Je demokracie opravdu tak dobrá?

Máme tady demokracii stejně jako v sousedních zemích už nějaký pátek, ale je to skutečně nejpřijatelnější forma vlády? Propaganda a vymývání mozků je tu doposud, dětem se vštěpují takové věci ve smyslu, že demokracie je jediná přijatelná vláda a vše ostatní je zlo. Máme sice právo volby,ale vláda kterou volíme absolutně nefunguje a nikdo nejsou všichni spokojení. Vláda je ještě k tomu zkorumpovaná, všichni jsou si tady „rovni“ do takového měřítka, že má menšina vždy výhody. Nebyla by lepší spíše forma vlády, kdy vládne někdo (osoba či skupina) doživotně, kdo to opravdu umí a lidi jsou s ním spokojeni než chodit každých pár let k volbám a volit stále ty stejné neschopné pitomce? Neříkám, že diktatura by zde byla lepší. Jen mi připadá, že demokracie zkrátka nefunguje. Vždyt i za dob monarchie jsme měli dobré vladaře, které lidi měli rádi a byli spokojeni.

Nejlepší odpověď
Anikitos

Demokracie jako vláda lidu nikdy neexistovala = všechen lid nemůže ani si neumí vládnout.
Výklad dnešní demokracie je takový, že je to vláda pověřených osob zvolených lidem. Z toho vyplývá, že lidé mají moc pouze v době voleb a mají tu možnost vybrat si hloupé lidi, ze kterých se ani moc vybírat nedá k tomu, aby ”vládli” zcela chaoticky a buď jen ve svém vlastním zájmu nebo zájmu zcela všech (zločinců a ”lůzy”), což je hodně nerozumné…

Dám sem svou diskuzi, kterou jsme sám nedávno psal na facebooku:
Sokrates:
„Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce, a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.“

Republika je z mého pohledu ve většina případů vláda anarchických byrokratů, kteří se neustále hádají mezi sebou, navzájem se podkopávají a neustále mění rozhodnutí jeden druhého; jejich neschopnost na něčem se dohodnout je pro lid fatální. Pro tyto byrokraty je politika práce, hl. je pro nich zisk, který jim z funkcí plyne, jsou zcela pokrytečtí co se týče jejich náplně vlády… Nemají žádný smysl pro spravedlnost, čest ani tradice. Nejsou ani dostatečně moudří – vyučeni, aby mohli být oprávněni vládnout.

Demokracie jako vláda lidu v pravém slova smyslu neexistuje a nikdy neexistovala. K dnešní formě demokracie např v ČR – ”Lid má moc pouze v době voleb.” – a z toho když si vezneme samotný lid nemá nijak velké znalosti o tom jak se vláda spravuje, vůbec nezná ty, které volí a nejde si z nich ani moc vybírat, za pár let další volby, další ”změna,” kdy noví ministři zcela nesmyslně změní většinu toho(náležitostí), co bylo vykonáno v době minulé ”vlády.” Navíc kromě těch úředníků vládnou desinformace a špatné mravy…

V takovém systému není žádná autorita a ani žádná vyšší osoba, která by usměrňovala ostatní lidi na vládě spolupracující, a která by dohlížela na spravedlnost pro lid.Vždycky když nemůžu pochopit nějakou věc – její funkci, vracím se k jejímu původnímu smyslu, k tomu co ona věc představuje a jaký úkol má plnit – Tedy když si vezneme vládu: je od toho a byla proto také stvořena, ABY SLOUŽILA LIDEM, aby jim ulehčovala život a konala ve jménu spravedlnosti! Řekl bych, že demokracie ani republika lidu nijak neslouží v jeho prospěch, ale ve prospěch úředníků..

Osvícený panovník, od mala vychovávaný a ve všem potřebném učený a připravovaný na vládu, kdy pak své vědomosty předává svým nástupcům, je daleko lepší varianta vlády než cokoli jiného. Monarchie opírající se o autoritu vladařovu, která dbá na tradice a na pořádek a panovník slouží lidu (tím, že mu vládne) je pro lid přínosná ve všech ohledech.

