zjentek

Jaká je podstata zla v lidské přirozenosti?

Otázka věčné nevyhnutelnosti násilí.

Nejlepší odpověď
annas

Nedávno jsme odopovídal na poedobnou otázku.l Zlo pochází od biblického had.a, souvisío se stroje oozjhnání dobrého a zolého.

Strom poznání dobra a zla je podle biblické knihy Genesis strom umístěný ve středu rajské zahrady. Adam a Eva byli za porušení zákazu jíst jeho ovoce vyhnáni z ráje.

„Bůh prvním lidem, Adamovi a Evě, zakázal jíst plody z tohoto stromu. Aby je ochránil, řekl jim, že pokud to ovoce pojí, zemřou. Had) však přemluvil Evu, aby ochutnala, že bude jako Bůh znát dobré i zlé. Poté, co dala ochutnat i Adamovi, uvědomili si svou nahotu a proto se oba přikryli fíkovými listy.[2] Když se Bůh dozvěděl, že lidé jedli zakázané ovoce, potrestal hada i lidi. Hadovi řekl: "Budeš proklet, odvržen ode všech zvířat a ode vší polní zvěře. Polezeš po břiše, po všechny dny svého života žrát budeš prach.“[3] První lidský pár potrestal Bůh vyhnáním z ráje. Ženě řekl: „Velice rozmnožím tvé strádání a tvou úzkost, v bolestech budeš rodit děti; budeš dychtit po svém muži, ale on bude nad tebou vládnout.“[4] Adamovi řekl „Protože jsi uposlechl svou ženu a jedl jsi ze stromu, o kterém jsem ti přikázal: Z toho nejez, budiž kvůli tobě prokleta země: S námahou z ní budeš jíst po všechny dny svého života. Bude ti vydávat trní a bodláčí a budeš jíst polní rostliny. V potu své tváře budeš jíst chléb, dokud se nenavrátíš do země, neboť jsi z ní vzat. Prach jsi a do prachu se navrátíš.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Strom_pozn%C3%A1n%C3%­AD_dobra_a_zla

--
Část andělů se po svém stvoření vzepřela Bohu a ztratila svou pozici. Anděl, který vedl vzpouru andělů proti Bohu, se stal satanem čili ďáblem.
Základním hříchem satana byla jeho pýcha.l. Posstupněš se ob jevily další hříoch ya vzniklo tzvl sedmero halvnoích hříchlů, které jsou povasžovány za zlo.
--

Oidle opsychooogeio Příčiny i podoby zla jsou různorodé, a na odvěkou otázku, zda zlo vychází z lidské povahy, nebo je reakcí na určité vnější situace, psychologie dosud nenašla jednoznačnou odpověď. Velmi pravděpodobně však platí, že se při jeho vzniku uplatňují příčiny obě, a že se většinou i vzájemně podporují.

Jsou lidé, jejichž zlo vychází z patologické, sadistické touhy ubližovat. Jsou však i ti, kteří se agresívně chovají jen tehdy, když nejsou schopni zvládnout emoce pramenící z jejich frustrace či stresu. Jsou i jedinci, kteří zle jednají „jen“ proto, že se domnívají, že se to od nich očekává, a nad svým jednáním se nijak nezamýšlejí.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/finance/fi­nancni-radce/psychologie-zlo-priciny-agrese-experiment-jan-urban.A220421_095­132_viteze_sov

Příčiny i podoby zla jsou různorodé, a na odvěkou otázku, zda zlo vychází z lidské povahy, nebo je reakcí na určité vnější situace, psychologie dosud nenašla jednoznačnou odpověď. Velmi pravděpodobně však platí, že se při jeho vzniku uplatňují příčiny obě, a že se většinou i vzájemně podporují.

Jsou lidé, jejichž zlo vychází z patologické, sadistické touhy ubližovat. Jsou však i ti, kteří se agresívně chovají jen tehdy, když nejsou schopni zvládnout emoce pramenící z jejich frustrace či stresu. Jsou i jedinci, kteří zle jednají „jen“ proto, že se domnívají, že se to od nich očekává, a nad svým jednáním se nijak nezamýšlejí.

