Kelt

Jaké jsou některé tvary slova jazyk?

Mluvíme českým jazykem. Sedmý pád je jasný. Ale bylo to psané v cizím jazyku nebo jazyce. Jazyk ten, mužský rod jazyk bez jazyka, pán bez pána. Tedy v je předložka pro šestý pád, on byl v pánu, tedy by mělo být v jazyku. Odkud se vzalo to v jazyce? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Ptáte se,, odkud se vzaly tvary skloňování podst. jména jazyk

Pokud vás důvody zajímají, platí, že záleží na historii, tedy původu skloňování. Samozřejmě vše se vyvíjelo..

Už jsem několikrát zmiňovala, že staročeské skloňování bylo tzv..kmenové, nerozlišoval se rod, životnost. Teprve později vzniklo skloňování rodové, rozlišila se životnost, některé kmeny zanikly a vznikl současný stav.

Vzory chlap(o), sad(o) – patřily k o.-kmenům, vzor syn pak k u-kmenům. Toto kmenové skloňování zaniklo, objevilo se rodové, ale některé tvary se promíchaly.

o-kmeny
vzor chlap, sad – 6. pád zněl – o chlapě, o sadě, o jazyce (změna k v c před e).

u-kmeny

syn – o synu.

Proto vznikly tvary o chlapě, chlapu, chlapovi – životnost; Sad – o sadě, o hradě, o hradu. původní tvary podle syn – o sadu. Stejně o jazyce x o jazyku.

Ze srovnání obou skloňování je poznat,. v kterých pádech jsou převzaté tvary u-kmenové. samozřejmě záleží také na hláskových změnách, zániku jerů, přehláskách, měkčení atd.

Ale vše je vysvětlitelné, protože souvisí s vývojem jazyka, jeho hláskoslovím, tvaroslovím a nakonec i syntaxí. .

Takže z toho plyne, proč je možné více koncovek, i když samozřejmě pravidla nevysvětlují, jak dublety vznikly., ale jejich užití podle předložek a zvyklostí.

Podle vědomostí z historické mluvnice a vývoje jazyka.

Další odpovědi
Kepler

Skloňuje se podle vzoru HRAD. Správně je obojí. http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=jazyk

Edison

On totiž ten jazyk může být i podle vzoru hrad, čili neživotný. A u některých slov je přípustných i více koncovek. Nemluvě o tom, že u některých slov je přípustno i několik rodů. Viz brambor vs. brambora, okurka vs. okurek, koblih vs. kobliha a další a další. To je kouzlo češtiny.

Ametyst

Jazyk je nejspíš vzor hrad, mužský neživotný.

ivzez

Správné jsou oba tvary. Jazyk se skloňuje podle vzoru hrad.
Skloňování vzoru hrad: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=jazyk#bref5

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=jazyk#bref5