Pravda je že, ”kdyby se každý staral sám o sebe, bylo by o všechny postarané” a vláda by pak nemusela existovat alespoň ne v tak rozsáhlé míře a vtolika odvětvích, ale z neschopnosti se o sebe opstarat je nutná.

Dodatek: monarchie – vláda jednotlivce ve prospěch státu (lidu)
tyranie – vláda jednotlivce v prospěch onoho jednotlivce
A pro srovnání- demokracie by měla být vláda občanů ve prospěch občanů (ve skutečnosti ovšem vláda byrokratů v částečný prospšch lidu, která ale nakonec stejně skončí ochlokracií.

Takového panovníka, který nastolí diktaturu či tyranii je daleko snažší sesadit a dosadit tam jiného moudřejšího a silnějšího, než zbavit se nebo se snažit napravit ”demokracii” (respektive byro-ochlo-anarchie). = pokud je monarchie nějak špatná je třeba vyměnit monarchu, ne ji přeměnit v republiku.

Mnoho lidí si myslí, že panovník/monarcha = diktátor/tyran (ve smyslu krutovládce), což není pravda. Panovník je od toho, aby sloužil lidu, tvořil zákony, pověřoval ostatní lidi správou jistých náležitostí, a pak kontroloval zda jsou věrní a dělají to, co mají podle zákonů a podle spravedlnosti.

Ludvík XIV:
”Blaho našich poddaných musím stavět výše než vlastní. Tvoří jakoby část nás samých, neboť my představujeme hlavu těla jehož oni jsou údy. Důvod, proč jim musíme dávat zákony, je jejich vlastní prospěch, a moc, kterou nad nimi máme, nám slouží výhradně k tomu, abychom ještě účinněji usilovali o jejich blaho. Je překrásné zasloužit si vedle titulu jejich pána také pojmenování otec, a pokud jedno nám náleží právem původu, druhé nechť představuje ten nejbližší cíl naší ctižádosti!”

D. Majzner:
”Nedomnívám se, že #demokracie je cestou budoucnosti. V době mediálních magnátů je otázkou času, kdy se demokracie změní v ochlokracii. Ta pak nakonec přejde k totalitě. Ani slavná Periklova doba demokratických Athén nebyla schopna čelit populismu. Tento populismus vrcholil v době peloponéských válek, kdy bylo zapotřebí vést dlouhodobou politiku. Místo toho se politika měnila každou chvíli společně s novými demagogy a generály. Sparťané s monarchistickou ústavou tak byli o krok vpřed, protože každý král navazuje na stejnou politiku svého předchůdce, která je dobrá pro monarchii. V demokracii se politika mění na základě toho, čeho si zrovna od politiků žádá dav.”

”V říší zvířat vypukla občanská válka. Jedna strana bojovala proti druhé. Až se trůnu zmocnil řeznický pes. Ten vládl v říši psovsky. Štěkal, kousal, ohlodával kosti svých poddaných. Zvířata reptala. Ti nejodvážnější se spolčili a krále hafana zardousili. Potom se sešel sněm, aby rozřešil velkou otázku. Jaký způsob vlády je nejštastnější. Sněm rozhodl, že svěří vládu zvířatům, tedy demokratická. Každé zvíře hlasovalo, rozhodovala většina. Jednoho dne však člověk vyhlásil novopečenému státu válku. Sešel se sněm, kůň, lev, tygr, medvěd a zařvali: do zbraně! Pak přišla řada na ostatní. Ovce, zajíc, osel, jelen, celá říše zvířat, která měla z člověka strach, ti všichni kvíleli „mír“. Zbabělých bylo víc než statečných. Hlupáků více než moudrých. Rozhodla většina. Říše zvířat složila zbraně a člověk zpustošil jejich krajinu. A tak byl tento státní systém zavržen. A znova se sešel sněm. K čemu se přikloníme teď? Sněm rozhodl, že k výběru. Státní záležitosti byly rozděleny do několika komor. Vlci měli na starosti finance. Lišky jim dělali tajemníky. Holoubci měli na starosti hrdelní soudy, osel byl říšským vyslancem. A výsledek? Koho nerozsápal vlk, toho napálila liška. Kdo unikl lišce, toho umořil osel svou pitomostí. Zvířata se vzbouřila a zvolala všichni najednou: zvolme si monarchu, který má drápy a mozek a jeden žaludek. A všichni složili hold jedinému vládci. Ano jedinému! Ale byl to lev”

