hapiky

Jaké je absolutně největší a nejsložitější dílo, které kdy lidstvo vyrobilo či postavilo?

Nejlepší odpověď
annas

Dílo, které postavili lidé svýma rukama – čínská zeď.

Ještě mě napadl komplex opery v Sydney, který patří ke klenotům 20. století.

Kromě starověkých divů světa bych přidala i novodobé divy. V odkazu jsou i technické divy které jem nedávno dostala mailem.

https://www.pla­netacestovani­.cz/divy-sveta/

Další dílo, které není sice postavené, ale vytvořené jinak, je „Ottův slovník naučný" který je nepřekonaný u nás, pokud jde o knižní formu.

„Pod názvem Ottův slovník naučný vyšlo v letech 1888–1909 27 řádných svazků a jeden svazek doplňkový. Dle různých odhadů svazky obsahují 140 000 až 186 000 hesel na 27 789 stranách s 4 888 ilustracemi a 479 zvláštními přílohami. Redakce slovníku se skládala z 56 lidí a tvorby se účastnilo dalších 1 086 odborníků. “

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ott%C5%AFv_slov­n%C3%ADk_nau%C4%8Dn%C3%BD

Další odpovědi
Anikitos

Moderní technologické přístroje, elektřina, radiové vlny a jejich využití, počítač
urychlovač částic
megalitické monumenty
složité přístroje starověku, nad kterými někdy zůstává rozum stát (už jen proto, že byly ve starověku)

Nelze jednoznačně říct, který lidských výtvor je největší nebo nejsložitější, záleží na době,(ve které vznikl) a na pochopení toho vynálezu. Tzn. jistou dobu bylo vrcholem technologie kolo. Jakmile se pochopila jeho ”jednoduchost,” stalo se zcela běžným a už nebylo považovano za nic neobvyklého či složitého. A to platí asi o všech vynálezech. Jakmile už se objeví a pochopí jejich fungování — už nejsou složité.

Kepler

Největší a nejsložitější – to jde tak trochu proti sobě, ale pokud bych bral v potaz obě kritéria, pak by to mohl být Velký hadronový urychlovač (Large Hadron Collider – LHC). Je to největší urychlovač částic na světě, na jehož návrhu se podílelo přes 2000 vědců ze 34 zemí světa. LHC je instalován v kruhovém tunelu o obvodu 27 kilometrů. Jen detektor částic je velký jako šestipatrová budova.
(wiki)

marci1

Pro mě nepochopitelné: stavba pyramid. 🙂

MonkeyKing

Urychlovač částic v Cernu

jáára

ISS

zjentek

Životní prostředí (čili podmínky k jeho existenci).

To, v čem se pohybuješ, existuješ a žiješ, dávno není dílem přírody (Bůh buď milostiv všem, kdož zde neshledávají vliv člověka).

Frkanko

jednoZnačne INTERNET ten tvoríme svojou účasťou … všetci … :)

vas999

Nevím, jestli se to tak dá brát, ale to největší a nejsložítější dílo, které lidstvo vytvořilo, je lidstvo samo. Samozřejmě také kultury, jazyky a náboženství.
Ale těžko říct…

Edison

Co je zajímavější: Tak obrovským zařízením, jako je LHC se monitorují tak malé jevy a částice.

hapiky

Zaznamenal jsem, že největší a nejsložitější lidské dílo všech dob vědci shodně prohlašují LHC(CERN). Největší urychlovač částic na světě.
Rovnat se mu může prý jen raketoplán USA.
V CERNu pracuje nebo spolupracuje přibližně 10000vědců.(ČR je členem).