annas

Had nemůže za to, že je jedovatý. Může zlý člověk za to, že je zlý? Je původem zla biblický had, tedy Lucifer?

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, e na to, zda je člověk zlý čí dobrý působí celá řada vlivů. Prostředí, rodina kde vyrůstá a kde je vychováván, má podle mne obrovský vliv. Je to však i prostředí a kolektiv ve škole, v obci, v zaměstnání. Zde všude se utváří to, jaký člověk vlastně bude. Další proměnou je to, kdo to právě hodnotí. a jakým způsobem. Žádná šablona podle které by bylo možno lehce určit přece neni.
Takže osobně bych z toho hada vynechal, i když je dobré mít někoho v záloze na kterého můžeme cokoli svést.

Další odpovědi
EKSOT123

Otázka je velmi rozsáhlá, jen ta zvířata by vydala na samotné téma. Zaměřil bych se tedy jen na toho Světlonoše. Jeho žádný jiný Lucifer nemohl pokoušet, problém je v samotném Božím nastavení morálního řádu: pokora, kdo chce být první, buď poslední a služebníkem všech,… A Lucifer byl vystaven ještě většímu tlaku, byly mu dány výjimečné schopnosti a postavení, šlo o to, za jaký konec to vezme. Aristoteles měl říct, že úřad ukáže muže. Podle jedné vize Lucifer začal nacházet čím dál větší zalíbení sám v sobě a svým falešným světlem svedl i část nebeských chórů. Strhla se bitva, Luciferovci prohráli, byli vyhoštěni, ale běda lidem. Protože ti, až jejich počet dosáhne počtu padlých andělů, je měli nahradit v jejich funkcích. Toť docela silný přídavek k motivaci proti nim. Ve zkoušce neobstáli už první lidé, stali se více náchylní ke zlu a kvůli nim trpí a je naruby i celá příroda. Zákonitosti vesmíru neumožňují rajský život. Volba mezi dobrem a zlem, kromě samotné své náročnosti, je u konkrétního člověka ještě zamlžena lstmi, výchovou, předsudky, naukami… a věřím a myslím, že v regulované míře i vměšováním „Otce lži“, jak se ptáte.

elkon

Člověk, který není duševně postižený odpovídá za své chování. Tedy i za to, že je zlý. Něco jsou geny, něco výchova. S biblí to nemá co dělat. To je jen berlička pro ty, kteří si neví rady.

Filip84

Co je to „zlý“? To je jak s dětmi ve školce: Maruška byla „zlá“, protože rozšlapala Pepíčkovi bábovičku a Pepíček byl „zlý“, protože tahal Marušku za copánky. 🙄

Pokud se budeme bavit o lidech, kteří jsou sadističtí a opravdu cíleně vyhledávají možnost, bezdůvodně, škodit jiným, což žádné jiné zvíře na této planetě nedělá, že, no tak nemusíme závěr o tom, proč tomu tak je, stavět na domněnkách, jako je had z knihy Berešit, ale můžeme vyjít z bohatých kriminalistických ročenek, které obsahují i psychologickou profilaci takových, například, masových vrahů.

Je různá, ale většinou se v ní nachází špatné dětství, ať už pohlavní zneužívání, nebo „jenom“ dětství bez lásky, ústavní výchova, a tak dál, sexuální deviace, které mohou, ale nemusí souviset s tím dětstvím, někdy nižší intellekt, ale zpravidla nadprůměrný intellekt (takže charisma, schopnost zapůsobit), no a z toho vyplývající problémy v partnerském životě, často i v pracovním životě (i když nikoli nezbytně!), etc. etc. etc.

Takže ano i ne. Ten jedinec si, většinou, uvědomuje, že s ním „něco není v pořádku“, ale buďto nemá vůbec potřebu to řešit (často associální osobnost), no a nebo se třeba i pokusil a pomoženo mu prostě nebylo. Je to různé, ale v drtivé většině případů selhává spíše společnost, než ten jedinec, který tu pomoc potřeboval a prostě se mu jí nedostalo.

paul1

Povětšině může. Hodně záleží ale i na tom, co v životě prožil, to může utvářet povahu a být zlomyslný. Někdy je těžké zlého člověka odhalit, někteří se znamenitě maskují.

Rokio

elkon: Jsem duševně nemocný a například za svoji práci v dílně zodpovídám. Musím ji dělat přiměřeně rychle a hlavně správně. A nemáš pravdu. Za své činy nezodpovídá nepříčetný a ne psychicky nemocný. Pacient s hlavou není automaticky nepříčetný.

Kelt

Problém je v přístupu k danému tématu a lidský rozum. Zvíře se řídí matematickou logikou množin. Patří to k tomu, co potřebuji pro život ? Ano, ne. jenomže člověk za svou existenci pořád hledá rozdíl dobré, špatné a historie ukázala, jak na tom je.