dust8

Jaké jsou rozdíly mezi Swatem a českou Urnou?

Nejlepší odpověď
annas

Nehrajte si na vojáky, spílají Američané zásahovým jednotkám SWAT

Policisté se o svých praktikách nechtějí příliš bavit.

Starší informace
V letech 2011 a 2012 tvořily pracovní náplň jednotek SWAT téměř z 80 procent domovní prohlídky, nejčastěji právě kvůli drogové kriminalitě. K nasazení speciálního komanda se úřady velmi často uchylují zejména v případě, kdy zasahují v černošských čtvrtích. Policie do nich často vjíždí v obrněných vozidlech, která odolají i výbuchu miny.
Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/milita­rizace-policejnich-jednotek.A140625_135­106_zahranicni_mlb

Speciální jednotky SWAT jsou obdobou české jednotky rychlého nasazení URNA. Mají zatýkat teroristy, zasahovat proti střelcům ve školách a osvobozovat rukojmí.

Film S. W. A. T.
https://www.csfd­.cz/film/44487-s-w-a-t-jednotka-rychleho-nasazeni/prehled/
--

Zásahové jednotky v ČR

Zásahová jednotka je specializovaný útvar určený k zásahu proti agresivním, nebezpečným nebo ozbrojeným pachatelům.

URNA (Útvaru rychlého nasazení) je policejním útvarem určeným zejména pro boj proti terorismu. Působí na celém území České republiky.
• Útvary s celorepublikovou působností
o Útvar rychlého nasazení (ÚRN) známější pod zkratkou URNA
o Skupina operativního nasazení (SON) Zásahová jednotka celní správy
• Zásahová jednotka KŘP Hl. m. Prahy (Praha)
• Pražská zásahovka provedla tisíce zákroků proti nebezpečným a ozbrojeným pachatelům závažné trestné činnosti; od loupeží a vydírání přes vraždy až po trestnou činnost související s výrobou a distribucí drog.
Stránky Zásahové jednotky KŘP podle oblastí v ČR

http://www.ur­na.tode.cz/za­sahove-jednotky-v-cr/

Čím se liší, snad jen přesnějším výčtem zásahů, u nás jsou obecněji vyjádřené. Zřejmě jsme na tom lépe než v USA.

Další odpovědi
led

V URNA sa príkazy vydávajú v češtine a je to špeviálna jednotka Polície ČR
SWAT je špeciálna policajná jednotka USA a komunikácia je v angličtine

kamilst

URNA ještě funguje? Já myslel, že ten „specializovaný“ útvar zrušili, když jim Krejčíř utekl přes okýnko na WC až do JAR

_Bůh_

SWAT není složkou českých ozbrojených sil.