”Politik, který to s lidmi myslí dobře, nebude lidmi nikdy zvolen. Téměř všichni úspěšní řečtí stratégové po svých zdarech museli odejít rozhodnutím lidu do vyhnanství.”

P.S. Vím, že je to hodně dlouhé, ale i tak je to napsané hodně ve zkratce; tohle prostě nejde napsat krátce!
:D

V demokracii je už tolik nařízení, které odepírají člověku tolik svobody, ale tváří se svobodně protože jsou odůvodněny ”logickými” argumenty. Možná působí neškodně, ale taková nařízeí omezují lid v jistých mezích ještě více než kdy jindy v historii. A to nemluvím o naprostém chaosu v zákonů v jejich zbytečné složitosti, protinázorů (zákony, které se navzájem vyrušují – protiřečí si) takové obsáhlosti, že se je nikdo nedokáže naučit a i ti nejezběhlejší v nich se v tom ztrácejí. Např. fakt dobrý právník dokáže u soudu zprostit viny vrahy u něhož je jeho zločin potvrzen, a to nějakou mezerou, kličkou v zákonech a nejednají tak se souladem se spravedlností… To by bylo hódně nadlouho popisovat všechny chyby demokracie!!

Kdo z Vás si skutečně připadá, že je zcela svobodný, že má nějaký vliv na vládu, na podílení se na vládě, či že je demokratická-republická vláda spravedlivá??

Není to spíše vláda elity (i když jako fakt ”vybrané-zvolené”).?

Další odpovědi
Edison

Rozhodně není dobrá. Je to systém, ve kterém všichni do všeho kecaj a nikdo za nic neodpovídá. Kam do může dospět? Která z nejúspěšnějších firem světa funguje na demokratických základech? Takže lze říct, že z těch špatných systémů je to ten nejméně špatný systém. A proč? Neexistuje systém, ve kterém se lze řídit všemi a současně všem vyhovět.

Kepler

Zatím je to to nejlepší ze všeho špatného, co zatím bylo vynalezeno. Samozřejmě zdaleka ne všude to funguje bezchybně, takhle nikdy nefungoval nikdy a žádný politický systém. Ostatně na tu už přišli Řekové v antických dobách. Dnes jen křiklouni a nespokojenci všechno zpochybňují, ale k volbám pro jistotu nechodí.

aliendrone

Demokracie LOL! Za komárů jsme přeci TAKÉ měli demokracii – tuším, že se tomu říkalo „demokratický centralismus“, nevím jistě – na povinných schůzích ROH jsem obvykle chrápal. Měli jsme ústavou zaručené „demokratické svobody“ jako je svoboda slova atd. ;) :D :D Samozřejmě – vše v rámci tehdejšího zákona. Takže jsme si mohli říkat co chtěli, pokud nám zákon nekázal! Ne jako dnes, kdy si můžeme říkat co chceme, POKUD nám to zákon nezakazuje… :D :D :D

Celem by mne zajímaly ARGUMENTY pro tvrzení, že systém jak je praktikován dnes (sry NEDOKÁŽU to nazvat DEMOKRACIÍ) je „to nejlepší“ z možného. Ne pindy, ale ARGUMENTY, které to DOKAZUJÍ! Protože já žádné nenalezl, tedy ne takové, které bych nedokázal rozdrtit protiargumentem na prach!

