zjor

[cestina] Kdy se pouziva slovo „lepe“ a kdy „lip“ ?

Nejlepší odpověď
annas

Tvary líp a nejlíp jsou tvary hovorové, tzn., že se nemají užívat v písemném projevu, ale připouštějí se jen v projevu mluveném.

Takže – dobře – lépe – nejlépe – pro psaný i mluvený projev.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=l%C3%A9pe+&Hle­dej=Hledej#nad­pis2_2
Doplňuji:
Vysvětluji pojmy:

Hovorová čeština je spisovná čeština, která se užívá v mluveném projevu. Liší se některými tvary – třeba to líp – od spisovného reprezentativního národního jazyka.

Dost často se považuje hovorová čeština za jazyk nespisovný, ale není to tak. Nespisovný jazyk je obecná čeština a nářečí.

Spisovná čeština jako reprezentativní jazyk se užívá (měla by se užívat v dokumentech, při jednání, ve školách, TV, rozhlase atd.

Spisovná čeština má podobu psanou a mluvenou. Jestliže někdo neužívá v mluvené řeči všechny tvary podle pravidel, pak jde o češtinu hovorovou.

Takže tvary „lépe i líp“ jsou spisovné – rozdíl je v jejich užití, jak jsem uvedla.

více diskuse

Další odpovědi
gecco

„líp“ („nejlíp“) je hovorový tvar druhého (třetího) stupně příslovce dobře…
Spisovný tvar je „lépe“ (nejlépe).