství za čtvrtinovou cenu.

Dochy

Voda špinavá – tak to myslím nebude chyba bojleru. Buď tam přišel nějaký bordel před koupí, nebo špatná kvalita vody. V případě co popisuju – za 30 let jsme nic neřešili. Usazeniny v bojleru asi byli, ale nedostali se v žádné viditelné míře do okruhu.
„často došla“ – provoz na elektriku, nebo kotel? U nás čistě elektrický, na noční proud. 160l bez potíží stačilo pro 4 lidi. Teplá došla vyjímečně při nějaké návštěvě. Nepříjemné, ale počítalo se s tím (přednost na sprchování, počkalo se s úklidem + „nouzový“ ohřev 😉 )

zjentek

Hlada, elektrický průtokový??? Jak to pracuje? To nějaká elektrická odporová spirála ohřívá průtokovou vodu natolik, abych se mohl pohodlně koupat či sprchovat? Mám rád teplou…

Hlada

Ano. Krabička s topným tělesem skrz kterou teče voda. Vyrábí se jich široký sortiment v různém provedení a o různých výkonech. Pro sprchu by to chtělo aspoň 6 kW.

Dochy

Jo taky existuje, ale na sprchování potřebuješ šílenej výkon. 2kW nestačí.