Neexistuje systém, který by se dokázal zavděčit VŠEM (venkoncem daně a smrt jsou jedinou životní jistotou, že?), s tím souhlasím. Ale že „de(ment)okracie“ je NEJLEPŠÍ myslitelný že všech? Ani OMYLEM!

Keplere, já k volbám nechodím. Proč ta šaskárna NEMÁ žádný význam už jsem tu párkrát objasnil. Ale víš co? Je možné, že se pletu. Tak teď ti dám šanci mě přesvědčit a vyvést z omylu – poraď mi, KOHO mám jít volit?

No schválně, jsem MOC zvědav, co mi poradíš! Víš, nechci být moc náročný, abys mne nenařkl, že chci „modré z nebe“ (což bych sice rád, ale jsem realista). Budu se tedy s požadavky držet HODNĚ při zemi, jakkoliv to nemám ve zvyku. Představuji si to tak, že by můj hlas měla dostat politická strana/uskupení, které NENÍ skrz naskrz zkorumpované, se kterým se nevlečou kauzy a skandály jeden za druhým a které by pracovalo v zájmu STÁTU (dokonce skormně ani nepožaduji práci v zájmu občanů, to už bych chtěl asi moc) a nikoli PŘEDEVŠÍM VE VLASTNÍM zájmu. Tak to jsem zvědav, co mi Kepler coby zarputilý obhájce házení lístečků doporučí, koho volí on sám. :D :D :D

A nech si ty dojemné poznámky o křiklounech, kteří nevolí. Nebo si OPRAVDU myslíš, že kdyby byla 100% volební účast, že by nastal ráj na Zemi – vše vyřešeno, vše v pohodě, komunismus hadr? To jako VÁŽNĚ?!?! No, asi to bude těmi vedry… ;) :D :D

Fakticky mne tahle „logika“ dostává – systém stojí za starou belu, takže > můžu za to ti, kteří nevolí! Voilá – máme viníky, kteří můžou za panující srab a zlořády, vše je vyřešeno! HURÁ!!! A co když Keplere „za to můžou“ ti, kteří volí BLBĚ? Co ty na to? ;) :D :D

Nepřijde ti „trochu na hlavu“ coby obhájci systému vhazování papírků kritizovat ty, kteří JEDNAJÍ V SOULADU se systémem (nikoliv protisystémově – to by byla jiná) a využívají svého práva nevolit? Slyšels někdy rčení o „kálení do vlastního hnízda“? ;) :D :D

Takže Keplere, podle tebe musíme všichni volit a tím se všechny problémy vyřeší? Nepřipomíná ti to něco? Jako kdybych slyšel ideologického referenta „veliké, nejlepší, nejpokrokovější a neomylné“ STRANY – musíme všichni táhnout za jeden provaz a zítra jsme v komunismu!! Že ty před námi „něco tajíš“?! ;) :D :D

No, jsem MOC MOC zvědav (a asi nejen já), co mi doporučíš. Jsem nakloněn nechat si poradit (to víš, dokonce ani Aliendrone nejkrásnější, nejskvělejší, nejúžasnější a vůbec non plus ultra neví VŠECHNO ;) :D)

Můj názor znáš. Je jedno, koho budu volit (popřípadě se voleb nezúčastním), protože ve výsledku (a BEZ ohledu na velikost volební účasti) se dlouhodobě k lepšímu NIC PODSTATNÉHO změnit NEMŮŽE, to je totiž určující vlastnost a největší síla zaručující stabilitu tohoto systému. Takže pokud se mýlím, jsem připraven akceptovat tvé doporučení (pakliže ho po zralé úvaze nevyhodnotím jako pitomost), zvednu zadek a dovalím ho i s patřičným papírkem k volební urně! ;) :D :D

Kryšpín

S hledem na to, že za 28 let budování kapitalismu v demokratickém Česku se vystřídalo jenom 14 vlád, tak to není nejhorší.

