zjentek

Jaké významy má slovo zcizit?

Především mě zajímá jeho význam v kontextu s prodejem – se slovem „prodat“, děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

zcizit (knižní výraz

  1. (neutrálně.) ukrást, vzít, odcizit, (obecně expr.) štípnout, otočit, čmajznout
  2. (právnicky.)(ne­utrálně .) převést (práva), převést zpravidla za úplatu

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/zcizit

Příklady najdete v odkazu

„Zloději zcizili pět aut. Někdo zcizil prázdná maturitní vysvědčení.
Správce má jiná práva, nemůže majetek zcizit, prodat, zbořit atd. Zástavní právo, na rozdíl od omezení převodu nemovitosti, neomezuje vlastníka zastavenou věc zcizit“

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=zcizit

Etymologie V. Machek

Původ ze slova cizí jako protiklad slova rodinný.. Původně tedy to, co nepatřilo do rodiny a to ve smyslu cizí lidé, cizinci.

Když někdo něco zcizil, získal to od někoho, kdo nepařil do rodiny. Tedy ukradl, ,neprávem si něco přisvojil atd.

Jak vyplývá z definice v jazykovém zdroji, stejně uvádí marci1 ve zdroji, je třeba si uvědomit, že autor nerozlišuje: zcizit je knižní výraz, dnes = odcizit – viz 1.

2. v oblastí práva se sloveso zcizit nepovažuje za knižní, ale jako právnický termín je význam převést práva . atd.

Další odpovědi
jackrozparov

Zcizit znamená převést majetek, či právo na jinou osobu zatímco odcizit znamená ukrást

Pepa25

Z jazykového hlediska viz odpověď annas.

Z právního hlediska má zcizit jediný význam: pozbytí vlastnického práva k věci. Formy mohou být různé: prodej, darování, směna (to jsou smluvní převody), dědění, vyvlastnění (to je ze zákona). Pak existuje nezákonné zcizení neboli odcizení (krádež).

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zcizen%C3%AD_v%­C4%9Bci

dudu

Podobný se slovem odklonit.

Rokio

Zcizit znamená prohlášení za cizí. Jedná se o převod majetku na někoho jiného. Naproti tomu odcizit znamená ukrást.

marci1

Význam slova zcizit a rozdíl mezi zcizit a odcizit:
Tak tedy, jaký je rozdíl mezi zcizit a odcizit? Zapamatujte si, že odcizit znamená ukrást, zatímco zcizit znamená převést majetek, či právo na jinou osobu.

Jako příklad si můžeme uvést zloděje, který právě ukradl auto – Odcizil je. Zloděj auto odcizil je tedy správně. Pokud se však majitel automobilu, které řádně koupil, chystá auto prodat, nebo někomu darovat, chystá se auto ZCIZIT. V případě, kdy majitel své auto zcizí, nic špatného neudělal, pouze převedl vlastnická práva na někoho jiného. Až budete něco prodávat, nebo někoho obdarujete, můžete si říct, že právě zcizujete váš majetek. (Přesněji, zcizujete vaše vlastnické právo k dané věci.)

Rozdíl není opravdu moc znám, se záměnou těchto slov se proto můžeme setkat i u televizních moderátorů či na stránkách významných institucí, když si na to budete dávat pozor, určitě se s tím setkáte. Samozřejmě, že v neformálních podmínkách, mezi přáteli bude úplně jedno, jaké slovo použijete, ale např. při písemném projevu, kontaktu s úřady atd. si na tyto drobnosti dávejte pro jistotu pozor. Doufám, že vám tento text objasnil rozdíl mezi zcizit a odcizit a vy tak již budete vědět, jak daná slova správně používat. 🙂
https://www.jak­tak.cz/jak-chapat-rozdil-mezi-zcizit-odcizit-navod.html