Svwtské pojetí
Příčiny i podoby zla jsou různorodé, a na odvěkou otázku, zda zlo vychází z lidské povahy, nebo je reakcí na určité vnější situace, psychologie dosud nenašla jednoznačnou odpověď. Velmi pravděpodobně však platí, že se při jeho vzniku uplatňují příčiny obě, a že se většinou i vzájemně podporují.

Jsou lidé, jejichž zlo vychází z patologické, sadistické touhy ubližovat. Jsou však i ti, kteří se agresívně chovají jen tehdy, když nejsou schopni zvládnout emoce pramenící z jejich frustrace či stresu. Jsou i jedinci, kteří zle jednají „jen“ proto, že se domnívají, že se to od nich očekává, a nad svým jednáním se nijak nezamýšlejí.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/finance/fi­nancni-radce/psychologie-zlo-priciny-agrese-experiment-jan-urban.A220421_095­132_viteze_sov

Vědci nyní zkoumali, kde se v lidech bere. A došli k divnému závěru: Máme ho v genech. Jeědci nyní zkoumali, kde se v lidech bere. A došli k divnému závěru: Máme ho v genech.
Člověk by řekl, že na tom, jak se někdo bude chovat, má vliv především rodina a prostředí, ve kterém daný člověk vyrůstá a tudíž žije. Jak se zdá, vědci si ale tuto teorii tak úplně nemyslí.

I proto je samotné zajímala odpověď na tuto otázku, a tak to vzali hezky od podlahy. Od evoluce člověka v kombinaci s biologií. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a nutno podotknout, že takový ho asi sami nečekali.

Agrese, která se u spousty lidí tak často projevuje, prý více než s čímkoliv jiným souvisí hlavně s geny. Bohužel ne s těmi, které si neseme ze své rodiny. O to horší toto poznání je. Násilnickou povahu jsme totiž údajně zdědili po jakémsi předkovi. Ba co hůř, týká se všech lidí společně. Znamená to tedy, že je nám zlo jaksi předem dáno do vínku? Podle vědců zřejmě ano.

Došli k divnému závěru: Máme ho v genech
Všichni primáti tak mají potenciál být zlí a všichni takoví i údajně jsme. Především je pak tato nehezká vlastnost plně přítomna u opic, lidoopů a Homo sapiens, tedy nás, lidí. „Určitá úroveň smrtícího násilí u člověka vzniká z obsazení pozice v rámci obzvláště násilnického savčího kladu,“ uvedl jeden z vědců."

https://www.do­tyk.cz/magazin/lid­stvo-nasili-geny/
-

Je pravda, že zlo se šíří rychleji, dobro pomalejí, protože není není vidět. Podle K.věty Fialové je dobra dostatek, ale lidé je často nevnímají, považuji je za ssajmozřejmé,l

Ososbnw se domhnoívám, že zlo souvisí e nenávistí, závistí apodl. Ustejné otázk jsem uváděla toto:
Stará anekdota vypráví o Čechovi, jenž se modlí k Bohu: „Pane Bože, můj soused má kozu a ta mu hodně dojí.“ Bůh ho přeruší a říká vlídně: „A ty, můj synu, bys jistě chtěl mít také takovou kozu, že?“ A Čech odpoví: „Ne, Bože, já bych jenom chtěl, aby ta koza sousedovi chcípla.“ Dávný vtip potvrzují nejnovější ekonomické a psychologické studie – lidé, a zdaleka nejen Češi, se nestarají ani tak o to, kolik mají, nýbrž o to, kolik mají v porovnání s ostatními.