W. Churchill prohlásil, demokracie, je největší bordel, který může existovat

da ny

NIKDY nebudou všichni spokojeni (propastné rozdíly, odlišné zájmy a cíle).
Pokud do něčeho nevstoupí dobrovolně (např. Kibucy).

Ta silnější menšina bude mít VŽDY výhody (tahá za nitky).

To, co se Vám může zdát „lepší“ zde již bylo. Patrně se neosvědčilo. Pokud jsou lidé/národy spokojené, nebouří se netouží po změnách.

Demokracie je dobrá/vhodná pro ty, kde o ni stojí většina.
Neměla by být vnucována těm, kteří k ní ještě nedospěli, nestojí o ni.

„1. přímá – rozhodují všichni občané (např. pomocí referenda atp.)
2. nepřímá (zastupitelská) – dochází k výběru na základě hlasován“ (Ústava).

Každá vláda vládne, u nás v koalicích (nemívá většinu hlasů). Vždy je to vláda kompromisů, ústupků a odpor opozice. Bylo zde i hůř („obyčejným“ lidem, dělníky se opovrhovalo, nyní jsou cenným, „výdělečným“ zbožím. To pro jejich nedostatek.).
U voleb do jisté míry sám řídíte svou budoucnost (s koaličními kompromisy).

Strany (vláda), které zklamou ztratí sílu/voliče.

Kritizovat z poslaneckých lavic umí všichni. Zapojit se a pracovat (byť nedokonale) jen ti odvážní nebo drzí.
🙂

Edison

Ještě je nutno doplnit, že demokracie a svoboda jsou dva zcela rozdílné pojmy. Demokracie funguje v dobách společenského růstu. Jakmile ale nastává problém, je krajně neefektivní.

Svoboda má zase jedno specifikum: Absolutní svoboda neexistuje, je to jakýsi imaginártní pojem. Proto je vždy potřeba specifikovat, čeho se svoboda týká a ani to neznamená, že i té konkrétní oblasti je absolutní.

Anikitos

Ještě citát od Johna Adamse (samotného prezidenta USA):
”Demokracie pokud trvá je krvavější než aristokracie nebo monarchie. Pamatujte, že demokracie netrvá nikdy dlouho. Brzy se vyplýtvává, vyčerpává a vraždí sama sebe. Nikdy neexistovala demokracie, která by nespáchala sebevraždu.”

Kepler

Aliene, samozřejmě ti nemůžu doporučovat a radit kterou stranu volit. Somozřejmě ani vyšší volební účast není samospasitelná a nic nevyřeší. Ale krásně se to ukázalo při posledních parlamentních volbách – najednou komáři dopadli jako hubkaři a dostali jenom tolik křesel, kolik si zaslouží (?) Ale jistě, kdo nic nezkusí, taky nic nezkazí. Pak můžeš křičet: já jsem vám to říkal! Jako ten hypochondr, co to měl na náhrobku…:-))

aliendrone

Ne ne ne! I když souhlasím že zkoušet je třeba – pokud chceš něčeho dosáhnout, tak to NEPLATÍ VŽDY a za KAŽDÝCH okolností!

Příklad – budeš chtít vyhrát ve sportce a dostaneš tiket k zaškrtání s čísly 51–99, vybírej si mezi nimi jak chceš. V losovaném osudí ovšem budou klasicky čísla 1–49. JAKÝ má pak smysl se snažit vyhrát, chápeš? A přesně TAKHLE je nastaven volební systém. Je postaven na logice sociologických zákonů a DOKONCE i zákonů STATISTIKY! (na to jsem skromně přišel vlastním úsilím, ale nepochybuji, že to už někdo objevil dávno přede mnou ;) :D) Demokratické volby (tak jak se praktikují je v podstatě systém kasína – a to VŽDYCKY nakonec vyhrává, to je prostě statistika. Někdo občas vyhraje, dokonce i rozbije u stolu bank (velice zřídka), ale kasíno NIKDY netratí, protože statistika na kecy nebo úmysly hráčů prdí.

