Frogman

Jaké je časové rozmezí pro pojem „blízká budoucnost“?

Když řeknu, že něco udělám třeba zítra, je to „blízká budoucnost“. Když ale řeknu, že to udělám během např. 5 let, dá se to také označovat za „blízkou budoucnost“?
Kam až se dá označovat „blízká budoucnost“ a kdy už se jedná o „budoucnost“?

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se definovat, platí obecně.. Pro dítě je představa dospělosti, tedy budoucnosti něco velmi vzdáleného, pro staršího člověka je budnoucnost něco, co brzy skončí … Je to subjektivní pojetí, neurčitost atd.

Budoucnost = budoucí doba; blízký = prostorově neb. časově málo vzdálený.

Čas se posuzuje

1. z hlediska promluvy – čas objekivní:
minulý – děj se odehrál před okamžikem promluvy
přítomný – děj probíhá v okamžiku promluvy
budoucí – děj následuji po okamžiku promluvy

2. vzhledem k jinému ději – čas relativní (poměrný)
současnost, předčasnost a následnost

Čas:

1. posloupnost splývajících okamžiků (měřená roky, dny atd.):
2.. určitá i blíže neurčená) doba – po čase, za čas
atd.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=%C4%8Das

Jinak existují i jiné definice času
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-cas
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-by-se-podle-vas-delo-kdyby-neexistoval-cas

A. Einstein: "Pro toho, kdo věří ve fyziku, je oddělení minulosti, přítomnosti a budoucnosti pouhou iluzí.“
--

Marci zapomněla vložit odkaz, takže doplňuji.
http://www.hel­pforenglish.cz/ar­ticle/20060717­01-budouci-casy

Jde o rozlišení času v angličtině . Rozdíly mezi užíváním průběhového času, WILL a GOING TO.

Další odpovědi
marci1

Za blízkou budoucnost se považuje něco tak blízkého, že se předpokládá, že víme, co budeme dělat. Pod termínem „blízká budoucnost“ si tedy můžeme obrazně představit „o trochu posunutou přítomnost“. Samozřejmě to nelze přesně časově určit. 🙂

pucipuci

Musí se blíže specifikovat o co jde. V kartách je blízká budoucnost do 3 měsíců. V medicíně to bývá do 3 let. V kosmonautice tak asi 50 let :D
Kdybych dostal odpověd od syna, udělám to v blízké době, tak vím, že to nebude nikdy. Když od manželky, že udělá to či ono jídlo v BD,tak je to do týdne.