Jaká je význam „Až opadá listí z dubu“?

Proč zrovna dub?

Nejlepší odpověď
annas

Až opadá listí z dubu…

Podle čeho asi vniklo tohle rčení? A proč má dub takové zvláštní listí? Zavzpomínejte na dětství..

Dub je u nás velmi známý statný strom s typickými listy. I když dobře poznáme rozdíl mezi dubem a bukem, díky podobnosti jmen se nám často spletou. Navíc patří dub do čeledi bukovitých. Nejsme-li si jisti, můžeme si vzpomenout na jednu českou pohádku, přepsanou mistrně Janem Werichem. Jmenuje se Až opadá listí z dubu.

Pohádka nám nenásilně podsunuje dvě cenné botanické poučky. Za prvé, že listí z dubu na podzim neopadává a za druhé vysvětluje typický tvar dubových listů. To prý bylo tak, že si čert domluvil schůzku se sedlákem, aby získal jeho duši. Jako termín nástupu do pekla stanovil podzim, kdy opadává listí z listnatých stromů.

Přešel podzim a zima, zahnědlé listí však stále na dubu drželo. A na jaře, když už čertu konečně svitla naděje, že listí opadá a on se konečně dočká, začalo pučet listí nové. Čert ve zlosti vyskočil na dub a všechny listy ohryzal. S trochou nadsázky tedy můžeme říci, že krátce řapíkaté, peřenolaločnaté listy nesou otisk čertova chrupu.

Dub hraje významnou roli i v jiných českých pohádkách. Zcela úmyslně zde nerozvíjím fakt, že plody – žaludy, botanicky nažky, sloužili Rumcajsovi jako střelivo.

http://sisilg­.blog.cz/1009/az-opada-listi-z-dubu

Další odpovědi
www

Znamená to nikdy.
To z jednoho jediného důvodu, že existuje dub zimní, kterému opadává staré listí až v době, kdy se objeví listí nové.
P.S: tuším, že otázka tu již byla 😉
Doplňuji:
Upřesnění:
Dnes ale existuje mnoho kultivarů zejména v městské výsadbě, které se chovají stejně a je obtížné se v jejich determinaci vyznat.
Vzniklo to ale kdysi dávno tímto způsobem.

anonym

Předpokládám, že to je něco jako nikdy.
Prostě dub celkově nikdy nepadává, vždycky nějaké suché listy zústavají
na větvích jako přišité! Znám to i z pohádky, kdy někdo přelstil čerta, protože se dojednalo, že „až opadá dub“…

beer

Škoda uzavření otázky.. Odpověd Annas je nepřesná, byť čerpá z netu. Bylo tu již mnohokrát řečeno, že na všechno musí být pravdou a to se týká i její odpovědi. Uvádí, jakoby se jednalo o všechny příslušníky rodu Quercus, na což správně reuguje www, není to totiž pravda. I na netu lze najít:
„Některé stromy, včetně několika druhů dubu, mají listí, které uschne a zůstane (suché) viset na stromě přes zimu“ (zdůrazňuji NĚKOLIKA druhů dubu, ne všech),
ještě více však v odborné literatuře.
Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­padavé_dřeviny

anonym

Hádejte se jinde.
Nemohu posoudit odbornost, ale můžu si vybrat odpověď.

www

Poněvadž opět vidím složité kombinace od pí An., reaguji: Quercus (dub) je u nás rozšířen v mnoha verzích (slovo nepatřičné,ale snad pochopitelné i pro ni), např. Letní, Pýřitý.. a jen ten zimní to dělá nakolik viditelně, že si toho předkové všimli. Dále, žádný jiný strom nemění olistění tak pozdě.
S čertama a podobnýma věcma souvisí jen bezuzdé hledání, navíc bez špetky aspoň trochu odborného rozumu.

annas

Vždy spravedlivý…

Zajímavé, že některé odpovědi neumíte nebo nechcete číst, jiné vidíte velmi dobře, protože je obodujete, navrhnete nominaci, i když jsou zcela chybné. Vypovídá to o vás. ☹

Že byste rovněž neviděl, že máte body od 10 falešných profilů? Kdo mlčí, souhlasí … 🙂 ☹

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jezdite-radi-v-taxiku

www

Neodbíhejte od otázky, ta je jasná, vaše odpověď nikoliv. Není to zcela chybná odpověď, ale neúplná, bez znalosti opsaná z jakýchsi stránek a tím hodně zavádějící. Nikdo nejsme dokonalí, jenže vy, místo abyste se přitáhla, ve své slepé bezmocnosti nyní opět vytahujete zcela nesouvisející argumenty třeba přes rok staré, viz váš odkaz zde.
K tomu: jak mohu za to, že mne kdosi palcuje a jak mám vědět, že jsou to falešné profily? Nejsem totiž ten, co ví narozdíl od vás vše ☹
Dobrá, přiznám se. Těch 11 nebo kolik, všechny jsou moje, heč! 😁
Beer: díky za důkaz mého tvrzení, tam bych to ale nehledal, navíc ten můj foun je děs 😁

www

Omluva: nepatří ‚přitáhla‘, nýbrž ‚přiučila‘

beer

🙂 ☹
Je to marné, je to marné..