Aby volby MOHLY něco změnit K LEPŠÍMU, musel by se volební systém DRASTICKY opravit. Abys pobral, dám příklad JEDNÉ takové úpravy (znovu podotýkám, že by jich muselo být MNOHEM VÍC, přičemž sám NEVÍM kolik a jakých!!)

Dokud bude platit, že 1 osoba = 1 hlas, NIKDY se nedá stát efektivně řídit/zvolit spráný kandidát. Proč? Zjednodušeně vymyslím kandidáta co prohlašuje > zvolte mě, snížím daně, zvýším mzdy a důchody, opravím silnice, snížím státní dluh atd. atd. TY (protože NEJSI blbej) VÍŠ, že slibuje NEMOŽNÉ, takže ho automaticky „vyškrtneš“. Jenže – víš kolik lidí na to naletí? A to nemluvím o těch, kteří ho zvolí proto, „že nosí hezké kravaty“!!!

Pověz mi – JAK chceš s tímhle bojovat házením papírků? A to byl pouze JEDINÝ důvod, můžu vyjmenovat mraky dalších!! PROTO volby tak jak se praktikují NIKDY nemůžou přinést pozitivní výsledek.

BTW – s těmi bolševiky to nebyl zrovna dobrý příklad. Jednak už samo tvrzení, že díky vyšší volební účasti komančové propadli je přinejmenším VELMI smělé. Spíš to je důsledek VÍCERO okolností. Vymírá jim volební základna, někoho jim přetáhl „vlastenec“ Očnímůra, Babiš nadělil tícku (a tisícovka je DOBRÝ argument pro mnohé důchodce, ti už dobře ví, že je už žádná „růžová budoucnost“ nečeká, když to mají „za pár“ a co je doma, to se počítá!) Nedivím se, že došlo k takovému propadu. Ale co už. Paradoxní je, že NAVZDORY volebnímu neúspěchu mají bolševici VĚTŠÍ vliv od listopadu 89, než kdykoliv před tím!! Takže CO JAKO, že mají méně křesel v parlamentu? ;) :D :D Inu… pořád to dokolečka OPAKUJI > nesmyslná volební FRAŠKA NIC NEŘEŠÍ.

Anikitos

https://pravy­prostor.cz/de­mokracie-je-svinstvo/

https://www.po­radte.cz/volna-diskuze/25381-srozumitelne-vysvetlete-znaky-demokracie.html

anonym

Aby každý pochopil jak to myslím, udám příklad. Například nacistické Německo, když to vezmeme z pohledu Němců, sami si Hitlera zvolili a povolili mu být diktátorským „vůdcem“. Byli s ním spokojeni. To samé platí i o fašistické Itálii a příkladů by mohlo být spousta, kde to fungovalo.

Kepler

Pokud vím, Hitler demokraticky zvolen nebyl. Při posledních demokratických volbách jeho strana naprosto propadla. Co se dělo pak už bylo nedemokratické.

aliendrone

Hluboce se mýlíš! V posledních demokratických volbách NSDAP DRTIVĚ zvítězila! https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C4%9Bmec­k%C3%A9_volby_do_%C5%99­%C3%AD%C5%A1sk%C3%A9ho_s­n%C4%9Bmu_1933_(b%C5%99e­zen)

BTW – o jaké „uzurpaci moci“ mluvíš? Hitler obdržel diktátorské pravomoci (zmocňovací zákon) DEMOKRATICKY ZVOLENÝM parlamentem a potvrdil je i prezident Hindenburg. Vše v souladu se zákonem, o nějaké „uzurpaci“ se NEDA ANI NÁHODOU mluvit. ;) :D :D

Anikitos

Tady jsou volby z listopadu 1933
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C4%9Bmec­k%C3%A9_volby_do_%C5%99­%C3%AD%C5%A1sk%C3%A9ho_s­n%C4%9Bmu_1933_(lis­topad)

Tady volby 1938 do říšského sněmu:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C4%9Bmec­k%C3%A9_volby_do_%C5%99­%C3%AD%C5%A1sk%C3%A9ho_s­n%C4%9Bmu_1938

V obou už byly volby více ovlivňovány, ale to neznamená, že nebyly na úplném počátku a pak ještě dlouhá léta zcela demokratické…

Volby, které má v odkazu @aliendrone jsou z března 1933 do říšského sněmu a ty byly zcela demokratické (i když byl lid zmanipulován pomocí Hitlerových kampaní a jeho vzrůstající popularity pořád byly demokratické)!

