Lgee

Jaké pravomoci má OSN?

Mohou nařídit cokoliv nebo má slovo jen v určitých otázkách (mezinárodní právo)

Odpovědi
Edison

OSN nemá žádná práva. V zásadě všechno, co dělají jsou rezoluce a záštity jiným akcím. Nařídit nemohou vůbec nic, to by bylo omezování suverenit států. Vše je v OSN na úrovni doporučení a následných dohod států.

Pepa25

OSN (resp. jeho orgán – Rada bezpečnosti) vydává rezoluce, samozřejmě jen oblastech, které pokrývá Charta OSN (což je v podstatě mezinárodní smlouva). v článku 24 se členské státa zavázaly, že „přijmou a splní rozhodnutí Rady bezpečnosti“.