Kazatel

Jaká je cena elektřiny na burze pro ČR a proč nám zdejší dodavatelé prodávají elektřinu i za ceny vysoce přes 10Kč/kWh?

Nebo čtu grafy ceny v posledních týdnech špatně a nikdo nás vlastně neokrádá?

https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/vni­trodenni-trh?date=2022-11-06

Nejlepší odpověď
Drap

Zdejší výrobci vyrobí levně a převedou na burzu, tu samou elektřinu, která vůbec neopustí naše území nám dodavatelé podle dohod draze prodávají. To je tak v kostce vše. V čem je problém?
Pokud bude vláda dál rozhodovat jak rozhoduje a chovat se tak jak se chová, tak bude energie spíše ještě dražší, V ČEZ vlastní stát cca 70%, vládě záleží více na 3
0% zahraničních investoru aby měli nadstandartní zisky, než na občanech ČR, aby mohli mít levnější energie. To je v podstatě opět celé.

Další odpovědi
da ny

Nejprve si musíme ujasnit situaci, objasnit to dívadlo…. :)!
Jaká je cena na burze, y pro nás mohlo být podřadné, nezajímavé.
10% (DESET) elektřiny obchoduje ČR na lipské burze (Německo). JEN 10%.
90% (DEVADESÁT PROCENT) české elektřiny je prodáváno za cenu elektřiny na burze.
Máme zde kapitalismus, tržní hospodářství a hon za zisky.
Nikdo, nikde nikomu tuto cenu nenařizuje, nedoporučuje.. … Prodejci/dodavatelé elektřiny se u nás, nekřesťansky pakují a bohatnou, ničí celou zemi. FIALOVA VLÁDA, JIM KRYJE ZÁDA. Jdou proti vlastnímu národu (ty daně z nezaslouženého zisku budou pakatel), ničí malé firmy. Ničí toho mnohem více. Lžou, mlží, jsou zralí na tribunál, říkají ti, kteří veřejně vysvětlují fakta asituaci. Žádné dezinformace, jn lumpárna, zlodějina, neschopnost konat, jednat (jen pod sebe hrabat).
Čeští občané a české firmy jsou „ožebračovány“, zcela zbytečně. Lidé mají „uzdu u huby“.....

Pepa25

Kde vidíte proboha 10 Kč / kWh? V odkaze, který jste dal, jsou ceny mezi 100 a 200 € za MWh, tzn. mezi 2,4 a 4,8 Kč / kWh!

Kazatel

Pepíku, ty jsi zase nepochopil dotaz. ČEZ prodej i EON dnes nabízí novým zákazníkům ceny za 12 Kč, pokud je vůbec chtějí přijmout, přitom cena na burze je to co popisuješ, dokonce hluboko pod zastropovanou cenou co má platit od příštího roku. A konrétně EON stávajícím zákazníkům se smlouvou na dobu neurčitou opět nehorázně zdražuje, někde k zastropované ceně. Mě to tedy normální nepřijde, když může nakoupit i za uváděných 2,4, nehledě na to, že dnes od 0–3 bude k mání elektřina pro toho kdo nakupuje přes spot, dokonce zadarmo.

mosoj

Tak já nevím kdo tady šíří dezinformace! Kolik kdo platí nyní, je různé. Mně ale zajímá, kolik se bude platit od 1.1.1923, po slavném zastropování. Tuto cenu bude platit ,dříve nebo později, každý. Distributoři to za méně neprodají i kdyby mohli. Jsme v ČR, ale to určitě nehrozí. Cena zastropované elektřiny má být 5 Kč bez DPH za kWh. Tedy 6,05 Kč s DPH za kWh. jak je ti jistě známo to ale není konečná cena. Ještě se připočítává platba za distribuci elektřiny a nějaké paušální platby vztažené na platbu za kalendářní měsíc. Takže suma sumárum cena zastropované elektřiny i s distribucí u ČEZ (nejenom u ČEZ!!!) bude cca 8,87 Kč za kWh + paušální platba za 12 měsíců. U mně paušální platba (distribuce ČEZ) za 12 měsíců dělá 2328 Kč (po zastropování se mírně zvedne). Takže jak daleko jsme od těch 10 Kč????
Pro informativní přehled o výši plateb vezmu domácnost která má spotřebu 3 mWh/rok. Průměrná domácnost která ohřívá vodu v boileru bývá ještě o něco vyšší.
8,87 × 3000 = 26 610 Kč
paušální platba 2328 Kč Celkem tedy 28 938 Kč za 3000 kWh nebo 3MWh. Takže jak že to jsme daleko těch 10 Kč/kWh? Zákazníka totiž zajímá toto číslo a ne nějaká hausnumera, která zahrnují jenom část plateb!!
Ješte pro zajímavost. V současné době kdy mám ještě starý tarif platím za cca 3 000 kWh suma sumárum 12 –13 000 Kč ročně. Kolik by se platilo kdyby nebyl stanovený strop nechci ani pomyslet. Takže takto se naše vláda stará o své občany.
A dále: Ještě se také musí něčím topit že ano! V této komoditě se ale jedná o podstatně větší energetickou spotřebu, tedy také násobnou platbu.