Savier

Jak zpomalit čas?

Mám více chodit ven? Sportovat? Poslední dobou se ráno vzbudím, mrknu a je večer 😥

Nejlepší odpověď
schranka

Zkus plank. Taky můžeš zkusit práci, která je fyzicky namáhavější a která tě nebude vůbec bavit. Myslím, že pak by měl čas plynout pomaleji.

Další odpovědi
Filip84

Jak můžeš zpomalit něco, co neexistuje? 😅

Sice tu aliendrone nedávno psal (nebo jsem to četl úplně někde jinde?, fakt už nevím a nechci kecat!) něco v tom směru, že čas konstantu v přítomném čase má, a já se opravdu nehodlám pouštět do argumentačního přetřesu toho, má-li čas (sílozpytnou) konstantu v přítomném čase, či-li nic, tak pro nás, řekněme čas ze společenského hlediska, konstantu v přítomném čase nemá.

Jenom si to zkus: dej si do Google „přesný čas“, najde Ti to odkaz na nějakou stránku, kde budou „digitálky“, že to bude počítat i na sekundy, něco jako „13:15:05“, nebo „1:15:05 PM“, a zkus si sám odpovědět na otázku: „Kolik je hodin?

Se zeptáš: „Kolik je hodin?“, si představíš, žes se zeptal ale někoho jiného (nebo přiber ke hře někoho z rodiny, přátel, to je Wurst), no tak jak dlouho Ti ta otázka bude trvat?: sekundu – dvě? Ostravak!!! to zvladne zrobit do te sekundy, bo neni čas. Ostravak!!! jo, ale než to „vyzpívá“ „Pepík“, tak budou v tahu sekundy tři. Tak berme 2s jako takový průměr. Fajn, položíš tu otázku, to jsou dvě sekundy, a teďka ten Tvůj partner má ten přesný čas, ty „digitálky“, před sebou, jinak by musel vytáhnout placatý přístroj, nebo vyhrnout rukáv a podívat se na hodinky, nebo vytáhnout hodinky z kapsy a otevřít atp., tak by mu to taky trvalo dalších něco sekund.

Proto Ti na tu otázku, v její absolutní rovině, nemůže odpovědět, protože Tys se zeptal v 1:15:05 PM, a než on se podíval na ty hodiny, už je 1:15:09 PM, a než Ti odpoví, je 1:15:11 PM.

Prostě, čas je náš konstrukt, teďka existují theorie, jestli čas vůbec existuje mimo hmotu, mínilo se, že nikoli, nyní existují theorie, že ano, my to ale nepotřebujeme řešit, protože pro nás je podstatné, že čas je vždy minulý, nebo budoucí.

Ten přítomný okamžik, který je (nebo by měl být) předmětem našeho bytí (protože jinak, vlastně, nežiješ, jen biologicky přežíváš), je od času sílozpytného vzdálen na hony. Filosoficky je podstatný přítomný okamžik, a ten může trvat sekundy, minuty, hodiny, dny, tejdny, měsíce, ale i roky! A je jen a pouze na Tobě, zda se naučíš v tom přítomném okamžiku setrvat, nebudeš od něj utíkat, tu do Rausche minulosti, tu do Rausche budoucnosti, no a jestliže se to naučíš, nebudeš mít, potom, potřebu „zpomalovat čas“.

A jestliže se to nenaučíš, „čas“ nezpomalíš. 🤷‍♀️😃

aliendrone

Jak zpomalit něco, o čem pořádně nevíme ani „JAK to funguje“?
Mnozí, zejména neortodoxní fyzikové (včetně mě 😉 ) zastávají názor, že OBJEKTIVNĚ čas NEEXISTUJE. Je to jen pouhý jev, který se emergentně vynořuje z mnohem hlubších přírodních zákonitostí, jakkoliv se o „jeho existenci můžeš přesvědčit pouhým pohledem na hodinky“. Zkrátka je to jen iluze – podobně jako to, že „Země je placatá“, stačí se podívat. 🙂

Faktem je, že všechny moderní „teorie všeho“ se bez času obejdou (čas je v nich pouhý parametr), ale vysvětlovat ti mechanismus emergence („vzniku dojmu existence času“) v důsledku termodynamiky a kvantové fyziky je vysoko nad rámec dotazu.

Nicméně z praktického hlediska nám přijatelně čas popisuje OTR (obecná teorie relativity) a z toho můžeš vycházet. Ergo >

  1. zvyš svoji rychlost

nebo

  1. zaujmi polohu v silnějším gravipoli

Zkrátka TAK MOC, aby se začaly významně projevovat relativistické efekty vůči zvolené inerciální vztažné soustavě. Tedy v praxi aby Lorentzův faktor dosáhl alespoň hodnoty 2 nebo VÍCE. Pravda, obojí je ti nedostupné (v požadované míře), ale fungovat to bude. Jen je problém toho dosáhnout.

Tolik k fyzikální stránce věci.
A teď něco do života. Způsob si nějaké mimořádně bolestivé zranění a dostav se na lékařskou pohotovost k ošetření. Subjektivní doba čekání je přímo úměrná bolestivosti (pokud si dáš na zranění záležet, tak minimálně NĚKOLIK DNÍ), objektivní doba je závislá na počtu ožralých a zraněných Ukrajiců, kteří se pomlátili (ať již v autech nebo mezi sebou) a mají před tebou v ošetření PŘEDNOST. 😕

da ny

Nijak.
Jediné, co můžete zpomalit, je životní tempo.
😉
Pokud žijete naplno a využijete všechen svůj čas (nezapomínat na odpočinek), s urovnanými vztahy, bude Váš život pěkný. Ani si nevšimnete, že jste už na prahu smrti.

zjentek

Čas docela zpomalují činnosti, které baví. V překladu- netlačit se do povinností a odevzdat se radostem (starý člověk na to zapomíná, bo zapomíná- děcko ne). (;

Z toho také vyplývá- kdo striktně nařizuje morálku, čas si jen krátí (je to vlastně taková metla systému prozápadního lidství). 🤨

lukasmikula

Naše vnímání času ovlivňují dopamin, adrenalin a serotonin. A to vše se váže na naše vnímání světa, toho, v jaké situaci se nacházíme (nové události, lidi vs. známé prostředí), vzpomínky, potenciální trauma, kvalita spánku atd.

Jednoduše se dá ale říct, že naše vnímání času je ovlivněno především tím, jak jsme nadšení a jestli se dobře bavíme. Zábava = čas plyne rychle, nuda = čas plyne pomalu.

Je to natolik komplexní, že pro anglicky mluvící doporučuji Huberman Lab Podcast #46.

Zdroj: https://podcas­tdisclosed.com/ti­me-perception-entrainment-by-dopamine-serotonin-hormones-huberman-lab-podcast-46/

Patrik Pešan

Naše stránky https://grena­dierco.com / nabízí široký výběr hracích automatů a služby sázkové kanceláře s vysokými kurzy. Garantujeme fair play a rychlé výplaty výher. Připojte se k nám a začněte vyhrávat sportovní sázky a výherní automaty!

Themeansar

Je to o zdroji energie, čím méně je energie tím pomaleji se čas pohybuje

zjentek

Tohle je největší kravina jakou/kterou (pro elkoně) jsem kdy četl. Naopak budeš-li zrychlovat a zrychlovat svou schranu, tím pomaleji a pomaleji budeš vnímat čas.