Anikitos

A právě po těch demokratických volbách z března 1933 byla více omezována tzv. ”svoboda” v Německu..

anonym

Kepler To není pravda, ba naopak Hitler demokraticky do pozice kancléře zvolen byl. Jeho strana jak už napsal Anikitos drtivě zvítězila. Hitler by v oblibě dokonce i u spojenců. V USA jeho i Mussoliniho podporovali, protože dávali ekonomiku do pořádku. Hitler si to sám podělal válkou a genocidou, kdyby nic z toho neudělal mohl udělat Německo velkým i bez dobývání a masakrování.

Edison

Hitler nebyl do pozice kancléře zvolen. Byl jmenován prezidentem a to na Hitlerův nátlak, vydírání, že pokud nebude jmenován, nebude moci „udržet pořádek“.

Anikitos

Jo, to je sice asi pravda, ale svou moc, vliv a celkově jeho politickou situci, které získal do té doby a vůbec okolnosti díky, kterým se dostal tam, kde byl, získla hlavně díky (předešlým) demokratickým volbám s podporou lidu (davu)!

Anikitos

Není pravda, jeho strana v prvních volbách drtivě zvítězila i později se ji držela popularita, díky médiím a cílené propagandě = cílené ovlivňování a vymývání mozků.

Kepler

Ani náhodou, v podstatě je to tak, jak píšeš, ale s demokracíí to už nic společnéh nic nemělo. Zkus přečíst něco zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1rod­n%C4%9B_socia­listick%C3%A1_n%C4­%9Bmeck%C3%A1_d%C4­%9Blnick%C3%A1_stra­na

anonym

Píše se tam, že měli volební zisk 43,9 % hlasů (1933. Nauště se číst.

anonym

Ano strana sama o sobě není demokratická ale byli zvolení právě demokracií podobně jako komunisté. Když už měli dostatečná práva, začali s vyhlazování oponentů a nakonec přešli na totalitu.

Kepler

Marné, marné, marné. Vsadím se ži sis odkaz ani neprostudoval. Šlo o uzurpování moci nikoliv na základě výsledků demokratických voleb. Podobně jako u nás v r. 1948. Ale jak myslíš, já ti to neberu.

anonym

No se svými názory mě nepřesvědčíš. Takhle nám to tvrdili ve škole. A navíc o historii se zajímám, o NSDAP a Hitlerovi jsem si přečetl první poslední, včetně jeho Mein Kampf. Vím o čem mluvím. Víte třeba, že Adolf Hitler kandidoval na prezidenta? Ale neuspěl, kdyby to všechno bylo jen násilné získávání moci, tak by tu funkci dostal, ale nedostal jí. Ale o tomhle s vámi hádat nebudu. Když si prostě někdo nepřizná, že i diktátoři se dostali k moci na demokratickém principu, tak je to s ním zlé.

Anikitos

No velká spousta diktátorů se dostala k moci díky demokracii (prostřednictvím – podpory samotného lidu, když ne přímo volbou).

Anikitos

Viz např. Cromwell, Stalin, spousta tyranů v římské republice, Napoleon (pokud se na něj díváme jako na diktátora).

Anikitos

Sakra! Chtěl jsem napsat Lenina, ne Stalina; ale no co, je to prašť jako uhoď! :)

anonym

A mimochodem, tento článek na wikipedii jsem četl vícekrát už v minulosti.