Archiv odopověšdí – jinak dakšíá otázky v arhiovu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/had-nemuze-za-to-ze-je-jedovaty-muze-zly-clovek-za-to-ze-je-zly-je-puvodem-zla-biblicky-had-tedy-lucifer

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pravda-ze-lide-byli-vzdy-hodni-a-zli-zatimco-jednotlive-doby-se-lisi-tim-kdo-v-nich-mel-navrch

Další odpovědi
aliendrone

Trochu zmatečné, zlo neumíme ani objektivně a jednoznačně pojmout. To, co jeden vidí jako zlé, nemusí vidět tak někdo jiný. A to nepočítám případy, kdy něco sám vidíš jako zlo a s odstupem času to budeš vnímat jako požehnání. 🙂

A ve vztahu k násilí zlo nemá nutnou souvislost. Víš KOLIK problémů násilí už vyřešilo? Ale klidně můžeš zkusit neoškubat třešně s tím, že je přemluvíš dostatečně dobrými argumenty k tomu, aby samy naskákaly do zavařovaček. 😉
Ale BACHA! https://youtu­.be/ODUaTQI2K14?t=17 😁 😁 😁

marci1

Lidská přirozenost není v podstatě zlá, ale má v sobě zakotvené určité pudy, které když přerostou, mění se ve zlo. Zloba vstupuje do světa otevřeně, záleží na člověku a na vnějších okolnostech, kam to dopracuje.
😕

da ny

Jejda,
zjentečku, to není lehké zodpovědět. Mohlo by to být na román.
Zlo je pojem teologů, tedy křesťanství…..
Když všechny ty „nožné výklady“, velmi zjednoduším….., TAK,JEHO PODSTATA JE BOŽÍ.
Je člověku daná, od přírody

Bůh (z křesťanství)dal člověku svobodnou vůli, svobodu, tedy lásku. Člověk pak miluje, ale také nenávidí (páč je tele, ale ne to zlaté 😉.
Bije se o kus „žance“, o území, o vodu, o zdroje, o právo i o moc. Za cenu násilí,
s negativitou (tedy se zlem).
Zlo se, obecně definuje jako opak dobra….
Ale také může být „zlo“, nejnižší forma dobra….. (Judaismus).
A ZLO, může být, údajně vnímáno, jako prostředek k něčemu dobrému.

A jsme opět u toho jin a jang.
Jsme, u vůle Boží (dal člověku svobodnou vůli (rozhodovat, konat)..
Prostě zlo, patří k dobru. Je tu. Dobro nemůže existovat samostatně, ne bez zla.
Patří teda k životu na Zemi, patří i k člověku. Já to vnímám tak, že v lidech je daleko více dofba/dobrého, než zla, které většina lidí, vnímá negativně.
Já se domnívám, že každé zlo, se kterým se potkáme, nám také něco dá. Přiměje k zamyšlení, k pochopení, ke změnám (a právě, hlavně k lepšímu, k dobru jedince, skupiny lidí, lidstva)
Pak už jen může záležet na tom, kdo, odkud na zlo kouká, kdo ho vnímá, pozoruje, posuzuje…... Pro jednoho zlo (negativita), pro jiného, může být dobrem.

https://is.mu­ni.cz/th/oxsk1/DP-Eva-Kucharikova.pdf
Najdeš na internetu mnoho názorů, prací bakalářských, diplomových i knih, kde ZLO, je hlavní téma.
https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/zlo-veda-o-temnych-strankach-lidstvi-433544
https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/kdyz-prislo-zlo-515006

OSHO

Podstatou zla u lidí a zvířat je zlá situace kterou nejde vyřešit po dobrém, vše je o příčině a následku

Zdroj: https://gvkb.blog­spot.com/

Rokio

Zlo je cokoliv, co škodí druhým lidem nebo přírodě. Pokud člověk koná něco pro dobro a trpí tím jiní, je to také zlo.

zjentek

Marci, nikde zde není řečeno či psáno, že podstata lidské přirozenosti je zlá. Zabýváme se zde otázkou, jaká je, v lidské přirozenosti, podstata zla (které v ní má nepopiratelně nezastupitelné místo). 👍