FlAsh_7

Jaká /která aktivita kromě šachů zvyšuje inteligenci?

Pozor na rozdíl mezi zájmeny jaký a který.

Jaká aktivita? Ta, u které je třeba přemýšlet
Která aktivita? Konkrétní, třeba i luštění křížovek.

Nejlepší odpověď
aliendrone

JEDINÁ aktivita a tou je MYŠLENÍ. Pokud chceš posilovat svaly, musíš je zatěžovat námahou (cvičením) a pokud mozek, je to stejné, jen to zatěžování provádíš MYŠLENÍM.

Spousta lidí si myslí, že učením (osvojováním si vědomostí) se myšlení rozvíjí, ale to není tak přesné. Můžeš namemorovat mraky informací a stejně ti budou k ničemu, pokud je neumíš VYUŽÍT. A k tomu je zapotřebí právě to přemýšlení. :)

Další odpovědi
annas

Vaše otázka svědčí o tom, že jste si zřejmě přečetl mou odpověď. Ta vás inspirovala zřejmě k vložení této otázky, ale jak stalo již několikrát, neuvedl jste to.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-mohu-postupne-zmenit-z-barbarskeho-na-kultivovaneho-cloveka

Z toho plyne, že hra v šachy zapojuje obě hemisféry, nutí vás přemýšlet. Takže u většiny logických her je důležité myšlení…

Opět nevíte, co chcete, být moudrým, kultivovaným, zvýšit si IQ , jak nebýt lenivý atd. Už jsem vám několikrát psala.

Uvědomte si, že myslet znamená žít, vědět jen existovat, nespoléhat se tedy na rady těch, kdo vás neznají.

quentos

Scrabble (kromě toho zvyšuje také slovní zásobu).
Ale inteligence má mnoho složek, takže jak už bylo řečeno, prakticky každá.

Edison

Každá.

Zvidatel

Ostatní logické hry, časté procházení testů IQ, věnování se matice, počítání, umělecké koníčky, jakékoli učení, četba, učení se novým dovednostem, cestování a poznávání nových kultur – na zvýšení EQ a nejn to, mozek je dobré překvapit, ukázat mu něco nového, nová neznámá místa, meditace, trénink paměti, snad jakákoli aktivita. Věnování se konkrétnímu oboru.
A k té četbě. Neomezovat se, ale číst všechny žánry a hlavně odbornou literaturu, oborově zaměřenou, filosofickou, ale i romány – zase na EQ.
Svůj vliv hraje i zdravý životní styl, pohyb a cvičení. Ne, že by to přímo zvyšovalo inteligenci, ale umožňuje to lépe se učit, soustředit i mysl. Konkrétní na lepší zásobení těla vitamíny, prokrvení, výživa mozku. Cvičení, sportování navíc zlepšuje reflexy, pozornost a koncetraci, což má taky velikou spojitost s mozkem a inteligencí.
Učení všeobecně, praktické nebo teoretické. Vše ti nějak zvýší některou z inteligencí.

Drap

Četba, luštění křížovek, sudoku, učení se čehokoli,tvořivá práce, a téměř vše ostatní.

zjentek

Meditace?

Drape, ptá se jaká, tak se určitě neptá na nějakou konkrétní asine? To by trklo i zjenteka!

marci1

Učení. 🙂
JAK LZE ZVÝŠIT IQ?
Pro zvýšení inteligence, resp. její udržení, platí známé učit se, učit se, učit se. Pro maximální soustředění je pak potřeba mít klid, ale užitečná je i neustálá duševní aktivita, snaha cokoli zkoumat, o problémech přemýšlet, kombinovat možná řešení a neustále zaměstnávat mozek.

TIPY NA ZVÝŠENÍ IQ:

1. Pracujte v chladnějším prostředí
Pro vyšší výkony jsou vhodné teploty o 1 až 3 °C nižší než teplota, při níž běžně lenošíte u televize. Při mírném nepohodlí se organismus vybudí k vyššímu výkonu. Ideální pracovní teplota je individuální, u mužů se však obvykle pohybuje mezi 17 až 20 °C, u žen 19 až 22 °C.
2. Dopřejte si kyslík
Dostatek kyslíku působí pozitivně na “čilost” mozku, a tedy i na myšlenkové procesy.
3. Nežehrejte na mírný stres
Práce při mírném stresu má vliv na zvýšení inteligence více než práce v naprostém klidu. Je to tím, že pokud stresové situace překonáme a minimalizujeme jejich negativní vliv, můžeme z nich něco vytěžit do budoucna.
4. Jezte čokoládu
Čokoláda zvyšuje odolnost a zahání únavu. Díky požitku z čokolády se v těle uvolňuje beta endorfin, který vyvolává příjemné pocity. Čokoláda se také stará o dobrou náladu a relaxaci.
5. Pijte kávu a povzbuzujícího nápoje
Kofein obsažený v kávě nebo povzbuzujících nápojích je nejrozšířenějším stimulantem na světě. Oddaluje únavu (zvláště duševní), zlepšuje koncentraci, zrychluje tep, uvolňuje svaly, rozšiřuje tepny či stimuluje oběhový a respirační systém.
6. Načasujte si práci na vhodnou dobu
Vyzkoušejte, kdy je pro vás vhodné pracovat a kdy odpočívat. Porovnejte objem práce, kterou jste udělali za hodinu při srovnatelných podmínkách v různých částech dne.
7. Užívejte přípravky podporující mozek
Jde o nenávykové látky podporující mozkovou činnost. Urychlují proces učení, zlepšují paměť nebo snižují únavu.
8. Uvolněte se
Schopnost soustředit se na řešení problému a odstranit z mysli nežádoucí a rušivé vlivy patří mezi nejužitečnější dovednosti.
9. Cvičte relaxační cviky
O relaxačních pomůckách i metodách cvičení existuje mnoho publikací. Prostudujte je a začněte podle nich cvičit.
10. Udělejte si tahák
Tím, že si vytvoříte tahák, mnohé se také naučíte.
11. Připravujte se na IQ testy
Na internetu najdete nespočet IQ testů, které vás posunou vždy dál. Průběžná příprava na testy, zjištění si tradičních testových otázek a způsobů jejich řešení vám pak při testu ušetří čas.
12. Čtěte knihy
Mít načteny stovky knih je k nezaplacení. Není ani nutné si pamatovat podrobně obsah. Čtením získáváte cit pro skladbu vět a rozšiřujete si slovní zásobu.
13. Vytvořte si strategii
U IQ testu si nejprve prohlédněte všechny úkoly. Pak řešte otázky, které vám jdou nejlépe, u žádné se zbytečně nezdržujte. Nebojte se občas tipovat. Kontrolujte si čas, ale nelámejte si hlavu s tím, že vše nestihnete. Testy jsou dělány tak, že to vetšinou ani nelze.
14. Sportujte
Výzkumy dokazují, že fyzická aktivita souvisí s mentálními funkcemi. Svalové pohyby podněcují růst axonů přenášející informace mezi neurony a počet axonů má přímý vztah k inteligenci.
15. Hrajte hry
Moderní deskové, karetní a logické hry rozvíjejí duševní schopnosti. Hry mají i socializační efekt, neboť je to zábava pro celou rodinu.
16. Luštěte hlavolamy
Pravidelným namáháním mozku nad kvízy, hádankami a hlavolamy docílíte stavu, kdy budete schopni dlouhodobé a duševně náročné zátěže.
17. Trénujte funkční gramotnost
Funkční gramotnost je soubor znalostí a dovedností, které nám umožňují orientovat se ve světě, rozumět mu a nebát se ho, začlenit se do společnosti a domluvit se s okolím. Jen funkčně gramotný člověk může být inteligentní, a to bez ohledu na výši IQ.
18. Stále se vzdělávejte
Svět se stále mění a vyžaduje řešení nových úkolů a situací. Chcete-li chápat nové technologie, výrobní postupy a společnost, musíte se učit celý život.
19. Rozšiřujte si své životní zkušenosti
Říká se, že životní zkušenosti jsou k nezaplacení, a v mnohém toto tvrzení platí – díky bohatým prožitkům a zkušenostem budete schopni řešit náročnější osoby “bez zkušeností”.
20. Sledujte televizi či internet
Nedostatek podnětů (zvláště) v dětství zapříčiňuje inteligentní zaostalost. Televize či internet umožňují, aby i osoby ze sociálně slabých vrstev poznaly, jak žijí ostatní lidé.
21. Přijímejte v potravě jód
Je známá souvislost mezi nedostatkem jódu u nastávajících maminek a následnými intelektovými problémy jejich dětí. Konzumujte proto například brokolici, třešně nebo čokoládu a pijte Vincentku.
22. Sledujte svou sebereflexi
Není na škodu občas zhlédnout telenovelu či reklamu na prací prášek – pokud vám začnou uvedené programy připadat inspirující, zamyslete se nad svým aktuálním mentálním výkonem.
23. Řekněte klidně “Nevím”
Občas neškodí přiznat, že něčemu nerozumíte. Klidně se zeptejte, je to lepší předstíráním, že problematice rozumíte.
24. Nebojte se nových kontaktů
Vyhledávejte společnost. Od známých a přátel můžete získat spoustu cenných rad a informací.
25. Kombinujte a dávejte si věci do souvislostí
Informace z různých zdrojů si dávejte do vzájemné souvislosti. Inteligence neznamená pouze znát hodně informací, ale ve správný čas je umět použít.
26. Nebojte se inovací
Jednou za čas si přeházet ikony na ploše počítače, zvolte jinou cestu do práce – dělejte věci jinak, abyste se vytrhli z každodenní rutiny.
27. Spěte hodně a kvalitně
Potřeba spánku je individuální. Napoleonovi stačilo pár hodin denně, někdo potřebuje spát hodin deset. Vyspěte se různě dlouhou dobu po podobně namáhavém dni a vyzkoušejte, jak se budete cítit.
28. Naučte se mlčet
Tohle přísloví nemluví do větru. Přemýšlejte, než něco řeknete. Budete-li významně mlčet, můžete být pokládáni za inteligentní, i když nejste právě informováni.
29. Naučte se rétorice
Učte se přednášet a diskutovat. Je to důležité ve chvílích, kdy není možné jen mlčet. Je nutné, abyste nabrali zkušenosti s přednesem i před neznámým publikem.
30. Buďte aktivní
Pasivním přístupem v životě moc nezískáte. Zajímejte se proto o dění okolo sebe. Inteligence se definuje také jako zvýšená aktivita mozku.

https://www.co­opclub.cz/tipy_a_ra­dy/jak-si-zvysit-iq/

Kelt

Jakákoliv, kromě lenošení, pití alkoholických nápojů a pod. Hlavní je odpočinek, pak četba, učení, stolní hry a pod.